פנחס יחזקאלי: נקודת השיא של ההצלחה

תקציר: נקודת השיא של ההצלחה (The peak of success) או נקודת המיצוי (Culminating point), היא היא מושג מוכר באסטרטגיה ארגונית וצבאית כאחד. זו הנקודה שבה מתמצה יכולתנו להצליח במטלה מסוימת / עם מוצר מסוים / בתחום מסוים וכדומה... בתחום הצבאי היא מוגדרת כ"נקודה בזמן ובמרחב, שבה עוצמתו של כוח צבאי כבר אינה מספקת כדי למלא את משימתו. לכן, המשך התקפתו או הגנתו (כשהוא התוקף או המגן), עלול להביא לכישלונו ואפילו להתמוטטותו"

נקודת השיא של ההצלחה

[תמונה חופשית שהועלתה על ידי Paxson Woelber לאתר flickr]

[לריכוז המאמרים על 'הצלחה', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים בנושא השואה ומלחמת העולם השנייה, לחצו כאן]

המאמר עודכן ב- 14 בינואר 2021

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

נקודת השיא של ההצלחה היא מושג מוכר באסטרטגיה ארגונית וצבאית כאחד. זו הנקודה שבה מתמצה יכולתנו להצליח במטלה מסוימת / עם מוצר מסוים / בתחום מסוים וכדומה...

ב-1 בספטמבר 1939 נפתחה מלחמת העולם השנייה בפלישת גרמניה לפולין ובכיבושה, תוך כחמישה שבועות. באפריל 1940 כבשה גרמניה את דנמרק ונורווגיה. במאי 1940 נפתחה האופנסיבה הגרמנית במערב, כשגרמניה כובשת בסערה - בשישה שבועות ובמספר נפגעים זעום - את כל מערב אירופה; ומתייצבת על תעלת למנש.

אז, החל קרב הריכוך של חיל האוויר הגרמני - הלופטוואפה - על בריטניה, תשתיותיה ובירתה; ומצבו של חיל האוויר הבריטי - ה- RAF - החל להיות נואש: בשבועיים המכריעים שבין ה- 23 באוגוסט 1940 ל- 6 בספטמבר, איבדו הבריטים 466 מטוסי קרב, ו- 103 טייסים שנהרגו ו- 128 שנפצעו קשה... עוד שבועות מעטים כאלה ולבריטניה לא תישאר הגנה בשמיה... (שיירר 1976, ע' 645). זו הייתה נקודת השיא של ההצלחה הגרמנית!

ואז עשו הגרמנים טעות אסטרטגית שהכריעה את גורל הקרב ועצרה את הגאות שלהם. לאחר שהגנת מטוסי הקרב הבריטיים סבלה אבידות באוויר ועל הקרקע, שלא יכלה לעמוד בהן עוד זמן רב, הפנה הלופטוואפה את התקפתו ב- 7 בספטמבר 1940 להפצצות ליליות המוניות על לונדון. "למטוסי הקרב של ה- RAF ניתנה חנינה... (שיירר 1976, ע' 645).

[להרחבת המושג: 'אסטרטגיה', לחצו כאן] [לריכוז המאמרים על 'הצלחה', לחצו כאן]

[מקור הכרזה: טוויטר]

אחרי 'נקודת השיא של ההצלחה' באה נקודת המפנה

לאחר 9 לילות של הפצצות לילה מוצלחות על לונדון (מה- 7 בספטמבר עד ה- 3 בנובמבר) - שזרעו הרס חסר תקדים - הרגיש הלופטוואפה בטוח דיו לבצע התקפת יום גדולה:

ביום א', ה- 15 בספטמבר הגיעו כ- 200 מפציצים גרמנים מלווים במטוסי קרב מעל תעלת למנש, כשפניהם ללונדון. מפקדת מטוסי הקרב הבריטית - שקיבלה במתנה מהגרמנים שבוע של התאוששות וניצלה אותו היטב - איתרה את הכוח בעזרת מסכי הרדאר שלה והייתה מוכנה: רוב המטוסים פוזרו ואולצו לשוב על עקבותיהם. 56 מטוסים גרמנים הופלו.

נקודת המפנה בקרב על בריטניה ובהתפשטות הגרמני מערבה הגיעה; ובריטניה ניצלה (שיירר 1976, עמ' 649-648).

[בתמונה: על הגג, צופה בקרב האווירי מעל לונדון... התמונה היא נחלת הכלל]

[להרחבת המושג: נקודת מפנה, לחצו כאן]

נקודת השיא של ההצלחה מהי? המשגה

נקודת השיא של ההצלחה (The peak of success) או נקודת המיצוי (Culminating point), היא הנקודה שבה מתמצה יכולתנו להצליח.

בתחום הצבאי היא מוגדרת כ"נקודה בזמן ובמרחב, שבה עוצמתו של כוח צבאי כבר אינה מספקת כדי למלא את משימתו. לכן, המשך התקפתו או הגנתו (כשהוא התוקף או המגן), עלול להביא לכישלונו ואפילו להתמוטטותו" (אג"ם תוה"ד, 1998, ע' 431).

מושג זה מסביר מדוע יכולת ההתערבות של גורם אחד - עוצמתי ככל שיהיה - לשינוי המציאות במערכת מורכבת, עלולה להיות מוגבלת. אחרי נקודה מסוימת גוברות הנטיות השליליות הפועלות על הגורם ש"הצליח", ושריפת האנטרופיה שלו גוברת על ייצורה. אם טרם הושגה הצלחה מלאה, יתחילו ההצלחות להיעלם, והשקעה הולכת וגדלה של משאבים תניב תועלת הולכת ופוחתת!

מבחינה, זו מביאה נקודת השיא של ההצלחה את נקודת המפנה (לוטוואק, 2002, עמ' 48-39; ראו הכרזה למטה).

[להרחבת המושג: 'עוצמה', לחצו כאן] [להרחבת המושג, 'מערכת מורכבת', לחצו כאן] [להרחבה בנושא: 'שריפת אנטרופיה', לחצו כאן'] [להרחבה בנושא: 'ייצור אנטרופיה', לחצו כאן']

אדוארד לוטוואק

[בתמונה: אדוארד לוטוואק וספרו "אסטרטגיה של מלחמה ושלום", שראה אור בהוצאה מערכות ב- 2002. תמונתו של לוטוואק נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידו. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 3.0]

[לריכוז המאמרים על 'הצלחה', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים בנושא השואה ומלחמת העולם השנייה, לחצו כאן]

העשרה ומקורות