פנחס יחזקאלי: הוצאה להורג בכיסא החשמלי – הדרך לגיהינום רצופה כוונות טובות…

תקציר: "הדרך לגיהינום" - במקרה זה של הנדונים למוות - "רצופה כוונות טובות…" זה בדיוק המקרה של הכיסא החשמלי: ממציאיו ביקשו לייצור כלי הריגה הומניטרי… הם קיבלו, בפועל, מכשיר עינויים משוכלל…

[בתמונה: הכסא החשמלי. תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי PublicDomainPictures לאתר Pixabay]

[לקובץ המאמרים על עונש מוות והוצאה להורג, לחצו כאן]

עודכן ב- 22 במרץ 2023

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדיניות של המכללה לביטחון לאומי, צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדיניות של המכללה לביטחון לאומי, צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

ג'ון אוונס נידון למוות לאחר שרצח משכונאי במדינת אלבמה, תוך שהוא מאלץ את שתי בנותיו לצפות ברצח. במהלך משפטו הוא טען שהוא יהרוג שוב אם הוא יהיה חופשי; והוא נשלח אל הכיסא החשמלי באפריל 1983 (רייט, 2017).

אוונס חובר אל הכיסא וההמתג נלחץ. אבל לכיסא היו תכניות אחרות... הזרם הראשוני של 1900 וולט גרם לאחת מרצועות הרגליים להיפתח בשגגה. עדי ראייה דיווחו על ניצוצות שעפו מרגלו של אוונס ועשן היתמר מהברדס שהיה על ראשו. כמו כן, היו גם דיווחים שגבו נחבט בכיסא והוא קפץ את אגרופיו.

היה צורך במשלוח עוד שני זרמים חשמליים לגופו של אוונס – שלושה בסך הכל. הראשון התקיים בשעה 20:30 והשלישי בשעה 20:44. רבע שעה של עינויים מהגיהינום עד שאוונס נפח את נשמתו... (רייט, 2017).

"הדרך לגיהינום" - במקרה זה של הנדונים למוות - "רצופה כוונות טובות..." זה בדיוק המקרה של הכיסא החשמלי: ממציאיו ביקשו לייצור כלי הריגה הומניטרי... הם קיבלו, בפועל, מכשיר עינויים משוכלל...
[בתמונה: הכסא החשמלי... התמונה היא נחלת הכלל]

המשגה ותיאור

[בתמונה: כיסא חשמלי בכלא במדינת פלורידה. התמונה היא נחלת הכלל]

הוצאה להורג באמצעות כיסא החשמלי (Electric chair) היא טכניקה - אחת מיני רבות - של ביצוע עונש מוות (Capital Punishment / Death Sentence); או במילים אחרות: הוצאה להורג (Execution). 

זוהי המצאה אמריקנית של שלהי המאה ה- 19 ותחילת המאה ה- 20, שאומצה גם בפיליפינים (שהייתה אז מושבה אמריקנית). כלי זה היה אמצעי המתה מוביל בארצות הברית עד שנות ה- 80 של המאה ה- 20. מתחילת המאה ה- 21, הולך השימוש בכלי המתה זה ומתמעט (ויקיפדיה: כיסא חשמלי).

כלי זה תוכנן, כאמור, להיות כלי הריגה הומניטרי, אולם התגלה כאכזרי מאוד: הנידון למוות נקשר לכיסא, כשאלקטרודה אחת מחוברת לראשו ואלקטרודה נוספת מחוברת לרגלו. זרם החשמל הופעל לפחות פעמיים למספר דקות, תלוי במוצא להורג. בתחילה הועבר זרם החשמל במתח של 2,000 וולט כדי לשבור את ההתנגדות של העור ולגרום לאובדן הכרה (באופן תאורטי). אז ניתן להשתמש במתח נמוך יותר כדי למנוע בערה. עוצמת הזרם המועבר בגוף הוא 8 אמפר. גופת המוצא להורג מתחממת עד לטמפרטורה של 59° צלזיוס; והזרם החשמלי גורם נזק רב לאברים הפנימיים (ויקיפדיה: כיסא חשמלי).

באופן תאורטי, אבדן ההכרה אמור להתרחש תוך חלקיק שנייה. בפועל, היו דיווחים על ראשי נידונים שעלו בלהבות, על שנאים שנשרפו, ועל נידונים למוות הזועקים מכאב על רצפת חדר ההוצאה להורג, במהלך תיקון הכיסא (ויקיפדיה: כיסא חשמלי).
[בתמונה: אילוסטרציה מה-30 ביוני 1888 של איך עשוי להיראות הכיסא החשמלי שהוצע על ידי ועדת ג'רי (ראו למטה). התמונה היא נחלת הכלל]
[בתמונה: אילוסטרציה מה-30 ביוני 1888 של איך עשוי להיראות הכיסא החשמלי שהוצע על ידי ועדת ג'רי (ראו למטה). התמונה היא נחלת הכלל]

היבטים היסטוריים

הכיסא החשמלי, למרבה האירוניה, הומצא על ידי רופא שיניים בשם, אלברט סאות'וויק - תושב ניו יורק - שביקש להקל על סבלם של אנשים. סאות'וויק נחשף במקרה לאירוע התחשמלות של אדם שנגע בכבלי חשמל חשופים ומת ללא כאבים ומיד (כך לפחות סבר...). תקרית זו הובילה אותו לרעיון, כי השימוש בחשמל יכול להחליף את התלייה, כעונש מהיר יותר ואנושי יותר.

סאות'וויק הצליח לשכנע לעשות שימוש בחשמל להמית בעלי חיים 'באופן הומאני', במקום להטביע אותם, ונתמך בכך על ידי ראש האגודה להגנה על בעלי חיים... הוא ביצע בשנת 1882, סדרה של ניסויים בבעלי חיים, ופרסם בעיתונים מדעיים את תוצאותיהם (אתר Play-Azlab).

עקב כך אימץ הסנטור דויד מקמילן את רעיון ההמתה בחשמל כמאמץ לבלום את הגל העולה בנושא ביטול עונש המוות, על ידי הצעת אלטרנטיבה 'הומאנית'.... בשנת 1886 הוקמה ועדה מיוחדת בניו יורק, שמנתה שלושה אנשים: סאות'וויק; פוליטיקאי בשם אלרידג 'ג'רי, והשופט מתיו הייל. מסקנותיה היו כי השיטה הטובה ביותר לביצוע גזר דין מוות היא שימוש בחשמל (ראו את האילוסטרציה למעלה) (אתר Play-Azlab).

[בתמונה: הכיסא החשמלי הראשון, שנעשה בו שימוש בהוצאה להורג של ויליאם קמלר ב-1890. המורשע מתיישב על הכיסא ואז נקשר בידיו וברגליו לכיסא. התמונה היא נחלת הכלל]

[בתמונה: הכיסא החשמלי הראשון, שנעשה בו שימוש בהוצאה להורג של ויליאם קמלר ב-1890. המורשע מתיישב על הכיסא ואז נקשר בידיו וברגליו לכיסא. התמונה היא נחלת הכלל]

ב- 5 ביוני 1888, נחתם על ידי מושל ניו יורק חוק, שהיה אמור להיכנס לתוקף ב- 1889; וב- ב-6 באוגוסט 1890, התבצעה ההוצאה להורג הראשונה, בכלא אובורן בניו יורק. הנדון למוות, רוצח בשם ויליאם קמלר, נבחר להיות הראשון לנסות עליו את ההמצאה החדשה (ראו תמונה של הכסא החשמלי של קמלר משמאל).

הרג הומאני זה לא היה. קמלר היטלטל כעשרים שניות בייסורים רבים עד שהפח את נשמתו. אז בדק הרופא את הגופה ואישר את המוות.

האישה הראשונה שהוצאה להורג בכיסא החשמלי הייתה מרתה פלייס, שהוצאה להורג בכלא סינג סינג ב-20 במרץ 1899. האחרון עד כה שהוצא בו להורג היה רוברט גליסון (Gleason) במדינת וירג'יניה (ויקיפדיה: כיסא חשמלי).

[בתמונה: איור של הוצאתו להורג של ויליאם קמלר. התמונה היא נחלת הכלל]
[בתמונה: איור של הוצאתו להורג של ויליאם קמלר. התמונה היא נחלת הכלל]

[לקובץ המאמרים על עונש מוות והוצאה להורג, לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא, דווח לנו!

נושאים להעמקה

מקורות והעשרה

5 thoughts on “פנחס יחזקאלי: הוצאה להורג בכיסא החשמלי – הדרך לגיהינום רצופה כוונות טובות…

  1. Pingback: פנחס יחזקאלי: הוצאה להורג ברעל: הומני זה לא! - ייצור ידע

  2. Pingback: פנחס יחזקאלי: הבו לנו כיתת יורים... - ייצור ידע

  3. Pingback: הוצאה להורג בירייה: מוות בכבוד (?) - ייצור ידע

  4. Pingback: הוצאה להורג ברעל: הומני זה לא! - ייצור ידע

  5. Pingback: עונש מוות והוצאה להורג באתר ייצור ידע - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *