פיל בחנות חרסינה: בין המטרו לקאבול – אנטומיה של רמייה עצמית

[בתמונה: אפגניסטן בידינו... הטליבאן חוגגים בארמון הנשיאות. התמונה היא צילום מסך]

[לאוסף המאמרים על אפגניסטן ועוללותיה, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על מבצע שומר החומות ופרעות תשפ"א, לחצו כאן]

ראשית, ברכות לטאליבן על הקמת האמירות האסלאמית של אפגניסטן... עד לפני יומיים המודיעין האמריקאי העריך שייקח לטאליבן 90 יום לכבוש את קאבול. אלו האנשים שמהם אנחנו קונים הערכות לגבי תוכנית הנשק הגרעינית של איראן... והמודיעין הישראלי? לא יותר טוב.

בחודש דצמבר 2015, פתח המבקר הכללי של הפנטגון בחקירה, בחשד שבין השנים 2011 ל- 2014, דוחות מודיעין טקטי מהפיקוד האמריקאי בעיראק, ומפיקוד מרכז, שונו על מנת להתאים את הנרטיב על מה שקורה בשטח לרצונות הפוליטיים של ממשל אובמה - רגע עוד נחזור לזה אח"כ.

בליל ה 14 למרץ 2021 הוציא צה"ל לדרך את מבצע דרום כחול. 160 מטוסים הגיעו בדיוק למקום בדיוק בזמן ושחררו מאות חימושים מדויקים על מערכת מנהרות בצפון רצועת עזה שנודעה בסלנג הצבאי בשם המטרו:

  • בצה"ל חגגו ביום ה- 14 למרץ 2021 את תוצאות המבצע; והדיבור על מאות הרוגי החמאס הגיע לכל עבר.
  • יומיים אחרי התחלף הנרטיב מ"תוצאות מאוד מוצלחות" ל"אנחנו לא יודעים כמה הרוגים היו לחמאס; ורק אחרי שהדחפורים יסיימו לחפור נדע".
  • במאי 2021, בסיכום הרמטכ"ל בחטיבת המבצעים, זה כבר התחלף לכמה עשרות מתים בתווך התת קרקע (זמין בגוגל למי שרוצה). 
  • הנרטיב העכשווי זה, בעצם רצינו לבצע סיכול ממוקד של כמה בעלי תפקידים בכירים ורצינו לשלול מהחמאס את יכולת התת קרקע...

[בכתבה: המטרו - אנטומיה של רמייה עצמית... למאמר המלא של טל לב רם במעריב, לחצו כאן]

תרשו לי לספר לכם משהו : אף אחד לא מכניס 160 מטוסים לאותו תא שטח, באותו זמן, ללא סיבה מספיק טובה. אם המטרה הייתה סיכול ממוקד, זה היה מבוצע אחרת; ואם המטרה הייתה פגיעה בתת הקרקע, את התקיפות האלה היו מבצעים על פני יותר זמן. לצה"ל הייתה תוכנית הונאה, שנועדה להכניס 4 גדודי חמאס למרחב תת הקרקע, ולפגוע בהם; והערכה הייתה שיפגעו כ- 800 לוחמי חמאס. החלק העל קרקעי של התוכנית לא בוצע; חמאס לא בלע את הפיתיון והשאר היסטוריה. במקום לתחקר את הסיבות לכישלון התוכנית החליפו תחקיר בבומעיסס.

מספר הקצינים הבכירים, יותר ופחות, שמאמינים לנרטיב הצה"לי המשתנה אדיר. מסתבר שמספר הקצינים מאל"מ ומעלה, שמסוגלים להפעיל את הראש, קטן למדי. הפנסיה הניתנת (מטעמי ציונות כמובן) הופכת קצינים בכירים לעיוורים הם שבעים ושמנים רוצים את הדרגה הבאה (מדובר במיליוני שקלים הבדל בשכר ופנסיה) ומספר הקצינים שיערערו על דעת הקולקטיב, קטן מאוד. ככה זה בכל נושא.

לא מאמינים לי? חפשו את הדברים של מח"ט 7 לשעבר אל"מ רומן גופמן שאמר בכנס הפיקוד הבכיר בסוף 2018 לרמטכ"ל אייזנקוט את הדברים הבאים: "הרמטכ"ל, רציתי ראשית להגיד לך שאנו מוכנים להילחם יש בעיה אחת. אתם לא מפעילים אותנו. לאורך זמן יש כאן דפוס מאוד בעייתי שמתפתח ובעיקרו להימנע מהפעלת כוחות היבשה. ועדיין, במציאות הנוכחית, יש לנו הרבה מה להציע – ברצועת עזה, בלבנון ובסוריה, בכל מקום שיידרש". אל"מ גופמן שהפך מאז לתא"ל גופמן אולי לא שינה את דעתו; אבל הוא למד להצניע אותה. קידום זה בהחלט חלק מהסיבות לכך.

[למאמר המלא של יואב זיתון ב- ynet, לחצו כאן]

מטרת הנרטיב המשתנה בדבר הצלחת הפעילות במטרו היא כפולה:

  • ראשית, הצדקה של טעויות פנים צה"לית. אם המטרה משתנה, אז אנחנו לא טעינו. ביצענו את מה שרצינו.
  • ואם על הדרך אפשר להראות הישגים לציבור, זה טוב במאבק על הדרגה הבאה של המעורבים הישירים ועל המאבק להגדלת תקציב הביטחון כולו.

נער הייתי וגם בגרתי, ואני לא זוכר מקרה אחד של קצין בכיר שהודח כי לא הביא את התוצאות הרצויות. אני מכיר מפקדי טייסות שהודחו מפקדי גדודים שהודחו. מעבר לזה? אם זה לא סיבה חריגה מאוד בנסיבות חריגות מאוד (מישהו אמר גל הירש?) קצינים בכירים לא מודחים הם פשוט לוקחים אחריות מתפטרים ועוברים לתפקיד הבא שתוכנן מראש כנספח צה"ל בבירה אירופאית כלשהי.

[בעל הזכויות בתמונה זו לא אותר. לכן, השימוש נעשה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. בעל הזכויות הראשי, אנא פנה ל: yehezkeally@gmail.com]

סתם אנקדוטה. על מסקנות וועדת החקירה של חיל האוויר - שבדקה את ההצפות בבסיס חצור - אמר לי אחד מחברי עוד לפני שהתנהל הדיון הראשון: מדובר במזרחי אישה וצל"שניק. אף אחד לא יודח ולא יהיו מסקנות אישיות. אני בתמימותי האמנתי שהוא טועה. גיא צור למשל שהביא כמפקד אוגדה 162 אפס תוצאות, או קרוב לזה, בלבנון 2; וזכה לקיתונות של ביקורת; קודם והפך לראש חטיבת האסטרטגיה באג"ת לאחר המלחמה; ואת הקרירה שלו סיים כאלוף. למה? ככה ואל תפריעו עם שאלות.

נחזור לאמריקאים

בראשון לספטמבר 2010, מחליף גנרל 3 כוכבים לוייד אוסטין (ראו תמונה משמאל) את ריי אודריאנו כמפקד הכוחות האמריקאים בעיראק. אוסטין נשאר בתפקידו עד דצמבר 2011 או אז הוא מתמנה לסגן יו"ר המטות המשולבים.

[תמונתו של גנרל אוסטין משמאל היא נחלת הכלל]

ב 22 למרץ 2013, מתמנה אוסטין למפקד פיקוד מרכז האמריקאי תפקיד בו הוא משרת עד ה- 30 למרץ 2016. אוסטין נמצא בצמתי קבלת החלטות קריטיות למדי; והנשיא אובמה משתמש בהערכות שיוצאות מבית מדרשו, כשהוא מגדיר ב- 2014 את דאעש כקבוצת ספורט של בית ספר תיכון. לטענת אותם אנליסטים, הערכות המודיעין שונו בשביל להתאים לנרטיב הזה של ממשל אובאמה.

מסתבר ש"המזל הרע" לא עוזב את אוסטין וגם עכשיו כמזכיר ההגנה. דו"חות המודיעין שסיפקה המערכת שבניהולו, התגלו כלא יעילים במיוחד; אבל הם התאימו בול לנרטיב הפוליטי. לגמרי במקרה אגב. חוסר היכולת להודות בטעויות, בלי להתבלבל ובלי למצמץ, הביא לקיצור הזמנים לכיבוש קאבול, מ- 90 יום - כפי שהעריכה המערכת בניהולו של אוסטין - לבדיוק 3 ימים. האמריקאים - בדיוק כמו צה"ל - לא רצו להכיר במציאות; ומעדיפים את הנרטיב הפנים אירגוני והפוליטי, על התמודדות כנה עם תוצאות מעשיהם.

כשאמריקאים עובדים על עצמם, להם יש יתרון גדול על מדינת ישראל: המרחק מקאבול לוושינגטון די סי הוא בערך 11,045 ק"מ. הם יכולים להמשיך לשקר לעצמם; למרות, שאת תוצאות משק כנפי הפרפר בקאבול הם ירגישו בבית (רק שייקח קצת זמן). לצה"ל אין את הלוקסוס הזה; וכשהמערכת משקרת לעצמה ולציבור, זה די ההתחלה של הסוף או סוף ההתחלה, מה שתבחרו!

בסרטון: חיים בלה לה לנד... הנשיא האמריקאי ג'ו ביידן: הטליבאן לא יכבשו את אפגניסטן כי לצבא האפגני יש 300 אלף חיילים וחיל אוויר...

[לאוסף המאמרים על אפגניסטן ועוללותיה, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על מבצע שומר החומות ופרעות תשפ"א, לחצו כאן]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *