גרשון הכהן: הפער המתרחב שבין מורשת רבין למפלגת העבודה

[בתמונה: זה מול זה... תמונתו של יצחק רבין משמאל נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידי יעקב סער, אוסף התצלומים הלאומי. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 3.0; מקור תמונתה של מרב מיכאלי: פייסבוק]

[המאמר ראה אור לראשונה באתר ישראל היום. הוא מובא כאן באישורו ובאישור המחבר] [לקובץ המאמרים על יצחק רבין ומורשת רבין באתרנו, לחצו כאן]

עיון מעמיק בתפיסתו של יצחק רבין יכול ללמד כי רבין היה ככל הנראה, מתקשה כיום למצוא את מקומו במפלגת העבודה של מרב מיכאלי...

לוגו של העיתון, ישראל היום

אלוף במילואים גרשון הכהן כיהן בתפקידיו האחרונים בשירות פעיל בצה"ל, כמפקד המכללות הצבאיות וכמפקד הגיס הצפוני. הוא פרש משירות פעיל בספטמבר 2014, לאחר 41 שנות שירות‏. בעל תואר שני בפילוסופיה ובספרות השוואתית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. נשוי ואב ל-3 ילדים.אלוף במילואים גרשון הכהן כיהן בתפקידיו האחרונים בשירות פעיל בצה"ל, כמפקד המכללות הצבאיות וכמפקד הגיס הצפוני. הוא פרש משירות פעיל בספטמבר 2014, לאחר 41 שנות שירות‏. בעל תואר שני בפילוסופיה ובספרות השוואתית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. נשוי ואב ל-3 ילדים.

*  *  *

שתי פעולות של שר הביטחון בני גנץ עוררו התנגדויות בשמאל הישראלי:

  • הפעולה הראשונה - הכרזה על ארגוני חברה אזרחית פלסטיניים כארגוני טרור.
  • הפעולה השנייה - מתן ידו לאישור בניית אלפי דירות ביו"ש.

השרה מירב מיכאלי טענה בשל כך כנגד בני גנץ כי הוא אינו יצחק רבין. אולם עיון בהגיון התנהלותו של יצחק רבין בקידום הסכם אוסלו, ילמד כי בשתי סוגיות אלה, הוא היה מתייצב  לצדו של בני גנץ.

[לכתבה המלאה של שלו ואח' בוואלה, לחצו כאן]

בנאומו האחרון בכנסת, ב- 5.10.1995 - בדיון על שלב ב' לתכנית אוסלו - התווה ראש הממשלה רבין מסד תפיסתי מסכם לדרכו בהדגשת ארבעה עקרונות:

  1. שאיפה להגיע ל"כינונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית שלפחות 80% מאזרחיה יהיו יהודים".
  2. "ירושלים מאוחדת שתכלול גם את מעלה אדומים וגם את גבעת זאב כבירת ישראל בריבונות ישראל".
  3. "גבול הביטחון להגנת מדינת ישראל יוצב בבקעת הירדן בפירוש הנרחב ביותר של המושג הזה".
  4. בהתייחסות למדינה פלסטינית: "תהיה זו ישות שהיא פחות ממדינה ואשר תנהל באופן עצמאי את חיי הפלסטינים הנתונים למרותה".

נכון כי, יצחק רבין חתר להעברת השטחים ביו"ש ורצועת עזה, המאוכלסים בפלסטינים לשליטת הרשות הפלסטינית. בהתאם לכך, כבר במאי 1994 נסוגו כוחות צה"ל מכל השטחים ברצועת עזה, למעט היישובים הישראליים; ובינואר 1996, הועברו כל הפלסטינים החיים ביהודה ושומרון בשטחי AB, לידי הרשות הפלסטינית.

[לנאומו של יצחק רבין בכנסת, לחצו כאן]

בכרזה: ארבעת עקרונותיו של יצחק רבין בסוגיה הפלסטינית. הכרזה: ייצור ידע

[בכרזה: ארבעת עקרונותיו של יצחק רבין בסוגיה הפלסטינית. הכרזה: ייצור ידע]

בכל דרך, רבין שאף לשמר בשליטה ישראלית את ירושלים המאוחדת ואת המרחבים ביהודה ובשומרון אותם סימן כשטחי C.  במרחבים אלה נכללים:  כל הישובים הישראליים, מחנות צה"ל, הדרכים הראשיות, השטחים השולטים החיוניים, והמרחב הפתוח בואכה בקעת הירדן. מרחבים אלה שורטטו בידי יצחק רבין במיקוד אישי מדויק לפרטיו, והם מבטאים את המרחב שתפס כנחוץ לישראל לקיומה ולהגנתה.

במדרון החלקלק, שאליו נקלע התהליך עם כניסתו של רה"מ לשעבר אהוד ברק למו"מ על הסכם הקבע, בקמפ-דיוויד 2000,  מתווה רבין, הוחלף במתווה קלינטון שקבע עקרונות חדשים: הצעות ראשי הממשלה ברק ואולמרט כללו בהמשך הדרך הסכמה לחלוקת ירושלים, לוויתור מוחלט על בקעת הירדן, ולחילופי שטחים תמורת "גושי ההתנחלות".

[בתמונה: כרזה לזכרו של יצחק רבין. מרכז ההסברה. שם הצלם אינו מופיע]

כאן נקודת הפיצול המהותית בין תפיסת רבין, לבין דרכו של השמאל הישראלי

השאיפה להיפרדות מן הפלסטינים, אכן הובילה את רבין לתהליך אוסלו. אולם, מנהיגי השמאל הישראלי מתכחשים לעובדה  כי מבחינת תכנית רבין, מה שהתהווה מאז בסיום השליטה הישראלית על כ- 90% מהפלסטינים, מיצה במלואו את החתירה לסיום השליטה הישראלית במרבית האזרחים הפלסטינים.

ראוי להדגיש כיצד בעיצומו של תהליך אוסלו יצחק רבין קידם אישית את סלילת הצירים הראשיים ביהודה ושומרון, בהם כביש המנהרות לגוש עציון, כביש עוקף רמאללה והכביש לאריאל. הדרכים החדשות האיצו את התפתחות ההתיישבות הישראלית, והעניקו לצה"ל את חופש התנועה שאפשר את הצלחת מבצע חומת מגן.

עיון מעמיק בתפיסתו של יצחק רבין יכול ללמד כי רבין היה ככל הנראה, מתקשה כיום למצוא את מקומו במפלגת העבודה של מרב מיכאלי.

[לקובץ המאמרים על יצחק רבין ומורשת רבין באתרנו, לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!

מקורות והעשרה

 

One thought on “גרשון הכהן: הפער המתרחב שבין מורשת רבין למפלגת העבודה

  1. Pingback: יצחק רבין ומורשת רבין באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.