אלעד רזניק: על רוסים וצרצרים…

[לסדרת המאמרים אודות 'מומחים', פרשנים ומאחזי עיניים, לחצו כאן]

הגנרל סרגיי משרייקוב הוא ראש המטה של כוחות האוויר והחלל של רוסיה.

ב 25 לאוגוסט 2017 השתתף סרגיי בתערוכה השנתית של כוחות הצבא במוסקווה - International Military-Technical Forum. במהלכו, הודיע משרייקוב, שכוחות ההגנה האווירית הרוסים והסורים סיימו לאחד את מערכות הנ"מ שברשותם עם דגש על מערכות השליטה והבקרה (להלן, השו"ב), כאשר, כלל המידע מהמערכות מוזרם לחמ"ל מאוחד שממוקם בחמימים (ראו למטה).

בהתחשב ביחסי הכוחות במשולש : רוסיה - סוריה - איראן, קל לנחש מי אומר את המילה האחרונה ומממש את ה ש' של השו"ב (משמע, את השליטה...).

במרץ 2017, שוגרו טילי SA5 לעבר מטוסי ביל האוויר, שתקפו מטרות בסוריה. הטילים שוגרו לעבר מטוסים שטסו בשטח ישראל. השיגור הוביל ליירוט המבצעי הראשון של החץ.

[למאמר המלא ב- NRT24, לחצו כאן]

החמ"ל המאוחד בחמימים - שכלל מערכת ההגנה האווירית בסוריה - פועלת בידיעתו ואישורו. הוא לא מנע שיגורים לעבר מטוסי חיל האוויר, שתקפו בסוריה.

בסיס חיל האוויר הסורי T4 - שממוקם מזרחית לתדמור - היה לפני מלחמת האזרחים הבסיס האווירי הגדול ביותר בסוריה. עם דחיקת כוחות דאע"ש מהאזור, החלו הרוסים בשיפוץ השדה, והיום הוא משמש כמקום משכנם של כוחות אוויר רוסים ואיראנים, תחת פיקוד רוסי.

בבוקר שבת האחרון - ה- 10 בפברואר 2018 - קצת אחרי 1 לפנות בוקר, שוגר מ- T4 כלי טייס בלתי מאויש (כטב"מ) איראני, שעשה את דרכו לעבר גבול ישראל, בהנחיית קרון ההפעלה שפעל משטח השדה. לקרון הפעלה יש חתימה אלקטרונית גדולה למדי.

סגן שר החוץ הרוסי, מיכאיל בוגדנוב, אמר אתמול (ב- 12 בפברואר 2018), שלמוסקבה אין מידע על בסיס איראני שפועל במרחב תדמור:

[למאמר המלא ב'ספוטניק', לחצו כאן]

האמנם לא מודעים? אולי תמונה של מפקד השדה הרוסי ומפקד הכוח האיראני תעזור לרענן את זכרונו...

ההתנהלות הרוסית מחייבת שאלת שאלות נוקבות, בדבר התועלת שבקשרים המיוחדים שבין ירושלים ומסוקבה. זאת לאור העובדה ,שנוכחות מוסקבה באזור אינה משרתת, לטעמי, את האינטרס האסטרטגי הישראלי.

והצרצר? 

צרצר משמיע את קולו על ידי חיכוך חלקה העליון של הכנף עם חלקה התחתון של הכנף. צרצרי התקשורת הישראלים משמעים את קולם על ידי חיכוך שפתיהם בישבנם של פוליטיקאים וגנרלים.

איש מהם אינו שואל שאלות (קשות או קלות)...

[לסדרת המאמרים אודות 'מומחים', פרשנים ומאחזי עיניים, לחצו כאן]

2 thoughts on “אלעד רזניק: על רוסים וצרצרים…

  1. הרמת קרן יפה אבל לא השלמת את הנגיחה לשער!
    ברור לגמרי שהרוסים יודעים היטב כל מה שקורה במרחב הזה, ואף אחד לא משלח מל"ט בלי ידיעתם. התגובה המיתממת נועדה לאפשר להם להישאר "מהצד" ולא להיגרר לחילופי המהלומות (גם להם נוח לפעמים שמישהו אחר מרסן באלימות את האירנים או הסורים ומאפשר להם להמשיך ולהציג את חזות האח הגדול והמרגיע).
    "זאת לאור העובדה ,שנוכחות מוסקבה באזור אינה משרתת, לטעמי, את האינטרס האסטרטגי הישראלי." =?
    האם מישהו חשב לרגע שנוכחות הרוסים באיזור אמורה היתה לשרת באיזה אופן את האינטרס הישראלי? ההיפך הוא הנכון – הנסיון של ירושלים לשמור על "הקשרים המיוחדים" והתאום הבטחוני, ולהימנע ככל האפשר מהיתקלות חזיתית עם הדוב הרוסי – הוא הוא האינטרס הישראלי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *