עמר דנק: איראן – שאלות היסוד

 

[בתמונה: הפצצה... צילום מסך מסרטון היו-טיוב: CrazyMango 73 Live Stream. אנו מאמינים שאנו עושים בתמונה שימוש הוגן]

[מאמר זה ראה אור במקור באתר של עמר דנק]

המחבר (ראו תמונה משמאל), סא"ל במיל' עמר דנק, עשה את שירותו הצבאי בחיל האוויר ובחטיבה האסטרטגית באג"ת. הוא מהנדס מערכות מידע, מוסמך ביחסים בין לאומיים מטעם אוניברסיטת חיפה. מרתוניסט...

[לאתר של עמר דנק, לחצו כאן]

*  *  *

לפני שמתווכחים - האם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ צריך לתקוף באיראן, מה אפשר להשיג בתקיפה הזאת ומה מטרת הסנקציות - כדאי לנסות לעשות סדר בשאלות היסוד בנוגע לבעיה האיראנית.

זה לא נועד כדי להוכיח משהו, כי על בסיס השאלות האלו, יכולות להיות דיעות שונות; אבל, לפחות אפשר להבין על מה המחלוקת, במקום לראות אותה היום כמשהו אישי / פוליטי. אזהרה זה פוסט בסיסי לגמרי, בלי הבנה על הסכם הגרעין עצמו, החלופות לבנית פצצה גרעינית איראנית וכו'. רק הגדרה של הנחות היסוד (רמז, כולן תוצר של מכון ראות).

בהינתן שאיראן מעוניינת לבנות פצצה, האם ניתן למנוע גרעין איראני ע"י פעולה צבאית?

רק ארה"ב יכולה - ע"י תקיפה אווירית רחבה וממושכת - למנוע בכלים צבאיים מאיראן יכולת לבנות פצצה. המשמעות של זה היא מלחמה כוללת של ארה"ב מול איראן, שבסופה צריכה להיות "כניעה" של המשטר האיראני למשטר סנקציות, דוגמאת סדאם חוסיין, או כיבוש איראן והחלפת המשטר במשטר שיקבל תכתיבים מארה"ב. קרי, מלחמה שלישית של ארה"ב באזור, אחרי 2 מלחמות שהסתיימו בנצחון צבאי מסחרר וכשלון אסטרטגי גדול לא פחות.

תקיפה ישראלית לא צפויה להשיג הישג כזה, ויכולה לעכב את ההתקדמות רק לפרק זמן מסוים. יש הטוענים שתקיפה כזאת יכולה להאיץ את התהליך.

לסיכום, בהינתן שאיראן תהיה מעוניינת לבנות פצצה, המשמעות - של למנוע ממנה בכוח צבאי את היכולת לעשות זאת - היא מלחמה כוללת בין ארה"ב לאיראן, על כל משמעויותיה.

[בתמונה: העשרת אורניום באיראן. המקור: מתוך העיתונות האיראנית]

בהינתן שאיראן מעוניינת לבנות פצצה, האם ניתן לגרום לה שלא לעשות זאת, ללא מלחמה כוללת?

קרי, האם ניתן לגרום לאיראן לחזור בה מההחלטה לבנות פצצה, ע"י סנקציות ומדיניות אגרסיבית, שתביא אותה לשנות את שיקוליה כתוצאה מחשש מפני העונש שצפוי לה?

הנחת היסוד היא שארה"ב לא מוכנה לצאת למלחמה כוללת; אבל בכל זאת, ניתן ע"י סנקציות ולחץ מדיני להביא את איראן לשנות את החלטתה.

הניסיון מלמד שסנקציות כמעט שלא משיגות את מטרתן (ראו המאמר בלינק למטה). לכן, בהינתן שהאיראנים החליטו לבנות פצצה, קשה לראות כיצד סנקציות אותן הם יודעים להעריך כבר היום, יביאו לשינוי ההחלטה הזאת.

[בתמונה: הסנקציות נגד איראן, כפי שהן נתפסות על ידי הקריקטוריסט CAI/NYTSc'ג'פאן טיימס' ב- 2018. לכתבה המלאה לחצו כאן]

[למאמרו של עמר דנק: 'סנקציות - האם זה עובד?', לחצו כאן]

האם ניתן לגרום לאיראן שלא לרצות לבנות פצצה?

בהינתן שאיראן לא החליטה שהיא רוצה לבנות פצצה, האם ניתן לגרום לחוש הרצון שלה להמשיך שלא לרצות לעשות זאת?

המטרה היא להביא את המשטר האיראני להעדיף שלא לבנות פצצה, מתוך הבנה שהתועלת הצפויה מהחלטה כזאת, גוברת על המחיר.

נדרש להתבסס על שיקולי עלות/תועלת של המשטר האיראני שיביאו את האיראנים להעדיף שלא לבנות פצצה. הנחת היסוד מאחורי החלופה הזאת שניתן לסמוך על הרציונליות של האיראנים בהערכת המצב, לבנות תמורות שיספקו את הכדאיות למול האיום במחיר כלכלי במידה והם ייתפסו מפרים את ההסכם.

השורה התחתונה, אין חלופה טובה במקרה האיראני, ושלפני שעונים - על מה נכון לעשות - צריך להגדיר מהן הנחות היסוד שעומדות מאחורי התשובה.

כל השלוש רלבנטיות!

[התמונה: מתוך העיתונות האיראנית]

מקורות והעשרה

One thought on “עמר דנק: איראן – שאלות היסוד

 1. אתה בחור טוב.אך לא קורא נכון את המצב.לאיראן 2 שאיפות עיקריות:1.שליטת האיסלם השיעי באזור ואחכ בעולם.זה דומה לדאעש אך לדעאש אין מדינה ולכן ניסו להקים כזאת. 2.להשמיד את ישראל.זו אמונה דתית עמוקה מושרשת מוצדקת על פי האיסלאם השיעי.זה לא כי הם רעים.זו אמונה דתית וכל הטוען שזה רק השלטון,טועה ומטעה.העם ברובו לאומני, דתי,אדוק מאוד,והשינאה לישראל עזה ומושרשת.
  למען הגשמת המטרות הם חייבים פצצת אטום.תוכל לטעון שלא נורא ואולי יהיה מאזן אימה גרעיני,אך כך חושב אדם פשוט.
  מנהיג של עם ששליש ממנו הושמד לפני 70 שנה,אל לו לחשוב כך.
  אנחנו נחשבים בעיני האומה האירנית כשטן הקטן לצידה של ארהב שנחשבת לשטן הגדול.שאותם חובה להשמיד.
  שיהיה ברור-בהיות פצצת אטום בידי איראן-תשים אותה פה.ללא חשש.ללא היסוס.
  טעות גדולה של מנהיגי העם היהודי בדורנו להצהיר שהעם שלנו חזק וניצח.חי.עברנו את פרעה.את עמלק.את היטלר.אוואנטה.כל אלו כרתו והשמידו חלקים גדולים מעמנו.אנו בסהכ שארית פליטה.העם נכשל בלשמור על עצמו.שאחרת היינו עם בן לפחות 31מיליון.
  רק בשואה השמדו 6מיליון.היום לאחר 70 שנה,אותם 6 מיליון היו היום שווים פי3 בערך.נגיד 18מיליון .תוסיף ל13 מיליון הקיימים היום,היינו שווים31 מיליון.
  היטלר עמל קשות לאסוף 6מיליון יהודים.במשך שנים השקיע בלוגיסטיקה,בלוחמי אס.אס,ומאמץ אדיר לאסוף היהודים ולהרוג אחד אחד.אם בשריפה,בגזים,ברעב ואם בירייה.
  ייתכן שהעם היהודי עשה את הטעות הגדולה ביותר ב2000 שנה האחרונות.בכך שהתקבץ פה.
  כי כעת עשינו את העבודה הכי קשה עבור הצורר האיראני שמצהיר ושואף להשמיד אותנו.פשוט התקבצנו בעצמנו.
  ומה נישאר לצורר לעשות-ללחוץ על הכפתור.ואל תנסה לנחם אותי במכה השנייה.כי אז לצוללות לא יהיה לאן לחזור.
  הפיתרון-זה או הם או אנחנו…
  טעות קשה שלך בראיית המצב.
  אתה מתייחס לאיראן כאל הקובעת היחידה.
  ביבי כמנהיג העם היום (וכמובן גם אשתו.וכמובן רוב העם בישראל,כמוני)-ברור לו ומוחלט לו לא לאפשר פצצת אטום לאיראן.
  איתן הבר שהיה מקורב של רבין,אמר פעם שכל ממשלה בישראל גם אם שמאלנית -לא תאפשר פצצה גרעינית לאיראן.ברור שהביע את דעתו של רבין ושל מנהיגי ישראל דאז.
  לפני כ15 שנה אמר אחד מראשי פרוייקט החץ:טיל שייצא מאיראן ויזוהה שלכיוון ישראל-ייחשב כטיל גרעיני.
  מייד ייצאו לקראתו טילי חץ (20% בכמות יותר מהטילים האירניים כדי להבטיח השמדת הטילים האירניים)
  ובמקביל-ייצאו טילי יריחו לכיוון איראן.לאחריה,לא יוכל לצאת משמי ומאדמת איראן אף טיל…
  ולמה זה?-כי אם תשמיד בסיסי טילים,עדיין לא תוכל להבטיח שאיזו משאית נושאת טיל גרעיני מסתתרת בקצה רחוק של איראן.
  טראמפ הזכיר את השמדת איראן בקטנה לאחרונה.זה לא סתם.כניראה שביבי הצליח לשכנע אותו שסכנה גדולה, שואה יכולה להתרחש שוב לעם היהודי בארץ ישראל.
  לפי כך-טוב ליהודים שהאיראנים יתעקשו ברוב שינאתם לישראל ולארהב ולא יילכו להסדר.כי הסדר איתם הוא לא אמין ויוביל שוב לפצצת אטום איראנית.
  הבעייה שזה נשמע לך הזוי להשמיד עם בן 80 מיליון איש רק כדי להבטיח את חיינו כאן בישראל. יותר מתאים ליהודי הגלותי להיות מושמד.זה סהכ 6.5 מיליון יהודים המורגלים לשמד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *