יאיר רגב: הקוסם מארץ עוץ – נוסטלגיה עם מוסר השכל…

[בתמונה: כרזת הסרט 'הקוסם מארץ עוץ', משנת 1939. התמונה היא נחלת הכלל]

המאמר עודכן ב- 1 ביולי 2021

עו"ד יאיר רגב הוא קצין משטרה בגמלאות, שמילא תפקידים רבים במערך החקירות והמודיעין. בין היתר שימש כעוזר לראש האגף לחקירות ולמודיעין, ראש מפלג חקירות כלכליות וביטחוניות ביאחב"ל, ראש לשכת החקירות במרחב השפלה ועוד.

רגב ניהל מספר רב של חקירות - בישראל ובחו"ל - כנגד ארגוני הפשיעה הפעילים בישראל, ופענח מקרי שוד ורצח רבים.

הוא משמש כיום כעורך דין פרטי (משרד עורכי-דין‏ יאיר רגב ושות'); וכמרצה בסוגיות של חוק ופשיעה.

*  *  *

יותר מ- 80 שנים עברו חלפו מאז הקרנת הבכורה של הסרט המרגש "הקוסם מארץ עוץ" (The Wizard of Oz) הוא סרט פנטזיה מוזיקלי בצבע משנת 1939 בכיכובה של ג'ודי גרלנד ובבימויו של ויקטור פלמינג. המפיק: מרווין לרוי.

בישראל ישראל הוקרן הסרט לראשונה במוצאי שבת, 20 באפריל 1940, בקולנוע אופיר בתל אביב.

הסרט מבוסס על ספר הילדים של ליימן פרנק באום, "הקוסם המופלא מאוֹז" (The Wonderful Wizard of Oz; ראו תמונת עמוד השער הפנימי משמאל), שראה אור בשנת 1900.

[בתמונה משמאל: עמוד השער הפנימי של הספר המקורי. התמונה היא נחלת הכלל]

הספר מספר על דורותי, נערה אמריקנית מקנזס שבמהלך סופת טורנדו מגיעה לארץ אגדות צבעונית, ויוצאת למסע יחד עם חבריה שמצאה בדרך, שלכולם, בדיוק כמוה, יש מטרה להשיג: הדחליל שצריך שכל, איש-הפח שצריך לב, האריה שצריך אומץ ודורותי שרוצה להגיע הביתה.

בסיפור הקסם מתגלה כתרמית – הדמויות בסיפור בטוחות כי התשובות למשאלותיהם נמצאות בידיו של קוסם גדול, אך הן לא מבינות כי בעצם המפתח לשינוי המיוחל נמצא בתוך כל אחד ואחד מהם, ודורש תהליך ארוך ומסובך, שהוא ההפך הגמור מ"קסם".

מבחינה זו הקסם והפלא - המובלטים בסיפור - מתגלים דווקא כמשענת קנה רצוץ לעומת היכולות הטבעיות של האדם שאינן מובלטות, ודווקא הן מצביעות על משמעות הסיפור ו/או על מוסר ההשכל שלו.

שיר הנושא מתוך הסרט באמת יפה ומעורר השראה, אם תרצו להקדיש כמה דקות כדי להיכנס לאווירה, הקשיבו...

.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *