גדעון שניר: הפוליטיקה של הקורונה

[בתמונה: הקורונה היא קריאת השכמה למערכת הפוליטית בישראל! תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Gellinger לאתר Pixabay]

[לקובץ המאמרים על הקורונה והשלכותיה באתר 'ייצור ידע', לחצו כאן]

ד"ר גדעון שניר הוא מרצה בתחום "ניהול משא ומתן בינלאומי חוצה תרבויות".

*  *  *

המאבק בקורונה, מתנהל מטבע הדברים בעיקר באחריות ישירה של מערכת הבריאות, אבל לא ניתן להתעלם מהשפעות המערכת הפוליטית המלווה כמו צל את ההתנהלות של כלל הממסד הרתום למאמץ הלאומי במגפה.

נתחיל בכך שהנימוק הרשמי למאמץ להקמת ממשלת חירום לאומית, היה הצורך הדחוף לאזור כוחות משותפים להתמודד עם מגפת הקורונה. כפי שנימק בני גנץ את מוכנותו להצטרף לממשלת נתניהו הוא קודם כול ההכרה בדחיפות ל"היכנס מתחת לאלונקה" לחילוץ מדינת ישראל מאימת המגפה, והנימוק השני הוא להימנע ממערכת בחירות רביעית, כול אלה גוברים על כול צורך אחר כמו עמידה בהבטחות לבוחרים על "לא נשב עם נאשם בשלוש עבירות שוחד והפרת אמונים", ביטולם של הערכים למאבק בשחיתות, או להוות אלטרנטיבה לשלטון - שעמדו מאחורי היציאה לשלוש מערכות בחירות עד כה.

[בתמונה: הצורך ל"היכנס מתחת לאלונקה" לחילוץ מדינת ישראל מאימת המגפה... התמונה נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידי Johnny_Zoo, ואושרה לשימוש על ידו]

כאשר אנו שומעים על ההסכמות וחילוקי הדעות שעוד נותרו בין שרידי מפלגת כחול-לבן וגוש הימין, יש  מקום לתהייה האם נימוקי הקורונה למהלך הזה אכן אותנטיים או שמא רק עלה תאנה, במיוחד כאשר גנץ ויתר על תיק הבריאות הקריטי אותו אמור היה לקחת על עצמו והסכים להישארותו של ליצמן בתפקיד בניגוד לכול ההערכות והציפיות. נתניהו תומך בנמרצות יתר בליצמן המהווה עמוד התווך של הגוש החיוני כול כך לנתניהו.

ההתמתנות בעקומת התחלואה בנגיף בתחילת השבוע הקודם העלתה את רמת האופטימיות באופן משמעותי ורבים מחוזי מהשחורות החלו לסגת מהערכותיהם הקודרות. עד שהסיפור על רמת התחלואה הנפיצה בישובים החרדים ניפצה את האשליות והביאה את הממשלה להחליט על הפעלת סגר במוקדי הפורענות. הביקורת על ההתנהגות הכללית של המגזר החרדי ובעיקר המנהיגות העושים כבשלם תוך זלזלו והתעלמות מהנחיות הממשלתיות, הביאו את רמת התחלואה בקרב בני צאן מרעיתם לקראת שואה - כאשר לפחות מחצית מ 200 אלף תושבי בני ברק  לבדה נגועים בנגיף, וההמשך מבעית.

[בתמונה: לפחות מחצית מ- 200 אלף תושבי בני ברק לבדה נגועים בנגיף, וההמשך מבעית... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי iXimus לאתר Pixabay]

מתקבל הרושם שגם האופן בו משחררים את נוסעי המטוסים המגיעים מארצות הברית עם תלמידי ישיבות שחלקם בוודאות חולים בקורונה- ללא בדיקה וכפיית בידוד כפי שנקבע ע"י הממשלה - ניתן ליחס לשיקולים פוליטיים מקומיים גרידא, ותוצאתם עלולה להיות קטלנית. כאשר אכיפת תקנות החירום מופעלות באופן סלקטיבי לגבי מגזרים שונים כפי כוחם הפוליטי.

גם הצורך החיוני לבודד עד כדי הסגר ישובים נגועים במיוחד, משתהה עקב לחצים פוליטיים, ומנגד - האפשרות להתיר מגבלות בידוד באופן דיפרנציאלי מאזורים החופשיים יחסית מהנגיף כדי להמעיט מהנזק הכלכלי - גם הם מתעכבים מחשש לעימותים פוליטיים פנימיים.

ההתנהלות המופקרת של המנהיגות החרדית - הגוררת את חסידיה להתנהלות אנטי-ממלכתית בוטה - אינה חדשה. מזה עשרות שנים של התבדלות, השתמטות מחובות אזרחיות וחוקים, חיים כמדינה בתוך מדינה תחת עריצות רבנים, כאשר הרשויות נמנעות מלכפות את מה שנדרש מכול אזרח אחר- מיישום חשיבותם כ- כוח אלקטורלי של "שותפים טבעיים" פוליטיים למפלגת השלטון. ומשהורגלו, המשיכו בהתנהגות כזו גם במשבר הקורונה. וכול מילת ביקורת מתורגמת מיד "לשנאת דתיים" ובעקבותיה, הטבות נוספות לפיוס.

אלא שנתניהו היה מוכן לשלם את האתנן הפוליטי הנדרש בצורה של כסף רב, דחיית חוק הגיוס, השתמטות סיטונאית של החרדים משירות לאומי מכול סוג שהוא, ביטול הסדרת התפילה בכותל ועוד, כדי להגן על ענייניו המשפטיים. ואת הנזק הזה כבר לא ניתן לתקן!! במיוחד לאחר שגנץ השכיל באיוולת  של טירון פוליטי לפרק את הסיכוי להקמת מפלגת שלטון אלטרנטיבית - השואפת עתה לאפס (אלא אם תתחולל קטסטרופה של ממש החמורה יותר מהקורונה).

יש להודות על האמת, מי שצפה את האבסורד הפוליטי הזה היה אביגדור ליברמן שכבר בבחירות הראשונות הציג מתווה, לפיו שתי המפלגות הגדולות מתאחדות, קובעות סדר יום לאומי חדש, ומנערות את המפלגות הסקטוריאליות הסחטניות משני הצדדים באופן המאפשר משילות אפקטיבית ארוכת טווח. ובמה שנוגע למפלגות החרדיות, זה היה משיב אותם להתנהלות של סולידריות חברתית, לאומית אחראית.

הכישלון של המערכת הפוליטית לאמץ את המתווה, היא החמצה של הזדמנות חד פעמית, אולי היסטורית, לחולל שינוי משמעותי בצורת הממשל בישראל הנמצא בחולשה מבהילה נוכח האתגרים העומדים לפניה מבית ומחוץ. זה מה שנדרש כדי להתמודד נכונה ברמה הפוליטית הפנים הישראלית. והקורונה היא קריאת ההשכמה למערכת הפוליטית בישראל.

[בתמונה משמאל: קריאת השכמה... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי IO-Images לאתר Pixabay]

[לקובץ המאמרים על הקורונה והשלכותיה באתר 'ייצור ידע', לחצו כאן]

3 thoughts on “גדעון שניר: הפוליטיקה של הקורונה

  1. Pingback: הכל על הקורונה באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

  2. נתניהו מעוניין בממשלת מעבר תמידית כי אז הוא יהיה ראש ממשלה נצחי. ההצטרפות של גאנץ ופרץ היא נגד האינטרסט שלו לכן הוא לא יזוז מ"מ לקראתם. הוא נשאר מחובר לדתיים, לא מסכים לפנות את כסאו, לא מוכן לצמצם את מספר השרים ולא נענה לשום דרישה של המצטרפים. יכול להיות שגאנץ ופרץ יתגמשו כל כך שלא יהיה לו ברירה אלא להקים איתם ממשלה אך אפשר לסמוך עליו שהוא ידע לפרק אותה בזמן לפני שיצטרך להחליף מקומות עם גאנץ. אפשרות אחרת – לדחוף החוצה חלק של הגוש (בנט ושקד) כמו שהוא דחף החוצה את ליברמן ואז שוב לא יהיה רוב לשום ממשלה ונישאר עם ממשלת מעבר בראשותו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *