פנחס יחזקאלי: אין במזרח התיכון כבוד למי שאינו מכבד את עצמו…

סאיב עריקאת בוועידת הארץ

[בתמונה: הדף הראשון של העיתון 'ישראל היום', העוסק בהופעת עריקאת בועידת הארץ]

[לאוסף המאמרים על כבוד וכבוד-לאומי באתר ייצור ידע, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים אודות 'פרדיגמת החשיבה המזרחית', לחצו כאן]

ב-13 בדצמבר 2015 הוזמן איש הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת לנאום בוועידת הארץ והקרן החדשה לישראל, שהתקיימה בניו יורק. כשהגיע עריקאת למקום הודיע, שלא ינאם תחת הדגל הישראלי שהוצב על הבמה. בקשתו כובדה, הדגל סולק. המארגנים הסבירו זאת בצורך לכבד את האורח ולפתור את הבעיה בדרך פרקטית: הצוות של עריקאת ביקש שלא יישא את דבריו תחת הדגל הישראלי, וכיבדנו את בקשתו.

בבל

אפרופו כבוד, ב- 2013 ראה אור ספרו של  ד"ר עפר גרוזברד, בבל - מדריך למפגש בין מזרח למערב (הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן גוריון; ראה תמונת כריכה משמאל). בספר הזה מנתח גרוזברד את הפער בין פרדיגמת החשיבה המזרחית למערבית (לחצו כאן להסבר מפורט יותר).

גרוזברד מדבר על פערים רגשיים וחשיבתיים בין מזרח ומערב. הוא מסביר מדוע השיח שלנו עם התושבים הערביים - בישראל ובמדינות השכנות - הוא שיח מקביל, וחסר הבנה הדדית לרגישויות של הצד השני.

אחד הקצרים הללו בשיח ממוקד בסוגיית הכבוד:

כבוד במזרח הוא עניין של חיים ומוות (רצח על כבוד המשפחה למשל). זאת, בניגוד לתרבות המערב, שבה אנשים לא אוהבים את עניין ה"כבוד", ובזים למי שרודף אחריו.. כבוד זה חיזוק שבא מבחוץ, ממיקוד שליטה חיצוני (בניגוד ל"התפעלות" שבאה ממוקד שליטה פנימי).

הצורך בכבוד הוא, על פי אנשי המזרח, סוג של הזנה רגשית חיובית שבאה מבחוץ. אבל, מסתבר שיש דבר החשוב בעיני איש המזרח הרבה יותר מהרגישות לכבודו של הזולת: הוא אינו מכבד אחרים שאינם שומרים על כבודם! משפט מפתח ש"עובד" על אנשים בעלי פרדיגמת חשיבה מזרחית הוא: "אנחנו מכבדים אתכם. מדוע איכם מכבדים אותנו?

לעומת זאת, בחברות מערביות הפך הכבוד העצמי להתפעלות עצמית. בניגוד לכבוד, התפעלות היא סוג של הזנה רגשית חיובית שבאה מבפנים, ושאינה תלויה באחרים: האדם מספק אותה לעצמו בדרך של חיזוקים נרקיסיסטיים, של תחושות מימוש עצמי והתפעלות ממעשה ידיו.

אז כדאי שידעו אותם אנשים בעלי כוונות טובות - המתפעלים ממעשי ידיהם, ומתהדרים ביכולתם לענות לצרכיו של אורח, באקט שהוא חסר משמעות של ממש עבורם, שהבעיה באמת איננה הדגל: רציתם לכבד את הצד השני אך גרמתם לו לבוז לכם, כיוון שבעיניו, אינכם מכבדים את עצמכם!

ובאין כבוד, נותרו בעיני איש המזרח רק יחסי סוחט ונסחט, המאפיינים את היחסים הפלסטיניים-ישראליים מזה כעשור!

[לאוסף המאמרים על כבוד וכבוד-לאומי באתר ייצור ידע, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים אודות 'פרדיגמת החשיבה המזרחית', לחצו כאן]

3 thoughts on “פנחס יחזקאלי: אין במזרח התיכון כבוד למי שאינו מכבד את עצמו…

  1. Pingback: כבוד וכבוד-לאומי באתר ייצור ידע - ייצור ידע

  2. Pingback: הכל על פרדיגמת חשיבה מזרחית באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

  3. Pingback: אלימות נגד נשים במגזר הערבי - למה דווקא שם? - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *