תעדוף חקירת תיק שרון פרי בהחלט מוצדקת!

%d7%aa%d7%99%d7%a7-%d7%a9%d7%a8%d7%95%d7%9f-%d7%a4%d7%a8%d7%99

[כתבת השער באתר מאקו, על אפלייתה לטובה של שרון פרי]

קשה להיות שוטר: כשנכשלים חוטפים על חוסר יכולת, וכשמצליחים בתיק מפורסם, חוטפים על אפליה לטובה. הפעם, מוטחת במשטרה הביקורת התורנית על תעדוף החקירה של ,תיק שרון פרי': גניבת הטלפון הנייד ופרסום תצלומי העירום של השדרנית המפורסמת (שאחרי המקרה הזה תהיה, ללא ספק מפורסמת הרבה יותר...).

בכתבה שפורסמה באתר מאקו נכתב, למשל, כי "בעקבות הנחייתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לתעדף את החקירה, תוגבר צוות החקירה בעשרה חוקרים ואנשי מקצוע בתחום הסייבר, כשהם נעזרים בחוקרים, רכזי מודיעין, בלשים מיחידות אחרות ובאמצעים טכנולוגיים משוכללים כדי לאתר את החשודים במעשה... 'תיק החקירה של שרון פרי מתנהל כמו בפרשת רצח, לא פחות מזה', טוען גורם במשטרה, 'השוטרים עובדים מסביב לשעון לאתר את החשודים. אנחנו יודעים את זהותם. להערכתנו מדובר בין שלושה לארבעה מעורבים ועוד נוספים שהפיצו את התמונות לחבריהם וברשתות החברתיות. בתיקים מהסוג הזה אנחנו נותנים עדיפות לאזרח שמתלונן, אבל הפעם ההנחיה של השר ובכירי המשטרה גרמה לכך שצוות החקירה תוגבר בכמות גדולה מאוד של שוטרים יחסית לתיק מהסוג הזה" (איפרגן, 2016).

אפליה לטובה? בהחלט. אבל מוצדקת!

נכון לתעדף את 'תיק של שרון פרי'!

גם אם כוונת השר לא הייתה ראויה (ובכלל לא בטוח שכך היה...) הרי שגם אז צדק, מהסיבות הלא נכונות!

אסף חפץ

אחד התחומים החשובים שבו פועלת המשטרה, במטרה לשמור על הסדר החברתי, הוא תחום המניעה וההרתעה. זה היה התפקיד הראשוני של המשטרה הממוסדת בלונדון, ועד היום יש הרואים בו את האלמנט החשוב ביותר בתפקידי המשטרה. היטיב לבטא זאת המפכ"ל לשעבר אסף חפץ (ראו התמונה משמאל):

[התמונה משמאל: דובר המשטרה]

"היכולת של חברה להשיג איכות חיים, בעזרת כוח שיטור קטן יחסית, בנויה על ההנחה, שלרובה המכריע של האוכלוסייה הוויה שאינה עבריינית. התמקדות המשטרה חייבת להיות דווקא באחוז זה של 'לא עבריינים'. שכן, המשטרה אינה בנויה לתת מענה אפקטיבי לכל האוכלוסייה העבריינית. היא אינה מסוגלת לחסום עבריין בעת פעולתו, או לבלום תופעות שמקורן חברתי, פוליטי, אורבני וכדומה. על כן, היא חייבת לספק הרתעה. הרתעה זו, היא שתחזיק את האחוז הגדול של 'חסרי ההוויה העבריינית', בצד שומרי החוק. היא מושגת בעצם העובדה שהמשטרה לוכדת חלק ממבצעי העבירות ונותנת לכך הד תקשורתי." (יחזקאלי, 2014).

איזה מקרה ייתן למשטרה את ההד ההרתעתי המקסימלי? מקרה מוכר וידוע, כמובן, שהפך לויראלי ברשתות החברתיות!

פרשת שרון פרי ממוקדת באחת הרעות החולות של תקופתנו: ההפרה חסרת הגבולות של זכות הפרטיות של אנשים בכלל ושל מפורסמים בפרט. הויראליות של המקרה היא הזדמנות פז למשטרה ליצור הרתעה אפקטיבית. לכידת המבצעים תהדהד בכל בית, והיא מהווה הדגמת יכולת מצוינת למשטרה, שסיכוייה ליצור הרתעה אפקטיבית טובים: ידע כל עבריין פוטנציאלי שלמשטרה יש את היכולת לגלות את עקבותיו, וישקול את המחיר...

מקורות והעשרה

 

4 thoughts on “תעדוף חקירת תיק שרון פרי בהחלט מוצדקת!

 1. טובית אנקור:
  בהחלט!!!! טיפול ברעה חולה ,הפוגעת בידוען , תעשה עבודה טובה בתחום המניעה מעצם פרסומה ברבים. התקווה היא שימצאו את האשמים וימצו איתם את הדין!!!

 2. Lior Conard:
  לא מסכימה לחלוטין.
  אף אזרח מן השורה לא היה מקבל התייחסות מלבד אישור על קבלת תלונה. מנסיון.
  להראות כאילו ייתפסו או יירתעו העבריינים! הצחקת אותם.
  אם מדובר במהלך יחצני גם זה כשל.
  ראה את תגובות האזרחים.
  למה ככ קשה להודות שיש אזרח א'
  ויש אזרח ב'.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *