אסא כשר: משם לדמות אנושית שלמה…

תקציר: לכבד נופל כראוי, פירושו להכיר אותו היטב. לכבד את כלל הנופלים, פירושו להכיר לפחות אחד מהם באופן מלא, אישי, מרגש, מתמשך, בתמונה שאינה נמחקת, שאינה מחווירה, במראה חד הממשיך להאיר בברק העיניים האנושיות…

[בתמונה: משם לדמות אנושית שלמה... התמונה שותפה ברשתות החברתיות. בעל הזכויות בתמונה זו לא אותר. לכן, השימוש נעשה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. בעל הזכויות הראשי, אנא פנה ל: yehezkeally@gmail.com]
[בתמונה: משם לדמות אנושית שלמה... התמונה שותפה ברשתות החברתיות. בעל הזכויות בתמונה זו לא אותר. לכן, השימוש נעשה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. בעל הזכויות הראשי, אנא פנה ל: yehezkeally@gmail.com]

[לסדרת מאמרי עצמאות וזיכרון, לחצו כאן]

אסא כשר הוא פרופסור אמריטוס לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, זוכה פרס ישראל.

כשר מופקד על הקתדרה לאתיקה מקצועית ולפילוסופיה של הפרקטיקה ע"ש לאורה שוורץ-קיפ, וקודם לכן על הקתדרה לפילוסופיה של השפה ע"ש אברהם הורודיש באוניברסיטת תל אביב.

הוא מומחה בעל שם בינלאומי במחקר הפרגמטיקה של השפה, חוקר ופעיל בתחומי האתיקה המקצועית בצבא, ברפואה, בתקשורת, באקדמיה ובמחקר המדעי.

ממחברי רוח צה"ל, הקוד האתי של צבא הגנה לישראל.

משך שנים שימש כמרצה הבית במכללה לביטחון לאומי, צה"ל.

[מקור התמונה משמאל: פייסבוק]

*  *  *

כמה מילים ליום הזיכרון

לפני כמה שנים גרתי כחצי שנה בעיר טורינו שבאיטליה. הדירה שלי הייתה ברחוב שהיה לו שם פרטי ושם משפחה, אבל לא היה לי מושג של מי הם.

עד מהרה החלטתי, בניגוד לשיר המפורסם, ש"לכל שם יש איש". מצאתי,
שהרחוב שגרתי בו נקרא על שם צייר מן המאה השש-עשרה. מאוחר יותר קראתי עליו לא מעט ולבסוף מצאתי תמונה שלו באחד המוזיאונים. הדמות שלו נעשתה מלאה יותר ויותר, בתוך נפשי. מצללית דקה היא הפכה לדמות אנושית שלמה.

שעה קלה לפני תחילת יום הזיכרון, אני מציע לכל אדם לברור לעצמו שם אחד, מתוך עשרות אלפי השמות של הנספים. להתחיל בצללית הדקה של השם ולהמשיך, בעזרת אתר "יזכור" של משרד הביטחון או כל אתר אחר, אל הדמות המלאה של החייל שנספה.

לכבד אותו כראוי, פירושו להכיר אותו היטב. לכבד את כלל הנופלים, פירושו להכיר לפחות אחד מהם באופן מלא, אישי, מרגש, מתמשך, בתמונה שאינה נמחקת, שאינה מחווירה, במראה חד הממשיך להאיר בברק העיניים האנושיות.

[לסדרת מאמרי עצמאות וזיכרון, לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא, דווח לנו!

נושאים להעמקה

מקורות והעשרה

2 thoughts on “אסא כשר: משם לדמות אנושית שלמה…

  1. Pingback: הפער שבין המוסר לחיים עצמם, באתר ייצור ידע - ייצור ידע

  2. Pingback: עצמאות וזיכרון באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *