טלי גוטליב: זה עלול לקרות לבת שלי…

תקציר: זה עלול לקרות לבת שלי. קבלו ת׳אמת לפנים; והיא תכאב הפעם. מאד. אם תקראו לבת שלי אוריה היא לא תענה. היא גם לא תסובב את הראש; וגם אם ממש תצעקו, היא תמשיך לה ללכת בהתעלמות מוחלטת. היא תעשה לפעמים תנועות קצת מוזרות עם הידיים. היא גם עלולה להיבהל מאד ולרוץ במנוסה. גם סתם רעש פתאומי עלול לטלטל בה את כל השקט. היא אוטיסטית… היא מתוקה ויפה. אבל אוטיסטית…

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי karelinlestrange לאתר Pixabay]

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי karelinlestrange לאתר Pixabay]

[לקובץ המאמרים אודות אוטיזם ומשמעותו, לחצו כאן]

עודכן ב- 2 באפריל 2023

ח"כ טלי גוטליב היא חברת כנסת מטעם מפלגת הליכוד. עורכת דין בתחומי הפלילים וזכויות היסוד.

ח"כ טלי גוטליב היא חברת כנסת מטעם מפלגת הליכוד. עורכת דין בתחומי הפלילים וזכויות היסוד.

*  *  *

זה עלול לקרות לבת שלי. קבלו ת׳אמת לפנים; והיא תכאב הפעם. מאד. אם תקראו לבת שלי, "אוריה", היא לא תענה. היא גם לא תסובב את הראש; וגם אם ממש תצעקו, היא תמשיך לה ללכת בהתעלמות מוחלטת. היא תעשה לפעמים תנועות קצת מוזרות עם הידיים. היא גם עלולה להיבהל מאד ולרוץ במנוסה. גם סתם רעש פתאומי עלול לטלטל בה את כל השקט.

היא אוטיסטית. היא מתוקה ויפה. אבל אוטיסטית.

"אבל היא לא נראית", כך אומרים... כי אם נהיה כנים, נכות לא ניכרת היא לא נכות... או שזה מה שאנחנו חושבים. זה לפחות מה שאני חשבתי עד שנולדה לי ילדה אוטיסטית. לא מלמדים אותנו ׳אוטיזם׳. אנחנו מכירים נכים, בעלי תסמונת דאון, ילדים מאובחנים בפיגור. את זה כולם מכירים. אבל, אוטיסטים? מה זה בכלל?
[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי geralt לאתר Pixabay]

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי geralt לאתר Pixabay]

בורות כואבת...

מפגשים של אוטיסטים עם אנשי משטרה הפכו בשנים האחרונות לתופעה מכאיבה. כמה פעמים הם הביאו לסף מוות, פעם אחת הם הסתיימו בהרג של אוטיסט בידי שוטר (Dev Dev, 2020). בגלל בורות נוראית שוטרים יורים לעתים בנערים אוטיסטים. בגלל זה חלילה שוטרים עלולים לפגוע באוטיסטים. בגלל בורות!

הנה רשימה חלקית:

  • ספטמבר 2019: גולדה ברטון, תושבת סולט לייק סיטי ביוטה, ארצות הברית, התקשרה 911 עקב התמוטטות עצבים שחווה בנה לנדון בן ה-13, שמתמודד עם תסמונת אספרגר. במקום לנהוג לפי השכל הישר ולצפות לניידת משטרה שתיקח את בנה להתאשפז, הגיע למקום קצין שירה שוב ושוב בלנדון המבוהל. בתום האירוע, כשהנער מוטל בשלולית דם, הסתלק השוטר מהמקום (ראו תמונה למטה; Dev Dev, 2020).
  • וזה קרה גם אצלנו: ב-30 במאי 2020 נורה למוות תושב מזרח ירושלים, איאד אל-חלאק, צעיר פלסטיני הלוקה באוטיזם בתפקוד נמוך, בידי שוטרי משמר הגבול, שחשדו שהוא מחבל (ויקיפדיה: הריגת איאד אל-חלאק).
[בתמונה: לנדון ברטון בבית החולים אחרי הירי של השוטר... בעל הזכויות בתמונה זו לא אותר. לכן, השימוש נעשה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. בעל הזכויות הראשי, אנא פנה ל: yehezkeally@gmail.com]

[בתמונה: לנדון ברטון בבית החולים אחרי הירי של השוטר... בעל הזכויות בתמונה זו לא אותר. לכן, השימוש נעשה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. בעל הזכויות הראשי, אנא פנה ל: yehezkeally@gmail.com]

אי אפשר להרגיע כך נערה אוטיסטית...

אם אי פעם שוטר יקרא לבת שלי היא לא תענה, היא אולי תברח, תעשה תנועות מוזרות, הוא ישיג אותה, יתפוס אותה, יחזיק בה בחוזקה, היא תפחד והיא תגיב, היא תתפרץ בזעם, הוא יאזוק אותה, הוא יעצור אותה, היא שוב תיכנס לעולם שלה, בטח לא תבין כלום. והשוטר? כמו כולם, יקרא לעברה שוב ושוב, והיא תתעלם.

ואולי תצרח, והוא יתרגז ויצעק לה להירגע, אבל, אי אפשר להרגיע כך נערה אוטיסטית. כי זה אוטיזם. ילדים מקסימים מסוגרים, שלא מתקשרים עם הסביבה... לא יעזור לצעוק לעברם, לרוץ לעברם... עולם שלם של שקט משונה שצריך ללמד כל אחד; ובטח, ללמד אנשי חוק.

מידי פעם אני חולמת חלומות זוועה... בחלום אוריה היפה הולכת קצת מוזר ועושה תנועות משונות, שוטר מוזעק למקום, קורא לה והיא לא עונה... ואני לא לידה להסביר. אני קמה בבהלה.
[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי TotumRevolutum לאתר Pixabay]

[בתמונה: בורות כואבת... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי TotumRevolutum לאתר Pixabay]

וזו האמת. בורות וחוסר הבנה - מי ומהם אוטיסטים - עלולה להביא עלינו מקרי זוועה של ירי לעבר נער אוטיסט. אבוי לחלום בלהות שהפך לזוועת מציאות של הורים כואבים, אבוי לשוטר שיטען לתום לב; ואבוי לנו, חברה שמזדעזעת רק ברגעי טרגדיות.

הלכתי לישון. אולי החלום הנוראי הזה ירדוף אותי; אך בי נשבעתי, שאעשה הכל שלא יתגשם לעולם!

[לקובץ המאמרים אודות אוטיזם ומשמעותו, לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא, דווח לנו!

נושאים להעמקה

מקורות והעשרה

One thought on “טלי גוטליב: זה עלול לקרות לבת שלי…

  1. Pingback: אוטיזם באתר ייצור ידע - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *