טיסות המוות: הוצאה להורג באמצעות השלכה ממטוסים

[בתמונה: "השרימפס של ביגארד" שיטת ההרג של הצבא הצרפתי באלג'יריה, באמצעות השלכה ממטוסים כשהרגליים מחוזקות בבטון, לוודא שהגופה לא תצוף. השיטה קרויה על שמו של על שמו של מרסל ביגאר (Marcel Bigeard), אחד ממפקדי הצנחנים]

[לקובץ המאמרים על עונש מוות והוצאה להורג, לחצו כאן]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

טיסות המוות (Death flights) - השלכה של אנשים ממסוקים וממטוסים, אל מימיו של האוקיינוס או לאגמי מים, היא טכניקה החדשה - פרי המאה ה- 20 - שהגיעה לחיינו כתוצר לוואי של המצאת המטוס.

המטוסים פתחו אפשרויות חדשות בפני אוהבי החיסול באמצעות השלכה מגובה... השיטה הזו זכתה ל'פריחה' במהלך המאה העשרים, בייחוד על ידי גורמים צבאיים; בעיקר בשל העובדה שהיא מאפשרת העלמה 'נקייה' יחסית של גופות הנרצחים וטשטוש מסוים של זהות הרוצחים.

[לשיטות נוספות של השלכה מגובה, לחצו כאן]

המלחמה המלוכלכת בארגנטינה

טיסות המוות המפורסמות ביותר הן אלה שביצעה החונטה הצבאית בארגנטינה בין השנים 1976 ל-1983, כחלק ממה שכונה: "המלחמה המלוכלכת". לפי דו"ח של הממשלה הארגנטינאית, יותר מ-11 אלף בני אדם מתו או נעלמו במהלך "המלחמה המלוכלכת", אולם ארגוני זכויות אדם טוענים שמספר הקרבנות קרוב יותר ל-30 אלף (ויקיפדיה: טיסות המוות).

[בתמונה - "החונטה הצבאית הראשונה" (משמאל לימין): האדמירל אמיליו מסרה, סגן גנרל חורחה ויידלה ותת-אלוף אורלנדו אגוסטי, צופים על המצעד הצבאי של יום העצמאות באונידה דל ליברטאדור, 9 ביולי 1978. התמונה היא נחלת הכלל]

מקומות נוספים שבהם נעשה שימוש ב'טיסות מוות'

הצרפתים ו"השרימפס של ביגארד"

במהלך השנים 1956-‏1957 נערכו באלג'יריה טיסות מוות שבהן השתתפו חיילי דיוויזיית הצנחנים ה-10 הצרפתית. לקרבנות שהוצאו להורג בדרך זו ניתן הכינוי "השרימפס של ביגאר" ("crevettes Bigeard"; ראו הקריקטורה בתחילת המאמר) על שמו של מרסל ביגאר (Marcel Bigeard), אחד ממפקדי הצנחנים.

כשהתברר שחלק מגופות הנרצחים צפו על פני המים החלו רוצחיהם לקשור גושי בטון אל רגלי הקרבנות (ויקיפדיה: טיסות המוות).

[שלד של אחר הקרבנות שכונו "השרימפס של ביגארד". עצמות הרגליים מקובעות בבטון כדי לוודא שהגופה לא תצוף לאחר המוות... למקור התמונה, לחצו כאן]

הדרום אפריקנים משליכים את מורדי הסוואפו לים...

  • נטען כי במהלך מלחמת העצמאות של נמיביה, נזרקו מורדים רבים של סוואפו ממסוקים דרום אפריקאים אל הים [WIKIPEDIA: Falling - execution].

טיסות המוות של אוגוסטו פינושה בצ'ילה

במהלך שנות שלטונו בצ'ילה של הרודן אוגוסטו פינושה (1973-‏1990; ראו תמונה משמאל) נעשה שימוש בטיסות מוות, הן לשם חיסול; והן לשם העלמת גופות כאלה, שנרצחו בדרכים אחרות (ויקיפדיה: טיסות המוות).

[תמונתו משמאל של אוגוסטו פינושה היא נחלת הכלל]

טייס מסוק שהיה הטייס האישי של פינושה העיד כי הוא עצמו השליך פעמים רבות אסירים מגובה אל הים הפתוח או אל הפסגות הגבוהות של הרי האנדים. על פי עדויות נעטפו גופות של נרצחים בשקי בד, הועלו על גבי מסוקים והושלכו אל האוקיינוס השקט מול חופי מחוז ולפראיסו (ויקיפדיה: טיסות המוות).

בשנת 2001 פרסם נשיא צ'ילה ריקארדו לאגוס הודעה שלפיה במהלך שנות שלטונו של פינושה הוטלו אל מותם ממסוקים 120 אזרחים צ'ילאנים. הם נזרקו מגובה אל תוך האוקיינוס, האגמים והנהרות של צ'ילה (ויקיפדיה: טיסות המוות).

מפעל הרצח של מובוטו סה ססקו בזאיר

  • במהלך שנות שלטונו של מובוטו ססה סקו בזאיר (1965-‏1997; ראו תמונה משמאל) נרצחו אנשים במספר בלתי ידוע על ידי השלכתם ממסוקים אל תוך נהר קונגו וגופי מים נוספים במדינה (ויקיפדיה: טיסות המוות).

[תמונתו של מובוטו סה ססקו משמאל היא נחלת הכלל]

[לקובץ המאמרים על עונש מוות והוצאה להורג, לחצו כאן]

מקורות והעשרה

4 thoughts on “טיסות המוות: הוצאה להורג באמצעות השלכה ממטוסים

  1. Pingback: עונש מוות והוצאה להורג באתר ייצור ידע - ייצור ידע

  2. Pingback: הוצאה להורג באמצעות השלכה מגובה - ייצור ידע

  3. Pingback: הוצאה להורג באמצעות השלכה מגובה - ייצור ידע

  4. Pingback: עונש מוות והוצאה להורג באתר ייצור ידע - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *