הרן פינשטין: יריב לוין עשה נכון!

[בתמונה: הברון שארל לואי דה מונטסקיה ועיקרון הפרדת הרשויות... התמונה היא נחלת הכלל]

הרן פינשטין הוא שופט בדימוס. משנת 1991 הוא מרצה בחוג לקרימינולוגיה באוניברסיטת בר אילן. מחבר הספר "הגמילה מהגלימה. מרשימותיו של שופט בעיר שדה".

*  *  *

אני תומך ומחזק את יושב ראש הכנסת יריב לוין על מכתבו לנשיאת בית המשפט העליון. במכתבו כתב לוין: "כל החלטה שעניינה התערבות בחוקי היסוד שנתקבלו ע"י הכנסת, תהא בבחינת החלטה שניתנה בחוסר סמכות ולפיכך גם נעדרת תוקף!"

הייתי מתאכזב מאד לו לא שלח את המכתב המבהיר בלשון ברורה מה יהיה יחס הכנסת בראשותו לפסיקה בלתי חוקית וחסרת סמכות של בית המשפט העליון.

הביקורת שנמתחה על יריב לוין מלמדת אותי כי חוכמתם המשפטית של המבקרים אינה מושלמת.

עמדתי היא, כי אי אפשר להמשיך במצב ההתגוששויות החוזרות ונשנות בין הכנסת ובית המשפט וכי עדיף להגיע למצב של הכרעה חדה וברורה: או שהכנסת תיכנע לשופטים ואז נעבור למשטר פוליטי חדש; או שהשופטים יבינו כי במשטר דמוקרטי אמתי אין מקום להתערבותם.

בכל מקרה, צריכה לבוא הכרעה החלטית וטוב עשה ח"כ לוין שהבהיר ענין זה לנשיאת בית המשפט העליון.

4 thoughts on “הרן פינשטין: יריב לוין עשה נכון!

 1. אכן נדרשת החלטה ברורה בין דקטטורת פושעים ברשות החוק והדמוקרטיה לבין דמוקרטיה מהותית עם אזונים ובלמים אמיתיים.

  יש נבלים ברשות התורה כמו דרעי וליצמן ויש כאלה ברשות הדמוקרטיה, כמו יריב לוין

  • נתניהו איננו דיקטטור – פשוט כי הכנסת, הריבון שנבחר ע"י העם, היא זו שבחרה בו לתפקיד רוה"מ.
   לא יעזור לכל מי שמגדף.

   נתניהו גם איננו פושע – עד שלא תוכח אשמתו הוא בגדר חף מכל פשע. זה אלף בית של משטר דמוקרטי.

   כל זה לא קשור לשאלה אם אנחנו מאד אוהבים אותו או מאד לא אוהבים אותו.

   אני מצטער וכועס שאנשים שרוממות הדמוקרטיה בלשונם, חוטאים ברצונם ב"דמוקרטיה מהותית" שמשמעותה שכמה אנשים שלא נבחרו ע"י הציבור (השופטים) יהיו אלו שנמצאים מעל הריבון (הכנסת, מייצגת העם) – כלומר מחיקת הדמוקרטיה ומחיקת כל האיזונים והבלמים.

   אכן 1984 זה עכשיו. שחור זה לבן ולהיפך.

   דרעי, ליצמן ויריב לוין הם מייצגי ציבור, שמפלגותיהם בשלטון באופן דמוקרטי לעילא. אם אתה לא אוהב את זה תצביע בשביל מישהו אחר, אבל אל תטנף.
   הכפשת נציגי ציבור כפושעים ונבלים והעדפת השופטים על פניהם איננה דמוקרטית בשום צורה, אלא יותר שיח אלים ומתלהם שבא לפלג, לפצל, ולהסית – ואיננו במקום.

 2. צר לי, אך אין לי אפשרות אחרת אלא להשיב לך באותה לשון בה אתה עשית שימוש. חוכמתם המשפטית ואולי אף חוכמתם בכלל של התומכים במכתבו של יריב לוין אינה מושלמת. הפרדת רשויות אמיתית אינה חוסר התערבות של רשות אחת ברשות אחרת, אלא של איזונים ובלמים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *