אבי ברוכמן: מכתב גלוי לשר לבט"פ, בר לב: ועדת איתור למפכ"ל ולנציב שב"ס

[בתמונה: השר לביטחון הפנים, עמר בר לב. התמונה היא צילום מסך]

[בתמונה: השר לביטחון הפנים, עמר בר לב. התמונה היא צילום מסך]

הכתובת היא על הקיר. אתה חייב להיות מוכן ליום שאחרי, ולהכין מועמדים פוטנציאליים להחלפת הפיקוד בשני הארגונים. מנה כבר עתה ועדת איתור להחלפת המפכ"ל, הנציבה והבכירים האחרים שיעזבו. למד מכישלונות קודמיך!

.

אבי ברוכמן

ד"ר אבי ברוכמן שירת במשטרת ישראל בתפקידי פיקוד מטה והדרכה. בתפקידו האחרון שימש כראש המחלקה לשיטור קהילתי, בדרגת ניצב משנה. הוא עוסק במחקר ייעוץ והוראה בתחומי קרימינולוגיה ומערכת אכיפת החוק.

זהו מאמר ראשון מתוך שניים של פניה לשר לביטחון הפנים, עמר בר לב, בנושא החלפת ראשי המשטרה והשב"ס. למאמר הקודם:

*  *  *

כבוד השר,

כידוע שתי ועדות פועלות ב'מגרשו' של המשרד לביטחון הפנים: ועדת חקירה ממלכתית לחקירת האסון בהר מירון, וועדת בדיקה ממשלתית לבריחת האסירים מכלא גלבוע.

שני האירועים הקשים מבטאים מחדל ותקלה חמורים מאד, כשלארגונים הנמצאים באחריות המשרד - עליו אתה מופקד, המשטרה והשב"ס - חלק דומיננטי בהם.

שני המינויים הבכירים - של המפכ"ל ושל נציבת שב"ס - נעשו על ידי קודמך בתפקיד. גם חלק מהתקלות, שהוצפו באירועים החמורים, נעשו בשנים קודמות וע"י ממשלות קודמות. ברם, ההתרחשויות קרו במשמרת שלך, בזמן שאתה מופקד על המשרד לבט"פ.

אנו קוראים, שומעים ומדווחים על הדלפות לתקשורת מתוך הארגונים (ראו הכתבה למטה)יש רבים, שמפנים אצבע מאשימה כלפי העומדים בראש המשטרה והשב"ס, וקוראים להם לקחת אחריות ולהתפטר. התקשורת האלקטרונית והכתובה - ובעיקר הרשתות החברתיות - אינן מפסיקות לדון בסוגיית האחריות האישית שלהם. אני בטוח בכך שאתה ער וקשוב גם לביקורת נגדך.

מדליפים... כתבה המלאה של אלי סניור ב- ynet: קציני משטרה שוברים שתיקה: העבירו מידע פנימי לוועדת החקירה לאסון במירון בעקבות הפרסום ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" שבו נחשף פרוטוקול דיון ההכנה להילולה במירון - החלו קציני משטרה להעביר בעילום שם מידע פנימי לוועדה לחקירת האסון. המשטרה: "כל ניסיון לייצר מצג שווא של תכתובות פנימיות חוטא למציאות"

[מדליפים... לכתבה המלאה של אלי סניור ב- ynet, לחצו כאן]

בתמונה: זה מה שצריך לעשות... התמונה משמאל היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Peggy_Marco לאתר Pixabay

צריך להמתין ולקרוא את מסקנות והמלצות הוועדות. ברם, הכתובת היא על הקיר, ולטעמנו, אתה חייב להיות מוכן ליום שאחרי, ולהכין מועמדים פוטנציאליים להחלפת הפיקוד בשני הארגונים. יש הטוענים שגם למפכ"ל המשטרה וגם לנציבת בתי הסוהר יש כבר תאריך פג תוקף.

'רעידת האדמה' לא תיפסח על הקצונה הבכירה כיום במשטרה. כלומר, יהיה צורך בבניית סגל פיקוד בכיר שמחויב לתהליכים שיקבעו על ידי המפכ"ל החדש.

אתה, כבוד השר, תצטרך להמליץ לממשלה על מינוי המחליפים. מדובר בחודשים ספורים, בסוף הרבעון הראשון ואו השני של שנת 2022.  מכאן שאתה צריך כבר עכשיו להקים לעצמך ועדת איתור להחלפת המפכ"ל והנציבה שיאלצו לסיים את תפקידם; וכנראה, שלא מדובר רק בהם, אלא גם בקצונה בכירה נוספת בארגונים, שהוועדה תפסוק לגביהם.

[התמונה משמאל היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Peggy_Marco לאתר Pixabay]

נדרשת חשיבה, מי צריך להיות בוועדת האיתור, מה המנדט שלהם; וכמובן, חתימה על שמירת סודיות למניעת הדלפות.

לוועדת גולדברג, הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה, אתה יכול להמליץ על 3 מועמדים שיבחנו עלי ידם להתאמה לתפקיד. כן... למד מהניסיון של קודמך השרים ארדן ואוחנה שכשלו בכך. לאחר מכן על פי סמכותך, אתה רשאי להציג לממשלה שני מועמדים, לכל אחד מהתפקידים.

אנו עומדים לפני 'רעידת אדמה', גם במשטרה וגם בשב"ס, וצריך להיערך מבעוד יום גם לתרחיש זה. לטעמנו, המחליף למפכ"ל המשטרה חייב להיות מבוגר אחראי, ששרת בארגון ומכיר אותו היטב, וצבר ידע וניסיון גם במגזר האזרחי. אסור לחזור ולטעות לחפש מישהו מבחוץ כמו קצין צה"ל בכיר בגמלאות (דוגמת האלוף הרצל שפיר ז"ל ב- 1980). כתבנו בעבר, ששיטור זה מקצוע, אין מקום ואין זמן לתשלום שכר לימוד, למי שאינו מכיר את הארגון.

מפכ"ל המשטרה הבא יצטרך להתמודד מול אתגרים מאד משמעותיים; והוא יצטרך לקבל הבטחות אמתיות של תמיכה בלתי מסתייגת וסיוע מהדרג הפוליטי והממשלתי.

בכרזה: הכתובת היא על הקיר. אתה חייב להיות מוכן ליום שאחרי, ולהכין מועמדים פוטנציאליים להחלפת הפיקוד בשני הארגונים. מנה כבר עתה ועדת איתור להחלפת המפכ"ל, הנציבה והבכירים האחרים שיעזבו. למד מכישלונות קודמיך! הכרזה: ייצור ידע

[ייצור ידע]

יש שיאמרו שאותם ניצבים פוטנציאליים בגמלאות הם מבוגרים... זאת טעות!

הניסיון והידע המצטבר שלהם - כמו גם התנסות של מספר שנים בפעילות במגזרים אזרחים - רק משמש להם כיתרון. ויליאם ברטון שימש בתור מפכ"ל משטרת ניו יורק NYPD, והוביל את המהפכה הניהולית והמאבק בפשיעה יחד עם ראש העיריה דאז רודולף גוליאני. לאחר מכן שימש כמפקד משטרת לוס אנגלס. בשנת 2007 הוא מונה בשנית למשך שנתיים בגיל 67 לחזור ולפקד על משטרת ניו יורק.

ישנם ניצבים ותיקים שיצאו לגמלאות לפני שנים - מרביתם בשנות ה- 60 לחייהם - שיכולים לקבל על עצמם אתגר של הובלת ארגון המשטרה למחוזות נכונים; ולשקם את ההריסות של מפכ"לים קודמים. כמו למשל, רשימה חלקית: יוסי סדבון, שחר איילון, דוד צור, בנצי סאו, יאיר יצחקי, בני קניאק, שלומי קעטבי, ועוד... לשם גילוי נאות, אני מכיר אישית את הקצינים שהזכרתי; לא שוחחתי איתם על הנושא; ולא ביקשתי את רשותם לציין את שמם. כולם ראויים לטעמי....

בשרות בתי הסוהר מונו במהלך השנים קציני משטרה, מג"ב וצה"ל בכירים לתפקיד נציב/ת שב"ס. במקרים בודדים מונו גם אזרחים כמו מרדכי ורטהימר, רפי סויסה ואחרים. בחלק גדול מהמקרים מונו קציני משטרה בכירים בדרגת ניצב, על מנת לקדמם. איני בקיא מספיק בארגון זה על מנת להמליץ על מועמדים ראויים. לטעמי גם בשב"ס למקצועיות חשיבות ולכן רצוי שימונה מישהו בעל ניסיון והיכרות עם הארגון.

[בתמונה: ויליאם ברטון. הוא שימש בתור מפכ"ל משטרת ניו יורק NYPD, והוביל את המהפכה הניהולית והמאבק בפשיעה יחד עם ראש העיריה דאז רודולף גוליאני. לאחר מכן שימש כמפקד משטרת לוס אנגלס. בשנת 2007 הוא מונה בשנית למשך שנתיים בגיל 67 לחזור ולפקד על משטרת ניו יורק... התמונה היא צילום מסך]

כבוד השר, בארגונים הללו - משטרה ושב"ס - בדרך כלל, הדחוף עולה על החשוב. ועדות הבדיקה יסיימו את מלאכתם תוך חודשים ספורים. אתה חייב להקים מידית ועדת איתור; או שתי ועדות - אחת לשב"ס והשנייה למשטרה - שימליצו לך על מועמדים פוטנציאליים, לאחר שישוחחו איתם ויקבלו את הסכמתם; וכבר לחשוב ולתכנן את בניית סגל הפיקוד הבכיר בשני הארגונים.

המשטרה והשב"ס יכולים וחייבים לצאת מחוזקים ממשבר זה, למינויים שתמליץ לממשלה חשיבות מכרעת... ממליצים לך לעשות מעשה ומוטב שעה קודם!

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!

מקורות והעשרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *