אנרכיסטים עליך ישראל!

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Conmongt לאתר Pixabay]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

פודקסט מוסרט של המאמר, בסרטון וידאו המצורף בסוף. 

*  *  *

ההקצנה הגוברת במדינות העולם המערבי הפיחה רוח חיים בתנועות אנרכיסטיות מיליטנטיות; אחרי מספר עשורים של רגיעה.

אם בהתחלה הם היו תמונות רחוקות שראינו בחדשות, מהפגנות שמעבר לים, הרי שבעיקר בעשור האחרון, הן חיות ובועטות כאן בישראל.

ניתן למצוא את האנרכיסטים בכל הפגנה גדולה בישראל: בהפגנות הפלסטינים ותנועות השמאל - על הגדר ובמקומות אחרים; בהפגנות המחאה החברתית של תחילת העשור; בהפגנות ערביי ישראל; בהפגנות העדה האתיופית; בהפגנות החרדים; וגם עכשיו בהפגנות נפגעי הקורונה; ובהפגנות בבלפור, נגד ראש הממשלה.

[בתמונה: ניתן למצוא את האנרכיסטים בכל מקום שבו ניתן להפגין: פה על הגדר בבילעין... התמונה נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידי Eviv. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY 2.5]

מטרות הקבוצות הללו תמיד להקצין את ההפגנות ולהפוך אותן לאלימות יותר; כשהמטרה העיקרית שלהם היא כוחות הביטחון: צה"ל ביהודה ושומרון ומשטרת ישראל בתחומי הקו הירוק.

ככל שהמהומה גדולה יותר, כך ייטב. החברים הללו קשורים לתנועות בחוץ לארץ, מחליפים מידע; מייצרים תורות הפעלה סדורות; ומיישמים אותן, הלכה למעשה.

שיטה אחת מוכרת היא ההתמקדות בשוטרים/ קצינים שתגובותיהם עצבניות יותר מאחרים ו/או שהם ממלאים תפקיד קריטי בפיקוד על ההפגנה; ויצירת פרובוקציות המיועדות להוציאם משיווי משקל. כשזה מצליח – אם זה מצליח – המצלמות כבר מוכנות, ומתחילות לתקתק, מהרגע שמתחיל אבדן השליטה.

כך למשל, התבשרנו באפריל ,2012 שסגן מפקד חטיבת הבקעה, סא"ל שלום אייזנר, וחייליו השתגעו: הם נטפלו לקבוצת צעירים, רוכבי אופניים תמימים בבקעת הירדן. אייזנר חבט בפני אחד הפעילים; והחיילים השליכו את האופניים לתעלה שבשולי הכביש. למה? סתם ככה. השתגעו. אייזנר חטף מכל הכיוונים - מדובר צה"ל, ממפקדיו, מפוליטיקאים וגם מהציבור - והושעה. 1:0 לפעילים:

.

מעודדים מההצלחה; הפעילו האנרכיסטים את השיטה גם בהפגנות המחאה החברתית בתל אביב. ובאמת, קצין משטרה בכיר איבד שליטה; נוצר כאוס ונגרם נזק לרכוש, בין היתר לסניף של בנק לאומי בגן העיר;

אבל האלימות הזו השיגה את ההיפך: תל אביבים אוהבים הפגנות. לא שהורסים להם את העיר ופוגעים ברכושם. האלימות הזו הייתה סיבה מרכזית לדעיכת המחאה.

[לכתבה המלאה בחדשות וואלה, לחצו כאן]

אותה תוצאה בדיוק נרשמה בהפגנות העדה האתיופית; למשל, בלילה הגדול אחרי הירי בסולומון טקה. מכוניות הרוסות, נזק סביבתי, תקיפת תחנות משטרה; רק ששם עמד מול המפגינים מפכ"ל חכם; שנגד כל העצות, סרב לאפשר לשוטריו להיגרר ונעל אותם בתחנות המשטרה. התוצאה, זעקות שבר בתקשורת על ההרס שגרמו המפגינים; שגרמו להפגנות לדעוך, כשהמארגנים נתלים לכאורה בבקשת משפחת טקה להחזיר את הסדר.

המסקנה המצטברת היא, שמעורבות האנרכיסטים – לפחות בערים הגדולות – גורמת נזק יותר מתועלת לעניינן של ההפגנות

עכשיו, החברים הללו הופיעו גם בהפגנות בבלפור; וגם פה יצאה ההפגנה משליטת המארגנים והידרדרה לכאוס.

כדאי למפגינים לחשוב עשר פעמים לפני שהם מאפשרים שוב למעשה ידיהם לצאת משליטה.

המשטרה, מצידה, צריכה לשאול את עצמה, האם כדאי לה להכריז על החבורה הזו מלחמה ולמצוא דרכים להקריס את אנשיה אחד אחד; או לאפשר לה להמשיך לזרוע כאוס בהפגנות.

גישה אחת תטען לנזק שהחבורה הזו גורמת; גם לציבור בכללו לרכוש הציבורי; וגם לעניינם של המפגינים.

הגישה האחרת, הקונספירטיבית, גורסת, שכדאי להניח לה, משום שהיא נכס עבור המשטרה. הציבור בישראל אינו סובלני לכאוס באליבי של קיפוח; ומה שעובד באירופה ובארצות הברית לא עובד כאן. לכן, בעשור האחרון מסתמנים האנרכיסטים – לפחות בגבולות הקו הירוק - כהורסי מחאות סדרתיים; כמכשיר כיבוי המחאה האפקטיבי ביותר בעשור האחרון; ועושים למשטרה בעצם, את העבודה.

כרגל במקומותינו, יהיה מעניין...

לשיחה המוקלטת: 

מקורות והעשרה

3 thoughts on “אנרכיסטים עליך ישראל!

  1. הניתוח של יחזקאלי נכון, לשבור את הכללים, במגמה להגיע לסדר חברתי חדש- מחייב באופן אינהרנטי להפעיל אלימות מכול הסוגים. המהפכה הצרפתית לא היתה מתפרסמת וזוכה לתהודה העולמית קיימת אלמלי הפעילה כוח .
    בעידן הנוכחי- הפעלת הכוח היא צורך תקשורתי כדי שתהיה תהודה לקיומם, אלמלי אמצעי התקשורת ההמונית, החייה מסנסציות, הבלטת החריג, לא הינו יודעים על קיומם..

  2. אין קשר בין אנרכיה לאלימות.
    השימוש במילה "אנרכיסטים" כלפי מפרי הסדר הציבורי , תוך כדי פגיעה באחרים או רכוש, חוטאת לתפיסה החשובה הזו, שדוגלת בהיותו של האדם בן חורין, גם מבחינת הויתור על השלטון המדיני וגם מבחינת הויתור על שלטון הפרט על זולתו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.