ועד שוטרים: הגיע הזמן!

[מקור התמונה: פייסבוק]

[לקובץ המאמרים אודות 'ועד שוטרים' ו'התאגדות שוטרים', לחצו כאן]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

האם השוטרים מטומטמים?

זה לפחות מה שקברניטי המשק חשבו, כשדיכאו בכוח רב את התאגדות השוטרים. היא התהוותה לאיטה מאז תחילת 1978, והפכה בשלהי 1979 לצונאמי, שאיים לשנות דרמטית את יחסי העבודה במשק, ולהוסיף להסתדרות הכללית ועד אימתני נוסף של מונופול חשוב, בדומה לוועד עובדי רשות שדות התעופה וועד הנמלים. הזמן שעבר מאז מלמד שהם צדקו!

הטיעון המרכזי היה אז שלא יתכן שארגון צבאי יסבול וועד בתוכו באיומים הקיימים היום על מדינת ישראל. אבל היום המשרד לביטחון הפנים כבר סובל את ועד הכבאים. לא נוח, לא נעים, אבל חיים...

הגזר שבקצה המקל היה, לכאורה, ההצמדה לצה"ל. זו הייתה סוכריה של ממש לשוטרים ששכרם היה אז מגוחך. אבל, זה היה רק חצי גזר. אף אחד לא התכוון באמת ליישם את ההבטחה הזו. מרגע שנאסר בחוק על השוטרים להתאגד, הם הפכו חסרי ישע בידי מערכת שיכולה לעשות בהם כרצונה, והיא אכן עשתה...  

שקר ההצמדה לצה"ל

תסלחו לי על ההשוואה, אבל סיפור ההצמדה (שלא התקיים במלואו מעולם) מזכיר לי את הזכות הגדולה שמבטיחות מדינות ערב לישראל לכשתגיע הנורמליזציה: להקים שגרירות. מאותו רגע שקמה אותה שגרירות, מסתבר שהיא משרתת את המדינה המארחת (ואת עובדי משרד החוץ שמרוויחים כמה תקנים ואפשרויות קידום), אבל פועלת נגד ישראל. בכל מתיחות מאיימים לסגור אותה ולגרש את השגריר, ואם ההמון תוקף אותה, בורחים הבייתה, אבל מודים למדינה המארחת שנחלצה להציל את הצוות ולשלוח אותו הביתה בשלום...

לאחר שהמיר המחוקק את זכות ההתאגדות בהצמדה (לכאורה) לשכר בצה"ל, אין לו בעיה, חדשות לפרקים, לאיים בהסרת ההצמדה הזו. כך קרה, למשל, ב- 2003, כשהאוצר השתמש בהצמדה כאיום על פיקוד המשטרה, שיסכים לקיצוץ 120 מליון ₪ מתקציבו. אז, יצא המפקח הכללי דאז, שלמה אהרונישקי, בהתקפה, חסרת תקדים בתקשורת נגד התכנית, בהצהירו כי "ישכב על הכביש" כדי שהשכר ישאר צמוד לאנשי הקבע. השר לביטחון הפנים דאז, צחי הנגבי, התייצב לימינו וכינה את התכנית הכלכלית – "סיכול ממוקד" (יחזקאלי, 2003). התוצאה – האיום בביטול ההצמדה בוטל ופיקוד המשטרה אסיר התודה השלים עם הקיצוץ...

תיאורית הלימון הסחוט

אבל הסבל של השוטרים איננו מסתכם רק בתלוש המשכורת, אלא בחיי יום יום.

לכאורה, כמו בצבא, מפקדי המשטרה הם ועד העובדים של השוטרים. האמנם? בעוד מפקדי פלוגות בחטיבות צה"ל מכתתים רגליהם לדאוג לחייליהם למגורים, לריהוט ולמזון, הפער בין השוטרים והקצונה הבינונית והבכירה העמיק והלך (ביחד עם הפער במשכורת).

הבנה שהמפקד הוא ועד העובדים של השוטר לא הייתה מעולם חלק מהתרבות הארגונית המשטרתית. הרבה מנהלי העבודה חושפים שוטרים למצבים, שמסתיימים בתלונות נגדם, בחקירות ובהשעיית קידום לזמן ארוך. איזה ועד שוטרים היה מסכים לזה?

המשטרה היא ארגון היררכי דיקטטורי, ושוטרים נתונים לשרירות ליבם של מפקדיהם. זה מהותו של ארגון היררכי וכך צריך. אבל צריך גם איזונים. במשטרה אין איזון. אחד מחברי השוטרים, שעבר התעללות לא פשוטה מצד מפקדיו, דימה את השוטרים במערכת ללימון. המערכת סוחטת כמה שאפשר. כשהשוטר מסתבך, כשהוא מתבגר, כשיכולתו להועיל קטנה, מחפשים להיפטר ממנו.

[תמונה חופשית שהועלתה על ידי Terri Bateman לאתר flickr]

יהיו מן הסתם שוטרים שיגידו שאינני מעודכן, ושאינני יודע על מה אני מדבר, שטרם נתקלו, מן הסתם בתופעה, אבל הם עוד יתקלו בה. הכל עניין של זמן. ככל שאתה מתגבר, סיכוייך לחוות עוולות גדלים בהתאמה, ורבים במשטרה יודעים על מה אני מדבר!

וגם אם לא, אין ארוחות חינם. מי שנותן עוצמה לצד אחד בלבד - ללא איזונים אפקטיביים - ומאמין שלא ישתמש בה לרעה, אינו מבין מערכת מורכבת מהי!

אז מה הסיכויים לשינוי?

זה שהגיע הזמן להתאגדות שוטרים ממוסדת יודעים כבר שוטרים רבים. הבעיה היא שאף אחד לא יאפשר מרצונו מיסוד ועד שוטרים:

 • למשרד האוצר בוודאי זה לא כדאי.
 • המשרד לבט"פ מתמודד כבר, התמודדות לא פשוטה, עם ועד כבאים, האם הוא רוצה ועד נוסף, וחלילה שת"פ בין הוועדים (וגם שב"ס מן הסתם מחכה בפתח...?
 • למשטרה זה כדאי אם היא רוצה להשתפר, כי זה ייצור לה מנגנון של היזון חוזר בזמן אמת, ויחייב אותה לבחון מחדש רבים מתהליכי העבודה שלה שמקפחים שוטרים וחושפים אותם לסכנות (נושא למאמר אחר...). אבל, היא לא באמת מעוניינת להתאמץ. הסיכוי שהמפכ"ל יתמוך במהלך באמת, לא נראה גדול.
 • בג"ץ? קשה להאמין, אבל בעולם של זכויות פרט גדלות והולכות, מי יודע?

מכאן שהכל תלוי בעוצמת ההתהוות. אם 'מרד הפייסבוק' (ראו תמונה בראש המאמר) ידעך, חזרנו לנקודת המוצא... אבל, אם הוא יתפוס תאוצה ויהפוך ויראלי, תאלץ המערכת להמציא עוד כמה גזרים חתוכים ל'טפשים', בתקווה שיבלעו אותם כמו שבלעו פעם...

[לקובץ המאמרים אודות 'ועד שוטרים' ו'התאגדות שוטרים', לחצו כאן]

מקורות והעשרה

   

5 thoughts on “ועד שוטרים: הגיע הזמן!

 1. בארצנו – שיטת "המקל והגזר" משמעותה היא שבאמצעות המקל, ניתן לדחוף את הגזר עמוק יותר…

  גם אני בזמנו וגם אחדים מחברי סבלו מנחת זרועה של המערכת העקומה הזו שאינה מפרגנת לאנשיה
  ואינה מגנה עליהם מפני התעללות – מבחוץ ומבפנים.

  אכן, הגיע הזמן להתארגנות – ע"ע איגודי השוטרים בארה"ב. יש בזה טעם לפגם, אך בה בעת בימים אלו השוטרים ממש צריכים התאגדות מגנה ותומכת.

 2. זה לא ׳מרד פיסבוק׳ זה מאבק! והוא כבר מזמן הרבה יותר מויראלי…
  מעבר לפרסומים ברשתות החברתיות מתקיימות הפגנות מדי שבוע מול ביתו של שר האוצר, היועמ״ש של משרד האוצר וביום שישי. הקרוב גם מול משכן הנשיא ומנכ״ל משרד ראש הממשלה.
  התקיימו הפגנות מול משרד האוצר בירושלים ועוד…
  ושב״ס לא מחכה בפתח… שב״ס חלק מלא מהמאבק…

 3. Pingback: נושא לימוד: התאגדות (וועד) שוטרים - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *