פנחס יחזקאלי: אל תטעו, המפץ הגדול באירופה בלתי נמנע!

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית שהועלתה על ידי Klettke לאתר flickr]

[לאוסף המאמרים על השתלטות האסלאם על אירופה, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים אודות 'פרדיגמת החשיבה המזרחית' מול המערבית, לחצו כאן]

האיום הגדול יותר על תרבות, יותר מהכחדה פיזית, הוא אבדן הרלוונטיות שלה! (יונתן ויינברג)

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

הולנד הלכה במרץ 2017 לבחירות, ומפלגת השלטון של מארק רוטה ניצחה ותרכיב את הממשלה הבאה. מפלגת הימין הקיצוני של וילדרס (ראו תמונה משמאל) הגיעה רק למקום השני.

רבים בממסד האירופי נשמו לרווחה. אבל קולות הצהלה - על כך שהימין הקיצוני נבלם - מטעים. המפץ הגדול בלתי נמנע... אירופה מצויה בתהליך חד כיווני שלא ניתן לעצרו.

בטווח הארוך, הקריסה הדמוגרפית של האוכלוסייה ה'לבנה' באירופה היא עובדה מוגמרת. היא חצתה את הקו האדום של יכולת ההתאוששות, מה גם שאין שם שם תזוזה בילודה ה'לבנה' בכיוון החיובי. משמע שבטווח הארוך, אירופה הלבנה והנוצרית היא היסטוריה. הניסיון מלמד, שתרבויות אינן נכחדות בשקט. הצפי הראלי הוא שאבדן ההגמוניה הלבנה ילווה בדם, באש ובתמרון עשן.

שום דבר טוב לא מחכה לאירופה גם בטווח הקצר. הנהגת האיחוד האירופי פתחה פער רלוונטיות בלתי נתפס מהמציאות, ואין בידה הכלים להתמודד עם המציאות הזו:

  • אין לאירופה באמת מטרת-על משותפת לכולם. היא מפוצלת על ידי אינטרסים שונים.
  • אידיאולוגית, הפרדיגמה הליברלית תסכל כל פתרון קולקטיבי שיאפשר לסגור את גבולות אירופה.
  • גם אם הייתה אירופה יכולה לעכל פתרונות כאלה, הביורוקרטיה המסורבלת והמנוונת שמנהלת את האיחוד איננה מסוגלת להוציאן לפועל ולנהל משבר בקנה מידה כזה בזמן אמת.
  • גם אם הביורוקרטיה הייתה יעילה, אירופה חסרה באופן מוחלט יכולת צבאית להוציא החלטות אל הפועל.

[בתמונה משמאל: חרט וילדרס: האמנם הימין הקיצוני נבלם? התמונה היא נחלת הכלל]

מכאן, שהלחצים על אירופה מבחוץ מחייבים את האיחוד לפעולות קיצוניות ברורות. שאין שום סיכוי שתתבצענה: אין יכולת להגן על הגבולות החיצוניים של אירופה, ומדינות הדרום הופקרו לבדן להתמודד מול זרם הפליטים. להיעדר היכולת הצבאית של אירופה יש מחיר שיגדל וילך: מדינות בעלות צבא מפותח כמו רוסיה וטורקיה חוגגות על חשבונה, וזו רק ההתחלה. ככל שתיחלש אירופה כך יגדל התיאבון.

פעמיים במלחמות העולם מחלצה ארצות הברית לעזרתה. מי יושיע עתה? (אם היינו צריכים הוכחה לכך שצבא מפותח - ונכונות להפעילו - הם ערובה, לאורך זמן, לקיומו של שלום, מצבה של אירופה הוא הדוגמה האולטימטיבית לכך. שלום אירופאי אוטופי  שרד - ללא צבא שש לפעול - רק עד שהופיע האיום הראשון...).

[הכרזה: ייצור ידע]

גם בתוך המדינות גובר אי השקט. וגם כאן, כל מדינה מתמודדת לבדה עם צרותיה. אבל, היעדר גבולות ברורים בין המדינות, לא ניתן להתמודד גם עם האיום הפנימי באפקטיביות.

המסקנה הבלתי נמנעת היא, שבהיעדר יכולת קולקטיבית, וכדי להרוויח זמן - עד לתוצאה הבלתי נמנעת - מדינה מדינה לעצמה ולגבולותיה. בין אם יודו בכך מנהיגי אירופה ובין אם לאו, האיחוד כמסגרת רלוונטית הגיע לסוף דרכו. מה שיקרה לבריטניה - יציאה מלאה או שינוי ההסכמים - יהווה תקדים לכל היתר.

אחרי היוודע תוצאות הבחירות בהולנד אמר שר החוץ התורכי: "אירופה החלה בנפילתה... אני מעריך שמלחמות הדת יחלו בקרוב מאוד" (מעריב, 2017).  אמר, וידע מה אמר...

בינתיים, הממסד 'מרוויח זמן' דרך אימוץ הרעיונות של הימין הקיצוני - רעיונות שרק לפני שנים מספר התייחס אליהם כהזויים... ככל שהמצב יחמיר, יידרשו צעדים קיצוניים יותר. כמה קיצוניות הוא יוכל לבלוע? 

[לאוסף המאמרים על השתלטות האסלאם על אירופה, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים אודות 'פרדיגמת החשיבה המזרחית' מול המערבית, לחצו כאן]

העשרה

3 thoughts on “פנחס יחזקאלי: אל תטעו, המפץ הגדול באירופה בלתי נמנע!

  1. Pingback: השתלטות האסלאם על אירופה באתר ייצור ידע - ייצור ידע

  2. Pingback: פנחס יחזקאלי: עשר כרזות על פוליטיקה, צבא ומדינאות: אוסף ארבעה עשר - ייצור ידע

  3. Pingback: הכל על פרדיגמת חשיבה מזרחית - מול המערבית - באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *