אלעד רזניק: מה ישראל הרוויחה מכל זה?

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית מאתר Pixabay]

ישראל מצהירה תקופה ארוכה למדי שלא תיתן לאיראנים להתבסס בסוריה (בינתיים, למרות שנים של הצהרות האיראנים רק מרחיבים את אחיזתם בסוריה אז אולי שווה לשקול להצהיר משהו אחר?)

התקיפות הישראליות - אל מול נשק שובר שוויון ומערכי ההתבססות האיראנים בסוריה - פוגעות באינטרס הרוסי ארוך הטווח (בניגוד להצהרות הרוסיות).

כל נסיעה של נתניהו למוסקבה מסתיימת בהצהרה ציבורית רוסית הסותרת את הדיווחים בתקשורת הישראלית. ומציבה את מוסקבה לצד בעלות בריתה באזור.

היה צפוי, שהמשך התקיפות לא ימצא חן בעיני הרוסים והם ינסו להצר את צעדי ישראל על ידי אישור פעולה סורית / איראנית. קרה בעבר והסתיים בירוט של מערך החץ.

היה מאוד מאוד צפוי, שעם הישנות התקיפות והחרפת התגובה של כוחות ציר הרס"א ייפגעו כלי טייס ישראלים. בעקבות היפגעות מטוס הסופה, ישראל חויבה להגיב בשביל לשמר את ההרתעה הישראלית באזור. בתקיפות שהגיעו לאחר הפלת הסופה הושמדה בין השאר חלק ממערכת ההגנה האווירית במרחב דמשק.

כל תקיפה היא הזדמנות לצד השני לאסוף טלמטריה (טכנולוגיה המאפשרת מדידה מרחוק ודיווח של מידע באופן אוטומטי) ולעדכן את התו"ל להתמודדות עם שיטות הצד השני. ציר הרס"א (רוסיה, סוריה, איראן) יזם את התקרית ומכאן שגם אסף טלמטריה.

ציר הרס"א חשף מעט מאוד שיטות וטכנולוגיה, על ידי שימוש בטכנולוגיה המיושנת יותר SA5, SA17 הקיימת ברשותו.

[בכרזה: סוף מעשה במחשבה תחילה... תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0, שהועלתה על ידי FelixMittermeier לאתר FIXABAY]

[בכרזה: סוף מעשה במחשבה תחילה... תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0, שהועלתה על ידי FelixMittermeier לאתר FIXABAY]

הנחת העבודה הישראלית חייבת להיות, שכל מה שראה המפעיל בקרון הסורי, ראה נציגו של סורביקין בחמימים. אם סורביקין לא היה רוצה, מטאטא לא היה יורה.

מערך ההגנ"א הסורי בואכה דמשק שהושמד יעובה ויוחלף במערכים טכנולוגיה חדישים ומשוכללים יותר. נשאלת השאלה, מה מדינת ישראל הרוויחה מכל היום הזה?

מעבר לתיפוף העצמי על החזה והניפוח העצמי על הרתעה - לא הרבה!

3 thoughts on “אלעד רזניק: מה ישראל הרוויחה מכל זה?

 1. חחח…
  מדינת ישראל הפסידה.
  ביביהו הרויח ספין שהסיט לרגע את העין הציבורית לציר רס"א בעיתוי קריטי…
  מחשבה תחילה זה יפה, אבל לא מצוי במחוזותינו.
  אישית חשבתי שדי היה בהפלת הכטב"מ באופן שישאיר את רובו שלם והצגתו בפני העולם כהוכחה לקשרים הללו…

 2. זה ניראה כמו מארב אירני מתוכנן. הפיתיון היה מלט. המטרות היו תירגול מבצעי אירני, בדיקת כשירות לשני הצדדים איסוף מודיעין ודרכי פעולה ישראלים. זמני תגובה ועוד.
  כמובן שנפלנו בפח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *