יאיר רגב: מתחייב משפט חוזר לרומן זדורוב!

[בתמונה: תאיר ראדה ז"ל. הפרשה הזו עוד תכה הדים בקרבנו הרבה שנים... מקור התמונה: אלבום פרטי. אנו מאמינים שאנחנו עושים בתמונה שימוש הוגן]

[לקובץ המאמרים על רצח תאיר ראדה, לחצו כאן]  [לקובץ המאמרים על הפעלת מדובבים בחקירות המשטרה, לחצו כאן]

עו"ד יאיר רגב הוא קצין משטרה בגמלאות, שמילא תפקידים רבים במערך החקירות והמודיעין. בין היתר שימש כעוזר לראש האגף לחקירות ולמודיעין, ראש מפלג חקירות כלכליות וביטחוניות ביאחב"ל, ראש לשכת החקירות במרחב השפלה ועוד.

רגב ניהל מספר רב של חקירות - בישראל ובחו"ל - כנגד ארגוני הפשיעה הפעילים בישראל, ופענח מקרי שוד ורצח רבים.

הוא משמש כיום כעורך דין פרטי (משרד עורכי-דין‏ יאיר רגב ושות'); וכמרצה בסוגיות של חוק ופשיעה.

.

*  *  *

נראה כי עריכת משפט חוזר לרומן זדורוב - שהורשע ברצח הנערה, תאיר ראדה ז"ל (ראו תמונה למעלה), תוכיח כי מערכת המשפט אינה מתבצרת בעמדותיה, ומוכנה לשקול מחדש את הכרעותיה במקרים הראויים!

כידוע, זדורוב הורשע - פעמיים בבית המשפט המחוזי בנצרת; ופעמיים בבית המשפט העליון - ברצח הנערה תאיר ראדה ז”ל בבית ספר בקצרין ב־2006. למקרא פסקי הדין - נראה שהרשעתו מבוססת כהלכה בחומר הראיות, שהובא בפני בתי המשפט.

עיקר ההרשעה מבוסס על העובדות הבאות:

  • התוודותו של הנאשם בפני המדובב, שלא היה איש מרוּת;
  • שחזור שערך בחקירתו;
  • השלכת המכנסיים שלבש, וסכינו סמוך לאחר הרצח;
  • כיבוס חולצתו המוכתמת במו ידיו, בניגוד לדרכו;
  • העובדה שנהג להסתובב עם סכין במסגרת עבודתו, ואף גילה התעניינות בשיטות לשימוש בסכין;
  • ידיעתו שורה של פרטים מוכמנים או אותנטיים על נסיבות הרצח, שהיו ידועים רק למבצע הרצח. 

[בתמונה: רומן זדורוב בבית המשפט. התמונה היא צילום מסך מכתבת ערוץ 2]

מאז הרשעתו - המשכנעת למדי, יש להודות - נערך לזדורוב משפט מקביל בתקשורת, כשתכניות טלוויזיה, רדיו וכתבות העלו תהיות, וניסו לעורר ספקות באשמתו; ואכן, השכילו לעורר תהודה רבה בקרב חלק מהציבור בזכותו של הנאשם. 

עכשיו, אין ספק שהתגלתה ראיה דרמטית, בדמות השערה שנמצאה על גופת המנוחה. לפי בדיקת המכון הפתולוגי, ניתן לשייכה - ללא קשר לוויכוח הסטטיסטי - לאותו א"ח, חברהּ של א"ק, שטענה בעבר כי היא שרצחה את תאיר, אך גרסתה נדחתה על ידי רשויות אכיפת החוק כבלתי מהימנה, ככל הנראה על רקע מחלת הנפש שממנה היא סובלת. שערה זו היא בהחלט ראיה חדשה - המוצקה ביותר מקרב כל התהיות, הספקולציות והספקות שהועלו לרוב עד כה - ואין לדחותה כ"סערה בכוס מים". צריך לזכור, שעל מנת לזכות את זדורוב, אין צורך בהרשעת נאשם אחר תחתיו, ודי לעורר ספק סביר באשמתו.  

בנסיבות אלה, ועל אף שדעתי היא כי הרשעתו של זדורוב מבוססת כדין ונשענת על ראיות מוצקות למדי, יש להתיר לו לקיים משפט חוזר בעניינו, אם "הוצגו עובדות או ראיות, העשויות לבדן או ביחד עם החומר שהיה בפני בית המשפט בראשונה, לשנות את תוצאות המשפט לטובתו". 

נראה כי עריכת משפט חוזר לזדורוב תוכיח כי מערכת המשפט אינה מתבצרת בעמדותיה, ומוכנה לשקול מחדש את הכרעותיה במקרים הראויים. 

העובדה שזדורוב הורשע בעליון (בערעור השני) ברוב דעות, נגד דעתו החולקת של השופט יורם דנציגר.

השופט דנציגר קבע בחוות דעתו: "אדגיש כי מדובר במקרה גבולי, המצוי כ'פסע' מהרשעה כאמור. האפשרות שהמערער הורשע על לא עוול בכפו מחייבת התרחשות של סדרת צירופי מקרים נדירה". מן המפורסמות הוא כי הרשעה במשפט פלילי אינה מחייבת ודאות של 100%, אלא היא מבוססת על שכנוע בית המשפט מעל לכל ספק סביר ולא מעל לכל ספק שהוא. 

[תמונתו של השופט יורם דנציגר משמאל, נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידי הרשות השופטת של ישראל. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 4.0]

הענקת משפט חוזר במקרה של זדורוב נראית לי מוצדקת וראויה, נוכח הראיה החדשה שהתגלתה. אין לראות בנכונותה של המערכת המשפטית לבחון מחדש את פסיקתה סימן חולשה, אלא להפך, צעד בונה שיחזק את אמון הציבור. אשר לתוצאות המשפט החוזר - ימים יגידו.

[לקובץ המאמרים על רצח תאיר ראדה, לחצו כאן]  [לקובץ המאמרים על הפעלת מדובבים בחקירות המשטרה, לחצו כאן]

One thought on “יאיר רגב: מתחייב משפט חוזר לרומן זדורוב!

  1. יאיר רגב הערעור יעסוק בחמשת הסיבות שהביאו להרשעה כפי שמניתה אותם והן הסיבה למשפט חוזר כי כולם בראייה של 12 שנה לאחור אינם נכונות ובית המשפט טעה והטעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.