אלי בר און: מדוע האיראנים ניצחו במערכה הנוכחית?

[בתמונה: אין כאן הפתעות. המופתעים הם רק מי שבחרו לטמון את ראשם בחול ולהתכחש למציאות. תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0,  שהועלתה על ידי Peter לאתר flickr]

[לאסופת המאמרים בנושא המלחמה הבאה, לחצו כאן]

אלי בר און הוא כלכלן המתמחה בניתוח מערכות וחקר ביצועים

*  *  *

מאמר זה הוא המשך למאמר קודם על הנשק שובר השוויון.

אין כאן הפתעות. המופתעים הם רק מי שבחרו לטמון את ראשם בחול ולהתכחש למציאות.

האיראנים הביסו כדברי הגנרל קאסם סולמני, המפקד הנערץ של זרוע החוץ של משמרות המהפכה ואדריכל הניצחון הגדול שלהם את ארה"ב, ערב הסעודית ושות'; וכן גם את מדינת ישראל.

אז יש לכך סיבות רבות אך החשובה שבהם היא המאמץ האיראני רב השנים והמשאבים לפיתוח ולהקמת חיל רקטות כבדות וארוכות טווח וטילים מדויקים, חיל גדול מאוד, מגוון מבחינת סוגי הטילים ויעיל.

[למאמרו של אלי בר און: 'הטילים המדויקים כנשק שובר שוויון', לחצו כאן]

בנוסף, האיראנים חימשו ברקטות וטילים ובאמצעי יצור מקומיים את המילציות השיעיות שלהם במרחב; מליציות שקרובות ל "אויב" ויכולות להנחית עליו רקטות, טילים ומל"טים מתאבדים לרבות:

 • ארגון החיזבאללה בלבנון, שקרוב לישראל,
 • מיליציית החות'ים בתימן, הסמוכים לערב הסעודית;
 • וכעת גם את המליציות השיעיות בעיראק, שמצטרפות לחגיגת הטילים; ומאיימות גם על חיילי ארה"ב בעיראק, וגם על מדינת ישראל.

במקביל, המחדל הגדול ורב השנים של ארה"ב ומדינת ישראל בפיתוח והצטיידות במענה שיש ביכולתו לנטרל את עוצמת האיום הזה.

[התמונה היא צילום מסך מהסרטון: מערך הטילים הישראלי]

מחדל?

בהחלט! כולם ידעו בזמן אמת, מה האיראנים עושים; וגם ידעו שאין ברשותם מענה אמתי שינטרל את האיום הזה. כך כשלאחרונה ,כשהאיראנים חטפו מיכלית נפט בריטית והנשיא האמריקני, דונלד טראמפ רצה כתגובה להפציץ באיראן, היה מספיק איום איראני קצר, שיש בכוונתם להפציץ את עשרות הבסיסים של הצבא האמריקאי במפרץ ואת נושאות המטוסים בים; כדי שהאמריקאים יתקפלו.

באמצעות הטילים המדויקים האיראניים נוצר מאזן אימה. לאמור: אנחנו האיראנים נתקוף נהרוג ונהרוס אתכם ואתם האמריקאים והסעודים לא תעזו להגיב.

כך האמריקאים לא פעלו גם כעת, כשהאיראנים במבצע חסר תקדים - באמצעות טילים מדויקים ומל"טים מתאבדים - פגעו והשביתו יותר ממחצית כושר היצור של יצואנית הנפט הגדולה בעולם, נזק של עשרות מיליארדים. על המכות שמנחיתים החות'ים על ערב הסעודית וצבאה חבל לדבר.

מאזן אימה דומה מתקיים גם בין ישראל לחיזבאללה בלבנון. תאמרו: אבל יש לאמריקאים, לסעודים וגם לישראל סוללות של טילים נגד טילים... עשרות מליארדי דולרים הוצאו על טילים נגד טילים, המערכות שתומכות בהם והתחזוקה השוטפת שנדרשת כדי שיהיו כשירים.

מסתבר שזו טעות המאה, במקרה הטוב; או הונאת המאה, הציבורית הגדולה ביותר (יש תאגידים ואנשים שמרווחים יפה מאוד מייצור מיירטים; שאינם נותנים הגנה לאזרחים, לצבא ולמתקנים חיוניים...). אין - ומעולם לא היה - למערכות היירוט המושקעות מאוד האלה כל סיכוי להדוף מתקפה נרחבת של רקטות כבדות וארוכות טווח וטילים מדויקים.

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Mediamodifier לאתר Pixabay]

הסבר

1, כלכלי

עלות של יירוט בסבירות של כ- 50% (לדעתי פחות מכך, אבל אני נותן כבוד ליצרנים) היא של כ- 3 מיליון דולר לטיל יירוט אחד בלבד. זאת, בלי לקחת בחשבון את תוספת העלויות האדירות של הציוד הנלווה בסוללה והתחזוקה השוטפת.

עלות רקטה כבדה וארוכת טווח היא כ- 200 אלף דולר בלבד; ועלות טיל מדויק - ולפיכך מסוכן פי 10 ויותר - היא כ 300 אלף דולר בלבד, עשירית מעלות המיירט; וגם פחות מכך. אז ברור שיש לאיראן ולמליציות  שלה פי כמה וכמה טילי תקיפה מאשר יש למדינות המותקפות טילים מיירטים.

2, איכותי

א, כדי להשיג שיעור יירוט סביר, חייבים לשגר 2 טילי יירוט כנגד איום אחד. אז שוב, הטילים המיירטים - היקרים והמועטים - יאזלו תוך זמן קצר.

ב, טילי היירוט אינם יכולים ליירט טילים מהירים מהם; כך גם אינם יכולים ליירט טילי שיוט; ולכן, יעילותם מוגבלת רק ליירוט טילים במעטפת הביצועים שלהם.

מה כן?

הפתרון היה ידוע שנים רבות וגם הבשיל למערכת שנוסתה בהצלחה בארה"ב לפני 13 שנים. רק לייזר כימי רב עוצמה, רק סקייגארד. כאן, עלות היירוט היא זניחה, כמות הקרניים לא מוגבלת, האזור המוגן נרחב וניתן ליירט במהירות כל איום אווירי ואין זה משנה אם האיום הוא טיל שיוט או טיל בליסטי מתמרן או טיל אוויר קרקע או סתם פצמ"ר כבד.

אז מה לעשות?

לדרוש מהאחראים על ביטחוננו להתעשת ומיד. צפוי שהאיראנים - שאינם מסתירים את כוונתם לחסל את מדינת ישראל - יכפילו במהלך חמשת השנים הבאות פי 10 את כמות הטילים המדויקים שברשותם. אלפי טילים בליסטיים כבדים וטילי שיוט כולם מדויקים. הטילים נגד טילים לא תוכננו ולא יוכלו לעמוד במהלומה הזו.

חייבים והפעם כמאמץ לאומי לחזור למתווה הסקייגארד!

[לאסופת המאמרים בנושא המלחמה הבאה, לחצו כאן]

2 thoughts on “אלי בר און: מדוע האיראנים ניצחו במערכה הנוכחית?

 1. המאמרים בנושא הסקייגארד מעניינים אבל המסקנה שלהם שרק המערכת הזו היא הפתרון איננה רלבנטית עבור רוב הקוראים.

  אין לנו דרך להשוות את המערכות השונות מפיתוח ישראלי וזר, היכולות להיחשב רלבנטיות כמענה לאיום.

  גם היה טוב אם כל מי שכותב על מערכת מסחרית היה מציין בבירור בכל מאמר אם יש לו איזשהו קשר לחברה המייצרת/משווקת או שהוא מגדיר עצמו כמי שאין לו כל נגיעה לדבר (להיבט המסחרי).

 2. אני מעריץ את התמדתך לשכנע את המשוכנעים בצורך בלייזר. אין לנו כול בעיה איתך ותומכים בכול לב.
  עכשיו לך שכנע את הלא משוכנעים או חסרי היכולת לקבל החלטות מושכלות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *