'שיטת המקרר'

[תמונה חופשית שהועלתה על ידי stu_spivack לאתר flickr]

[לקובץ המאמרים: 'הכל על הפשע המאורגן', לחצו כאן]

ערך זה נכתב בחלקו על ידי אמיר רוזנר

'שיטת המקרר' היא שיטת כליאה בבידוד מוחלט שהנהיג שירות בתי הסוהר (שב"ס) - מאז סוף העשור הראשון של המילניום - כנגד בכירים במשפחות פשע.

לעתים, נעצה שימוש לזמן מוגבל לצורך כך במה שמכונה ה'חללית': תא מאסר, ללא חלונות, שקירותיו ורצפתו מרופדים, לכאורה מחשש לפגיעה של האסיר בעצמו. האסיר המצוי בתא חשוף כל העת למצלמות. יש חור ברצפה במקום שירותים, אבל אין איפה ליטול ידיים, יש מזרון שניתן להניחו על הרצפה וזהו.

[להרחבה על ה'חללית', לחץ כאן]

על משמעותה של 'שיטת המקרר' ניתן ללמוד למשל מעתירתו של ראש משפחת הפשע הכלוא, ריקו שירזי, שבה ביקש לשנות את סטטוס האסיר שלו, מסיכון גבוה לבריחה (סג"ל) ל'אסיר בסיווג רגיל' על מנת להיחלץ מה'מקרר': "בשל ההגדרה האמורה, מרשי מוצא עצמו, כלאימת שהינו מוצא מתאו, כבול ברגליו וידיו... מרשי... מצוי בתוך מרתף הכולל עשרות מצלמות, דלתות פלדה משוריינות, הנפתחות הנפתחות על ידי סוהרים..." (כהן, 2017).

[התמונה משמאל: ריקו שירזי. צילום מסך מכתבת הערוץ הראשון: "מבט - הובא למנוחות שי שירזי, בנו של העבריין ריקו שירזי, שחוסל אמש בת"א"]

[להרחבה על ריקו שירזי, לחץ כאן]

'שיטת המקרר' מהלכת על בכירי הפשע המאורגן אימים משתי סיבות עיקריות:

  • מחד גיסא, השיטה הזו מונעת מהם יכולת לתקשר עם חייליהם מחוץ לכותלי הכלא ולנהל את עסקיהם כפי שנהגו בעבר.
  • מאידך גיסא, היא יוצרת נזקים נפשיים ולחץ רב אצל הכלואים, שהבדידות המוחלטת מוציאה אותם מדעתם ממש.

השיטה של כליאת אדם בבידוד מוסדה עוד מתחילת המאה ה-19, כחלק משיטת כליאה שנקראה, שיטות פנסילבניה (Pennsylvania System) (שוהם, גבריאל, קאבאליון, & תומר, 2009, עמ' 221-219) (גימשי, 2007, עמ' 537-536).

מעקב אחד השיטה לימד, עד מהרה, שהבידוד והמניעה החושית, לאורך זמן, הביאו להשלכות נפשיות קשות. התוצאות הללו על ראשי ארגוני פשיעה בישראל הביאו ללחץ רב בקרבם וחששות לא מבוטלים מתוצאותיה.

שב"ס עושה הכל על מנת להקל על הסימפטומים

שירות בתי הסוהר מאשר להחזיק היום אסירים 'בבידוד יחיד' רק לאחר שישבה על המדוכה וועדה בראשות מפקד מחוז וגורמי המודיעין של משטרת ישראל ושב"ס.

הבידוד מוקצב מראש לתקופה קצרה יחסית תוך מאמץ לנסות לשלב את האסיר עם אסירים נוספים. במהלך הבידוד יש לאסיר פריבילגיות שאין לאסירים אחרים, כגון רשות להכניס כמות גדולה של סרטים, דיסקים ומשחקי מחשב. כל זאת, כדי לספק לו גירויים סביבתיים.

בתום תקופת ההפרדה נעשה ניסיון לשלבו באגף מתאים. במידה ואין אפשרות ובהסתמך על מודיעין רלבנטי, הארכת ההפרדה היא באישור בית המשפט.

מערכת ההפרדה מבוקרת ביקורת הדוקה על ידי מבקרים רשמיים, מערכת בתי המשפט ומבקר המדינה.

[לקובץ המאמרים: 'הכל על הפשע המאורגן', לחצו כאן]

מקורות והעשרה

  • אבי כהן (2017), ריקו שירזי מבקש הקלות בתנאי מאסרו, ישראל היום, 14/8/17, ע' 15.