פנחס יחזקאלי: נקודת השיא של ההצלחה – האם המתקפה האוקראינית מגיעה לשם?

תקציר: נקודת השיא של ההצלחה (The peak of success) או נקודת המיצוי (Culminating point), היא היא מושג מוכר באסטרטגיה ארגונית וצבאית כאחד. זו הנקודה שבה מתמצה יכולתנו להצליח במטלה מסוימת / עם מוצר מסוים / בתחום מסוים וכדומה... בתחום הצבאי היא מוגדרת כ"נקודה בזמן ובמרחב, שבה עוצמתו של כוח צבאי כבר אינה מספקת כדי למלא את משימתו. לכן, המשך התקפתו או הגנתו (כשהוא התוקף או המגן), עלול להביא לכישלונו ואפילו להתמוטטותו".

[בתמונה: נקודת השיא של ההצלחה... תמונה חופשית שהועלתה על ידי Paxson Woelber לאתר flickr]

[בתמונה: נקודת השיא של ההצלחה... תמונה חופשית שהועלתה על ידי Paxson Woelber לאתר flickr]

[לריכוז המאמרים על 'הצלחה' ו'כישלון', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים בנושא השואה ומלחמת העולם השנייה, לחצו כאן]

עודכן ב- 12 בנובמבר 2022

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר 'ייצור ידע'.

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

החצי הראשון של נובמבר 2022 הם ימים של הצלחה עצומה לצבא האוקראיני, שהצליח להחזיר לעצמו כמות נכבדה מהשטח שכבשה רוסיה במלחמה.

הרוסים פשוט ויתרו. הם קיפלו את כוחותיהם אל הגדה המזרחית של נהר הדנייפר רחב הידיים, הנשפך אל הים השחור בצורת דלתה באורך עשרים וחמישה קילומטר שמתחילה בחרסון.

אבל דווקא ההצלחות הללו מחד גיסא; והחורף הנושף בעורפם של האוקראינים מאידך גיסא הם סימנים מעידים לכך שהמתקפה האוקראינית קרובה למצות את עצמה ולעבור את מה שמכונה, נקודת השיא של ההצלחה.

נקודת השיא של ההצלחה (The peak of success) היא מושג מוכר באסטרטגיה ארגונית וצבאית כאחד. זו הנקודה שבה מתמצה יכולתנו להצליח במטלה מסוימת / עם מוצר מסוים / בתחום מסוים וכדומה...

חדשות 13: בקייב חוגגים את הנסיגה הרוסית מחרסון. זלנסקי: "יום היסטורי". אחרי שבמשרד ההגנה הרוסי הודיעו כי כ-30 אלף חיילים נסוגו לגדה המזרחית של נהר הדנייפר ויצאו מחרסון - בקייב חוגגים. נשיא אוקראינה פרסם הצהרה: "נכון לעכשיו, חיילינו נמצאים בפאתי העיר ואנחנו קרובים לכניסה - אך יחידות מיוחדות כבר בפנים" סימנים מעידים להגעה ל'נקודת השיא של ההצלחה' הם: [התמונה משמאל היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי PanJoyCZ לאתר Pixabay]
  • אחרי תקופה של מפלות, בעיקר בזכות הרקטות האמריקניות המתקדמות, הרוסים מסתגלים ולומדים להסתדר עם הרקטות הללו, כך שהאפקטיביות שלהן קטנה.
  • יהיה קשה לרוסים לצלוח את הדנייפר ולהבקיע את קו ההגנה שמקימים הרוסים לאורכו; ויש חשש שמלחמת התנועה באוקראינה תהפוך למלחמת התשה של חפירות, בנוסח החזית המערבית במלחמת העולם הראשונה.
[התמונה משמאל היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי PanJoyCZ לאתר Pixabay]
  • החורף הרוסי לא יאפשר פעולות צבאיות מחד גיסא; ויאפשר לרוסיה התאוששות ובנייה מחדש של מערכיה הצבאיים מאידך גיסא; באופן שהיא תוכל להכין אופנסיבה גדולה בקיץ 2023.
  • אבל, החורף הולך להיות קשה עבור אוקראינה: הרוסים מכוונים בהצלחה ל'הקרסת' חלק משמעותי מתשתיות החשמל האוקראיניות לקראת החורף. אולם המערב מגביל בדרכים שונות את האוקראינים, ואינו מאפשר להם פגיעה במטרות אסטרטגיות בתוך גבולות רוסיה. בכך הוא בעצם כופה סוג של תיקו, לקראת החורף.
  • החורף הקשה הצפוי גם למדינות המערב והכלכלה המידרדרת עלולים לכרסם בתמיכה באוקראינה ובהזרמת הכספים אליה; והביקורת על ההשקעה הכספית הזו הולכת וגוברת במערב.
ברור היום כי ארצות הברית חותרת להפסקת המלחמה. ישנן ידיעות על מפגשים חשאיים, שקיים היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב עם יועציו של פוטין; ומתפרסמות ידיעות על אזהרות אמריקניות לקייב, ש"המערב מתעייף" ושכדאי לו להגיע למשא ומתן עתה עם הרוסים, נישא על גל הצלחותיו האחרונות... (ראו הכתבה למטה): YNET: ארה"ב הזהירה את זלנסקי: "תראה נכונות למו"מ, שהמערב לא יתחיל להתעייף" נשיא אוקראינה מסרב לנהל שיחות עם רוסיה לפני שתסיג את כוחותיה מארצו, כולל מדונבאס ומקרים, והבהיר שיסכים לדבר רק עם "הנשיא שאחרי פוטין". "וושינגטון פוסט": בשיחות פרטיות הזהירו האמריקנים את קייב מ"עייפות אוקראינה" אצל בעלות בריתה, בצל העלייה במחירי המזון והאנרגיה. הפסקות חשמל בבירה, חשש שהרשת תקרוס: "נערכים לאפשרות של פינוי כל התושבים"

[לכתבה המלאה ב- YNET, לחצו כאן]

נקודת השיא של ההצלחה מהי? המשגה

נקודת השיא של ההצלחה (The peak of success) או נקודת המיצוי (Culminating point), היא הנקודה שבה מתמצה יכולתנו להצליח. אם טרם הושגה הצלחה מלאה, עוצמתו של כוח צבאי כבר אינה מספקת כדי למלא את משימתו. ההצלחות מתחילות להיעלם, והשקעה הולכת וגדלה של משאבים תניב תועלת הולכת ופוחתת, עד שתגיע נקודת המפנה והמהפך (לוטוואק, 2002, עמ' 48-39; ראו הכרזה בסוף המאמר)

בכרזה: נקודת השיא של ההצלחה (The peak of success) או נקודת המיצוי (Culminating point), היא הנקודה שבה מתמצה יכולתנו להצליח. אם טרם הושגה הצלחה מלאה, עוצמתו של כוח צבאי כבר אינה מספקת כדי למלא את משימתו. ההצלחות מתחילות להיעלם, והשקעה הולכת וגדלה של משאבים תניב תועלת הולכת ופוחתת, עד שתגיע נקודת המפנה והמהפך. הכרזה: ייצור ידע

[הכרזה: ייצור ידע]

מלחמת העולם השנייה היא הדוגמה הקלאסית להמחשת נקודת השיא של ההצלחה

[בתמונה משמאל: מלחמת העולם השנייה כמקרה בוחן... תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0, שהועלתה על ידי Ralphs_Fotos לאתר FIXABAY] ב-1 בספטמבר 1939 נפתחה מלחמת העולם השנייה בפלישת גרמניה לפולין ובכיבושה, תוך כחמישה שבועות. באפריל 1940 כבשה גרמניה את דנמרק ונורווגיה. במאי 1940 נפתחה האופנסיבה הגרמנית במערב, כשגרמניה כובשת בסערה - בשישה שבועות ובמספר נפגעים זעום - את כל מערב אירופה; ומתייצבת על תעלת למנש. [בתמונה משמאל: מלחמת העולם השנייה כמקרה בוחן... תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0, שהועלתה על ידי Ralphs_Fotos לאתר FIXABAY] אז, החל קרב הריכוך של חיל האוויר הגרמני - הלופטוואפה - על בריטניה, תשתיותיה ובירתה; ומצבו של חיל האוויר הבריטי - ה- RAF - החל להיות נואש: בשבועיים המכריעים שבין ה- 23 באוגוסט 1940 ל- 6 בספטמבר, איבדו הבריטים 466 מטוסי קרב, ו- 103 טייסים שנהרגו ו- 128 שנפצעו קשה... עוד שבועות מעטים כאלה ולבריטניה לא תישאר הגנה בשמיה... (שיירר 1976, ע' 645). זו הייתה נקודת השיא של ההצלחה הגרמנית! ואז עשו הגרמנים טעות אסטרטגית שהכריעה את גורל הקרב ועצרה את הגאות שלהם. לאחר שהגנת מטוסי הקרב הבריטיים סבלה אבידות באוויר ועל הקרקע, שלא יכלה לעמוד בהן עוד זמן רב, הפנה הלופטוואפה את התקפתו ב- 7 בספטמבר 1940 להפצצות ליליות המוניות על לונדון. "למטוסי הקרב של ה- RAF ניתנה חנינה... (שיירר 1976, ע' 645).

[להרחבת המושג: 'אסטרטגיה', לחצו כאן] [לריכוז המאמרים על 'הצלחה', לחצו כאן]

[בכרזה: הקרב על בריטניה 1940... מקור הכרזה: טוויטר]

[בכרזה: הקרב על בריטניה 1940... מקור הכרזה: טוויטר]

ואז, אחרי 'נקודת השיא של ההצלחה' באה נקודת המפנה

לאחר 9 לילות של הפצצות לילה מוצלחות על לונדון (מה- 7 בספטמבר עד ה- 3 בנובמבר) - שזרעו הרס חסר תקדים - הרגיש הלופטוואפה בטוח דיו לבצע התקפת יום גדולה:

ביום א', ה- 15 בספטמבר הגיעו כ- 200 מפציצים גרמנים מלווים במטוסי קרב מעל תעלת למנש, כשפניהם ללונדון. מפקדת מטוסי הקרב הבריטית - שקיבלה במתנה מהגרמנים שבוע של התאוששות וניצלה אותו היטב - איתרה את הכוח בעזרת מסכי הרדאר שלה והייתה מוכנה: רוב המטוסים פוזרו ואולצו לשוב על עקבותיהם. 56 מטוסים גרמנים הופלו.

נקודת המפנה בקרב על בריטניה ובהתפשטות הגרמני מערבה הגיעה; ובריטניה ניצלה (שיירר 1976, עמ' 649-648).

[בתמונה: על הגג, צופה בקרב האווירי מעל לונדון... התמונה היא נחלת הכלל]

[בתמונה: על הגג, צופה בקרב האווירי מעל לונדון... התמונה היא נחלת הכלל]

[לריכוז המאמרים על 'הצלחה', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים בנושא השואה ומלחמת העולם השנייה, לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא, דווח לנו!

נושאים להעמקה

[בתמונה: אדוארד לוטוואק וספרו "אסטרטגיה של מלחמה ושלום", שראה אור בהוצאה מערכות ב- 2002. תמונתו של לוטוואק נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידו. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 3.0]

[בתמונה: אדוארד לוטוואק וספרו "אסטרטגיה של מלחמה ושלום", שראה אור בהוצאה מערכות ב- 2002. תמונתו של לוטוואק נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידו. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 3.0]

העשרה ומקורות