גל הירש: אחד נגד כולם!

[בתמונה: אחד נגד כולם... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי geralt לאתר Pixabay]

[לקובץ המאמרים על 'גל הירש והמפכ"לות האבודה', לחצו כאן]

גַּל הירש (נולד ב-1964; ראו תמונה משמאל) הוא איש עסקים, יזם ופוליטיקאי ישראלי, תת-אלוף (מיל') בצה"ל. שימש מפקד יחידת שלדג, מפקד בה"ד 1 ומפקד עוצבת הגליל במלחמת לבנון השנייה עד לפרישתו בשנת 2006. באוגוסט 2015 הוצע לו תפקיד המפכ"ל. המינוי סוכל...

*  *  *

השופט בדימוס מישאל חשין כבר היה בימיו האחרונים, הוא אמר לאמנון רובינשטיין ש"עד נשימתי האחרונה אאבק על צדק לגל הירש".

זו הייתה התקופה שאחרי הודעת הממשלה על היותי המפכ"ל הבא ומאמצי סיכול המינוי היו בשיאם.

נקראתי אל ביתו בהרצליה בשעת ערב, הוא סבל כאבים, נאנק וזעם. הוא כבר פנה בדחיפות אל היועץ המשפטי יהודה ויינשטיין ולבקשתו העלו על הקו בכירה בפרקליטות.

"למה אתם עושים את זה" הוא אמר לה, "למה? אל תפגעו במינוי הזה". מן הצד השני נאמר משהו והוא רתח: "יש לכם ראיה חותכת? יש לכם באמת משהו?"...הוויכוח העלה חרס, כעבור ימים ספורים הלך מישה (ראו תמונה משמאל) לעולמו.

אנחנו חמש שנים אחרי.

מדי חצי שנה קופצת לחדשות ידיעה דרמטית על "פרשת גל הירש", נער צעיר שנכנס לתמונה שואל את עצמו "איך זה שהאיש הזה (אני) כל הזמן מסתבך בפרשיות..." אז זהו נערי, זו אותה פרשה, רק בהמשכים ובכוונת מכוון:

באוגוסט 2015 סיימתי את תפקידי במפקדת העומק של צה"ל, הייתי המועמד לתפקיד מנכ"ל רפאל, מאוד שמחתי.

הטלפון מגלעד ארדן השר לבט"פ דאז הפתיע אותי. הוא ביקש שאקח על עצמי את תפקיד המפכ"ל , שר הביטחון דאז, משה (בוגי) יעלון תמך. זה היה שיאו של משבר במשטרת ישראל, במשך שבועיים התקיימו דיונים אתו ועם ראש הממשלה, מסביב לשעון. הכנתי תכניות מפורטות להתעצמות המשטרה בכל המובנים. היו ויכוחים והגענו להסכמות.

האמת היא שהתלבטתי אך זו הייתה קריאה לדגל. פשוטו כמשמעו!

[בתמונה: לבד נגד כולם... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי geralt לאתר Pixabay]

ואז...

מיד עם ההודעה על המינוי נפתחו שערי הגיהינום, עברתי רצח אופי והשחרה מזעזעת. העלילו עלי אינספור עלילות, מאמצים רבים הושקעו בטרפוד המינוי. כעבור 30 יום זה הצליח. 'תפרו' לי שני תיקים פליליים על שוחד (בפרויקט בראשון לציון ובפרויקט בגיאורגיה); וטענו שעד שזה לא ייבדק איני יכול להיות המפכ"ל. אמרו גם שבדיקה תימשך זמן רב וחייבים מישהו אחר. המינוי סוכל.

החקירות והחיפושים נמשכו שנים, לעלילת השוחד התווספו עלילות הלבנת הון, זיוף, רישום כוזב, מעבר על חוק ההגבלים, תיווך לשוחד, מרמה ועוד ועוד. סיפרו לציבור שאני נחקר ב- FBI, ברעש גדול גויס עד מדינה (שאני עומד על חשיפת שמו לציבור), ההדלפות היו קבועות ובמשך חמש שנים הציבור שמע על עבריין סדרתי.

כעבור שנה הייתי מועמד לתפקיד ראש המל"ל, גם זה טורפד "כי הוא בחקירה", כל בקשותינו להיפגש עם היועץ המשפטי לממשלה נדחו, היו רבות כאלה לאורך השנים. בינתיים הפגיעה הכלכלית הפכה קשה מאוד, הנזק התרחב לכל מקום, בעיקר לבריאות. אנחנו בשר ודם.

בקיץ 2018 חשף מוטי גילת כי התיקים יסגרו כי לא נמצא דבר, מיד אח"כ פרסם תנ"צ גיא ניר (שהיה רח"ט המודיעין במשטרה) את הקלטות סיכול המינוי, אז הסתבר גם שלגורמי החקירה היה ידוע כבר ב- 2015 שלא הייתה עבירת שוחד בגיאורגיה אך בכל זאת פתחו תיק וקיימו חקירה על אין עבירה (!), עם רעש ציבורי ובינלאומי שהרס לנו את החיים.

עלתה דרישה לוועדת חקירה ממלכתית, בכנסת הוחלט על ועדת חקירה פרלמנטרית. בדיון בכנסת (נובמבר 2018) אמר תנ"צ ניר במדים כי "גל הירש היה קרבן לסיכול ממוקד..., נפל דבר, סוכל מפכ"ל בישראל".

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0,  שהועלתה על ידי Ged Carroll לאתר flickr]

הביקורת הציבורית הביאה לסגירתו של תיק ראשל"צ בחוסר אשמה (!) אחרי שלוש שנים, החל שיח על האפשרות שאחליף את רוני אלשייך אך הדרישה לוועדת חקירה העירה מחדש את הכל - כיוון שסיפורי השוחד כבר התבררו כעלילה, הפכו חשדות לעבירות מס הכנסה בשנים 2008-2007 (!) למאמץ חקירה מרכזי ורחב היקף.

תקצר היריעה מלפרט, במהלך שנות החקירה התרחשו דברים קשים וחמורים שעוד יסופרו, כל דבר בעתו, זה ארוך מאוד ואיני רוצה להלאות. לאורך השנים הבנתי היטב את שמאחורי הסיכול ולמה הוא מתמשך ויתמשך.

בשבועות האחרונים קרא גלעד ארדן ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט (ראו תמונה משמאל) לחדול את עינוי הדין ולסגור את תיק המס, האחרון שנשאר.

[תמונתו של אביחי מנדלבליט משמאל נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידי Prokurator11  קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 4.0]

השר לשעבר משה ניסים ציין באותו מעמד שוועדת טירקל מצאה אותי ראוי להתמנות למפכ"ל, כבר היה מי שהתחיל לדאוג, עלתה בתקשורת ובציבור האפשרות שאתמנה למפכ"ל כעת...וצדק לכל.

השבוע, בעיתוי מעניין ואפקטיבי נחתה ההודעה על סגירה מלאה של תיקי השוחד אבל גם על זימון לשימוע על מס הכנסה... יהיה עלי לגייס משאבים ותעצומות נפש ולהתמודד גם עם זה, בשנה השישית לסיכול.

שמירת החוק ומערכת אכיפת החוק חשובים לי מאוד! למאבק שלי לאורך השנים, לסגירת התיקים התפורים, לחשיפת סיכול המינוי יש חשיבות ציבורית גדולה, אמשיך להילחם גם בתיק מס הכנסה, האחרון שנותר, בינתיים...

[בתמונה: לכוד... התמונה המקורית היא תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0,  שהועלתה על ידי Crispin Semmens לאתר flickr]

אני מודה לכם על קריאה מלאה של מאמר ארוך; ומודה מעומק הלב לעם ישראל המעודד, מחזק ותומך.

שבת שלום לכולם

[לקובץ המאמרים על 'גל הירש והמפכ"לות האבודה', לחצו כאן]

2 thoughts on “גל הירש: אחד נגד כולם!

  1. המערכת לא רודפת צדק, היא רודפת אנשים.
    ברור- למי שעיניו בראשו- שמדובר בתפירת תיק של הפרקליטות, וגם הקשקוש החדש על העלמות מס.
    כנ"ל , תיקי רוה"מ. זו אותה התבנית ואותו הדפוס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *