פנחס יחזקאלי: פעולות מאזנות – ניסיון לחזור לסטטוס קוו…

תקציר: לאורך זמן במערכת מורכבת, פועלים תמיד כוחות נגדיים על מנת לאזן מצבים בלתי מאוזנים. פעולות אלה קרויות פעולות מאזנות. הן מהוות תגובת נגד של תתי מערכות – המנסות לשמר את הסטטוס קוו – לשינוי שמנסה ליצור תת מערכת אחרת בסביבתן.פעולות מאזנות 2

[תמונה חופשית שהועלתה על ידי Hans Splinter לאתר flickr]

[לאוסף המאמרים על הממד הסמוי בהתנהלות השלטונית, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על אסטרטגיית העשייה 'מתחת לרדאר', לחצו כאן]

[ראה מושגים דומים: התנגדות לשינוי ו- פיצוי על סיכון]

המאמר עודכן ב- 21 לדצמבר 2020

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

אחת המדינות שמרבות בעשיית שימוש במימד הסמוי של פעילותן, היא איראן.

היא מרבה לפעול בעילום שם, תוך טשטוש זהותה כמבצעת, באופן שבו לא ניתן יהיה להטיל עליה את האשמה ישירות; או כדי שלנתקף, מסיבותיו, תהיה דרך להתחמק מהצורך לענות על האתגר. כך למשל, מיקשה איראן, ביוני 2019, את נתיב השייט של מכליות הנפט, שמוביל למצר הורמוז ומשם למפרץ הפרסי.

שיא הפעילות האיראנית 'מתחת לרדאר' היה תקיפת שדות הנפט של סעודיה: ביום שבת 14 לספטמבר 2019 ב/שעה 4 בבוקר החרידו התפוצצויות עזות את העובדים בשדה נפט Khurais ובמתקני זיקוק הנפט הגדולים בעולם של חברת Aramco  ב- Abqaiq בערב הסעודית. האיראנים, כמובן, התנערו מאחריות.

[לאוסף המאמרים על הממד הסמוי בהתנהלות השלטונית, לחצו כאן]

[בתמונה: שיא הפעילות האיראנית 'מתחת לרדאר' היה... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי ramboldheiner לאתר Pixabay]

אבל, אין ארוחות חינם, ולבסוף גילתה איראן שפעולות 'מתחת לרדאר' יכולות להתבצע גם נגדה:

ביום שישי ה 11 לאוקטובר לפנות בוקר פגעו שני טילים במיכלית האיראנית, SABITI, שהפליגה במים בינלאומיים בים האדום. התקיפה התרחשה כאשר המיכלית הייתה כ 200 ק"מ מערבית למכה. המיכלית דולפת. היא הייתה בדרכה לסוריה אבל חברת הספנות הודיעה שהיא בדרכה חזרה למפרץ הפרסי. 

פעולות איראן גרמו גם לאמריקנים לשנות מדיניות, והפנטגון הודיע על שליחת 1000 חיילים אמריקאים לערב הסעודית. המשלוח כלל שתי טייסות F15 סוללת THAAD ושתי סוללות פטריוט. המשלוח הגדיל את מספר החיילים האמריקאים השוהים בערב הסעודית ל- 3000...

פעולות של גורמים במערכת מורכבת המנסים להשיב את הסטטוס קוו לאחר שהופר, נקראות בתורת המערכות המורכבות, פעולות מאזנות (Balancing structural tensions in complex systems).

[להרחבת המושג: 'פעולה מתחת לרדאר', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'אין ארוחות חינם', לחצו כאן] [להרחבת המושג, 'מערכת מורכבת', לחצו כאן]

.

[בתמונה: אין ארוחות חינם. עשן מיתמר מעל המיכלית האיראנית לאחר הפגיעה... התמונה היא צילום מסך מכתבת ה- CNA]

פעולות מאזנות מהן? המשגה

לאורך זמן במערכת מורכבת, פועלים תמיד כוחות נגדיים על מנת לאזן מצבים בלתי מאוזנים. פעולות אלה קרויות, כאמור, פעולות מאזנות (Balancing structural tensions in complex systems). הן מהוות תגובת נגד של תתי-מערכות – המנסות לשמר את הסטטוס קוו – לשינוי שמנסה ליצור תת-מערכת אחרת בסביבתן.

תתי מערכות אלה נאלצות להתגבר על נטייתן לבדלנות ומשתפות פעולה, על מנת לנטרל השפעת יתר לטעמן של תת מערכת שהתחזקה ו/או שמנצלת היחלשות של מערכות אחרות על מנת להגדיל את חלקה והשפעתה בסביבה המשימתית שבה היא פועלת. זאת, כחלק מהמתח הטבעי בין חלקיה של מערכת מורכבת. ככל שאותה תת מערכת תתאמץ יותר, כך מתעצמת ההתנגדות (סנג'י, 1998, ע' 68; רזי ויחזקאלי, 2013, עמ' 123-119). לכן, ניתן להגדיר פעולות מאזנות בארגונים גם כ- התנגדות לשינוי.

הסביבה המשימתית מהווה זירת מאבק דינאמית על עוצמה והשפעה בין המערכות הפועלות בה, וכאשר מושגת יציבות, היא רק תוצאה של שווי משקל ארעי. כאשר משתנה הסביבה המשימתית שבה פועלת מערכת - משמע, מערכת אחת מתחזקת או שאחרות נחלשות - יתקיים ניסיון לבטא את שינויי היחסים הללו בחלוקה מחודשת של הטריטוריה והסמכות. אולם, המערכות האחרות עלולות לאחד עוצמות על מנת להתנגד לפעולה, ושכרה של המערכת היוזמת עלול לצאת בהפסדה. לפעולות שמבצעות המערכות הללו נקרא פעולות מאזנות.

 [להרחבת המושג, 'מערכת מורכבת', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'שיתוף פעולה', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'סביבה משימתית', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'התנגדות לשינוי', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על שינוי ארגוני ועל שינוי בכלל, לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'דינאמיות', לחצו כאן] [לריכוז המאמרים על 'עוצמה', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'השפעה', לחצו כאן]

[התנגדות לשינוי: המערכות האחרות עלולות לאחד עוצמות על מנת להתנגד לפעולה, ושכרה של המערכת היוזמת עלול לצאת בהפסדה. לפעולות שמבצעות המערכות הללו נקרא פעולות מאזנות... התמונה היא נחלת הכלל. שם הצלם אינו ידוע. המקור: פיקיוויקי]

כך קורה למשל בעת תהליכי שינוי, כשמחוללי אותו שינוי נתקלים בהתנגדות משמעותית של המערכת. אלה מביניהם שמבינים את חשיבות האיתור והזיהוי של "הפעולות המאזנות", יכולים לאתר אסטרטגיות שמסוגלות למנף את ההתנגדויות הללו לשם השגת מטרותיהם (Senge et al., ללא תאריך).

על כן, הצלחה של מערכת בשיפור מצבה בסביבתה המשימתית, ביחס לעוצמתה היחסית, מותנית ביכולתה שלא לאחד את העוצמה המצרפית של המערכות האחרות כנגדה. לצורך כך מתחייבת מתינות, וזהירות מהתופעה של הצלחת יתר.

[להרחבת המושג: 'אסטרטגיה', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'סביבה משימתית', לחצו כאן] [לריכוז המאמרים על 'עוצמה', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'הצלחת יתר', לחצו כאן]

הדילמה הבלתי נפתרת של רכזת ברשת או של תת-מערכת עוצמתית בסביבה המשימתית תהיה תמיד כיצד למקסם את העוצמה בלי לעורר מוטיבציית יתר של הגורמים האחרים להתאחד כנגדה.

[לאוסף המאמרים על הממד הסמוי בהתנהלות השלטונית, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על אסטרטגיית העשייה 'מתחת לרדאר', לחצו כאן]

מקורות והעשרה