פנחס יחזקאלי: הוצאה להורג בסקילה – אין אכזרית ממנה…

[בתמונה: סטפן - הקדוש הראשון של הנצרות - מוצא להורג בסקילה. ציור של מרקס רייכלך (1460-1520) משנת 1506. התמונה היא נחלת הכלל]

[לקובץ המאמרים על עונש מוות והוצאה להורג, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים אודות 'אלימות נגד נשים', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על 'פרשת אמור', לחצו כאן]

דף זה עודכן ב- 27 באפריל 2021

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

סקילה (Stoning) היא טכניקה - אחת מיני רבות - של ביצוע עונש מוות (Capital Punishment / Death Sentence); או במילים אחרות: הוצאה להורג (Execution); שהפכה בימינו, בעיקר, לדרך התעללות מזוויעה בנשים בעולם המוסלמי.

סקילה מתבצעת על ידי ריתוק הנדון למוות למקומו בדרכים שונות, כמו למשל, קשירתו, הכנסתו לתוך בור או קבירת חלק גופו התחתון באדמה. בשלב הבא הוא מומת באמצעות אבנים הנזרקות עליו על ידי הקהל, ומרוצצות את גלגלתו (ראו בהמשך).

סקילה בעולם העתיק: לאו דווקא לנשים... 

הדרך הזו להוציא להורג, שמלוות אותנו מימי התנ"כ; ואז, ממש לא הייתה קשורה לנשים:

ספר ויקרא, פרק כד' (פרשת אמור), מתאר למשל פרשיה של הוצאת אדם להורג בסקילה, כיוון שנקב בשמו של האלוהים: י וַיֵּצֵא֙ בֶּן־אִשָּׁ֣ה יִשְׂרְאֵלִ֔ית וְהוּא֙ בֶּן־אִ֣ישׁ מִצְרִ֔י בְּת֖וֹךְ בְּנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֑ל וַיִּנָּצוּ֙ בַּֽמַּחֲנֶ֔ה בֶּן הַיִּשְׂרְאֵלִ֔ית וְאִ֖ישׁ הַיִּשְׂרְאֵלִֽי ׃ יא וַיִּקֹּב בֶּן־הָֽאִשָּׁ֨ה הַיִּשְׂרְאֵלִ֤ית אֶת־הַשֵּׁם֙ וַיְקַלֵּ֔ל וַיָּבִ֥יאוּ אֹת֖וֹ אֶל־מֹשֶׁ֑ה וְשֵׁ֥ם אִמּ֛וֹ שְׁלֹמִ֥ית בַּת־דִּבְרִ֖י לְמַטֵּה־דָֽן (בורין, 2019).

מדובר בבן שנולד לאיש מצרי ולאם ישראלית נכנס לסוג של מריבה בתוך המחנה, ובמהלך המריבה הוא נוקב בשם אלוהים ומקלל; והוא מובא אל משה ל"טיפול". הטיפול מאוד החלטי ומאוד טבעי לספר ויקרא – מוות בסקילה. העדים לאירוע מחזיקים את ה"מקלל" (כמו שמחזיקים בהמה המוקרבת כקרבן) ושאר העם סוקל אותו באבנים: יד הוֹצֵ֣א אֶת־הַֽמְקַלֵּ֗ל אֶל־מִחוּץ֙ לַֽמַּחֲנֶ֔ה וְסָמְכ֧וּ כָֽל־הַשֹּׁמְעִ֛ים אֶת־יְדֵיהֶ֖ם עַל־רֹאשׁ֑וֹ וְרָגְמ֥וּ אֹת֖וֹ כָּל־הָעֵדָֽה ׃ טו וְאֶל־בְּנֵ֥י יִשְׂרָאֵ֖ל תְּדַבֵּ֣ר לֵאמֹ֑ר אִ֥ישׁ אִ֛ישׁ כִּֽי־יְקַלֵּ֥ל אֱלֹהָ֖יו וְנָשָׂ֥א חֶטְאֽוֹ ׃ טז וְנֹקֵ֤ב שֵׁם־יְהוָה֙ מ֣וֹת יוּמָ֔ת רָג֥וֹם יִרְגְּמוּ־ב֖וֹ כָּל־הָעֵדָ֑ה כַּגֵּר֙ כָּֽאֶזְרָ֔ח בְּנָקְבוֹ־שֵׁ֖ם יוּמָֽת (בורין, 2019).

 

[בתמונה: סקילת 'שובר השבת'. האמן: ג'יימס טיסות, 1900. התמונה היא נחלת הכלל]

הוצאה להורג בסקילה על פי ההלכה היהודית

במקורותינו, הוצאה להורג בסקילה היא אחת ממה שמכונה ארבע מיתות בית דין. משמע, ארבע שיטות של הוצאה להורג שבאמצעותן מתבצע עונש מוות. חז"ל גזרו מתוך החוק המקראי ארבע שיטות הוצאה להורג, שכל אחת מהן גורמת לנידון סבל במידה שונה. שיטת ההוצאה להורג נקבעה לפי חומרת המעשה שבגינו הורשע הנידון. השיטות הללו מפורטות, בפירוט, במסכת סנהדרין. סקילה היא השיטה האיומה מכולן, על פי הגישה המקובלת; והשנייה, לשיטתו של רבי שמעון (ויקיפדיה: ארבע מיתות בית דין).

אלה שנדונו לסקילה הם (ויקיפדיה: ארבע מיתות בית דין):

 • עובד עבודה זרה;
 • נערה בתולה מקודשת לאיש שנאפה, והאיש שנאף עמה;
 • מחלל שבת;
 • מסית ומדיח לעבודה זרה;
 • המקלל את השם;
 • מקלל אביו או אמו;
 • איש או אישה, המקיימים יחסי מין עם בהמה;
 • השוכב משכב זכר;
 • השוכב עם אימו;
 • השוכב עם אשת אביו;
 • השוכב עם אשת בנו;
 • בן סורר ומורה;
 • מכשף, בעל אוב או ידעוני;
 • וגם שור שהרג אדם.

להלן שלבי התהליך:

(ויקיפדיה: ארבע מיתות בית דין)

 • לפני ההוצאה להורג היו מוליכים את הנידון למקום ההריגה, וכרוז היה עובר לפניו ומודיע את חטאו ואת עונשו ושואל אם יש מישהו שיכול ללמד עליו זכות. אם נמצא אדם כזה היו מחזירים אותו לבית הדין ושומעים את טענותיו, ואף הנידון היה יכול לבקש ללמד זכות על עצמו, שמא דעתו התבלבלה עליו בשעת המשפט.
 • הנידון היה צריך להתוודות על חטאו, בדרך כלל במרחק של עשר אמות ממקום הריגתו; ובמקרה של סקילה, במרחק של ארבע אמות.
 • היו מפשיטים אותו (אך אישה לא הייתה מופשטת). על פי הרמב"ם, ההפשטה נועדה לזרז את מותו.
 • לאחר מכן, היו מטשטשים את דעתו של הנידון בסם המהול ביין.
 • ואז היו מעלים את הנידון אל בניין בגובה שתי קומות אדם, ומשליכים אותו לארץ. אם לא מת בזריקה זו, היו העדים נוטלים אבן כבדה ומטילים אותה על לבו (כדי לקיים את הפסוק "יד העדים תהיה בו בראשונה להמיתו..."). אם עדיין לא מת, היו כל העם הנוכחים משליכים עליו אבנים ("...ויד כל העם באחרונה"), עד שהייתה נשמתו יוצאת.

[להרחבה בנושא הוצאה להורג על פי ההלכה היהודית, לחצו כאן]

 

הסקילה והאסלאם

[משמאל: צילום מסך מתוך הסרט: "סקילתה של סוראיה" (The Stoning Of Soraya M). אנו מאמינים שאנו עושים בתמונה שימוש הוגן. ניתן לראות ביו-טיוב את הסרט כולו, לצד קטעים נבחרים וקשים ממנו]

הסקילה אומצה על ידי האסלאם כעונש משפיל, בעיקר כלפי נשים, כשיש ממשלות הנותנות יד להתעללות הזו בדרך של מיסוד הסקילה כדרך רשמית של הוצאה להורג בגיל ניאוף:

כך למשל, באיראן מוצאות להורג בסקילה, כמאה נשים מידי שנה בגין ניאוף. הסרטונים הללו - למרבה הזוועה - גם מתועדים ומועלים לרשת היו טיוב. חלקם מוסרים ממנו עם הזמן.

לכך יש תמיכה ציבורית רבה. ויקיפדיה למשל, מצטטת סקר שנערך בשנת 2010, שמצא כי אחוזי התמיכה בסקילה, מבין הנשאלים, כעונש על ניאוף עומדים על 82% במצרים ובפקיסטן; 70% בירדן; 56% בניגריה; ו-42% באינדונזיה (ויקיפדיה: אישה).

[משמאל: צילום מסך מתוך הסרט: "סקילתה של סוראיה" (The Stoning Of Soraya M). טקס הסקילה מתחיל בהבאת הנואפת לבור שהוכן מבעוד מועד, בהשלכתה לתוכו; ובהמטרת אבנים לא גדולות (כדי להאריך את הסבל) על ידי הקהל. ילדיה, אף אם הם קטינים מחוייבים להשתתף בטקס באופן אקטיבי (כלומר ידוי האבנים). אנו מאמינים שאנו עושים בתמונה שימוש הוגן. ניתן לראות ביו-טיוב את הסרט כולו, לצד קטעים נבחרים וקשים ממנו]

הנה, למטה, זוועה לדוגמה:

[בשל גודל הזוועה, לא הוספתי סרטים, אולם רבים כאלה ניתנים לצפייה ביו טיוב; למשל, תחת חיפוש המילה 'Stoning']

לצחוק על התופעה

אחת הדרכים להתמודד עם זוועה היא הומור. הנה הגרסה של חבורת מונטי פייטון:

[לקובץ המאמרים על עונש מוות והוצאה להורג, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים אודות 'אלימות נגד נשים', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על 'פרשת אמור', לחצו כאן]

מקורות והעשרה

   

16 thoughts on “פנחס יחזקאלי: הוצאה להורג בסקילה – אין אכזרית ממנה…

 1. Pingback: אבי הראל: המערער על בתולי אשתו - ייצור ידע

 2. Pingback: קובי ביטר: פרשת המרגלים והשלכותיה - ייצור ידע

 3. Pingback: יוסי פיינטוך: דוד ואסתר מפרים בריש גלי את מצוות קבורת המת - ייצור ידע

 4. Pingback: פָּרָשַׁת אֱמֹר באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

 5. Pingback: עופר בורין: שוחד ושופטים, וחכמים וצדיקים... - ייצור ידע

 6. Pingback: עונש המוות המקראי במקרא ובהלכה - ייצור ידע

 7. Pingback: עונש המוות המקראי וגלגוליו - ייצור ידע

 8. Pingback: אבי הראל: הקשר בין סיפור המקושש לתלמידיו של ישו - ייצור ידע

 9. Pingback: הוצאה להורג בשריפה: השיטה האכזרית מכולן? - ייצור ידע

 10. Pingback: הוצאה להורג באמצעות יציקת מתכות רותחות לגרון - ייצור ידע

 11. Pingback: הוצאה להורג בשריפה: השיטה האכזרית מכולן? - ייצור ידע

 12. Pingback: הוצאה להורג בשריפה - ייצור ידע

 13. Pingback: הוצאה להורג בשריפה - ייצור ידע

 14. Pingback: 'העלאה על המוקד': כלי מרכזי להתעללות בנשים בימי הביניים - ייצור ידע

 15. Pingback: עונש מוות והוצאה להורג באתר ייצור ידע - ייצור ידע

 16. Pingback: על אלימות נגד נשים באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.