פנחס יחזקאלי: מנוף השפעה – הדרך להשיג הרבה בפחות…

תקציר: מנוף (Leverage) או מנוף השפעה הוא היכולת להשפיע על מערכת מורכבת במאמץ קטן יחסית, דרך השפעה על מספר קטן של גורמים שמשפיעים באמת. כיוון שרק מספר קטן של גורמים משפיע על מערכת מורכבת בזמן ובמקום נתונים, הפעלת מנוף השפעה על אחד או יותר מאותם גורמים בודדים, אמורה לעשות את ההבדל...

[בתמונה: ארכימדס מזיז את העולם בעזרת נקודת משען... התמונה היא נחלת הכלל]

[בתמונה: ארכימדס מזיז את העולם בעזרת נקודת משען... התמונה היא נחלת הכלל]

מנוףLeverage) ) או מנוף השפעה הוא היכולת להשפיע על מערכת מורכבת במאמץ קטן יחסית, דרך השפעה על מספר קטן של גורמים שמשפיעים באמת. כיוון שרק מספר קטן של גורמים משפיע על מערכת מורכבת בזמן ובמקום נתונים, הפעלת מנוף השפעה על אחד או יותר מאותם גורמים בודדים, אמורה לעשות את ההבדל...

[לאוסף המאמרים בנושא קבלת החלטות, לחצו כאן]

המאמר עודכן ב- 20 לנובמבר 2021

תנו לי נקודת משען ומנוף, ואוכל להזיז את העולם (ארכימדס)

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

ב- 19 במאי 2020, בעקבות כוונת ישראל - בגיבוי ארצות הברית - לספח שטחים ביהודה ושומרון, במסגרת "עסקת המאה" של ממשל טראמפ, הודיע ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, כי הרשות החליטה "להתנער מההסכמים עם ממשלת ישראל והממשל האמריקני", ובכללם אלו הביטחוניים (ראו הכתבה למטה) (רוזנברג, 2020).

המסר המעורפל של אבו מאזן לא הבהיר כיצד, ואם בכלל, תיושם ההכרזה שלו, וראוי לציין כי בעבר הוא כבר איים באופן דומה, מבלי תוצאות בשטח (רוזנברג, 2020).

ההצהרות הללו הן דוגמה טובה לניסיון של גורמים שונים במערכות המדיניות, הפוליטיות, העסקיות - וגם בחיינו המשפחתיים והחברתיים - לייצר, מה שמכונה, מנופי השפעה, כדי להכניע גורם מסוים; או כדי להשפיע על תהליכי קבלת החלטות שלו, ולהשיג הישגים מוחשיים.

[לאוסף המאמרים בנושא קבלת החלטות, לחצו כאן]

יפעת רוזנברג ב'חדשות וואלה': אבו מאזן: מתנערים מכל ההסכמים עם ישראל וארה"ב בגלל תכניות הסיפוח יו"ר הרשות טען בישיבת ההנהגה הפלסטינית כי אחרי הקמת הממשלה, נתניהו שם בראש סדר העדיפויות את סיפוח ההתנחלויות, והבהיר כי על ישראל לשאת בתוצאות על המצב בשטח. עם זאת, המסר המעורפל של אבו מאזן לא הבהיר כיצד, ואם בכלל, תיושם ההכרזה שלו

[לכתבה המלאה של יפעת רוזנברג ב'חדשות וואלה', לחצו כאן]

מנופי השפעה מהם? המשגה

[בתמונה: מקור המושג במילה 'מנוף'. הפותחן שלפנינו פועל על פי העיקרון הזה. תמונה חופשית שהועלתה על ידי interestedbystandr לאתר flickr]

מנוף (Leverage) או מנוף השפעה הוא היכולת להשפיע על מערכת מורכבת במאמץ קטן יחסית, דרך השפעה על מספר קטן של גורמים שמשפיעים באמת. כיוון שרק מספר קטן של גורמים משפיע על מערכת מורכבת בזמן ובמקום נתונים, הפעלת מנוף השפעה על אחד או יותר מאותם גורמים בודדים, אמורה לעשות את ההבדל.

מקור המושג מנוף השפעה במילה מנוף (Lever)המנוף מקטין את הכוח הנדרש לביצוע עבודה על חשבון הארכת ההעתק (ה"דרך") שהכוח פועל לאורכו - שהוא עקרון היתרון המכניאורכו של המבנה התומך מקל על הפעלת כוח על גוף אחד, באמצעות הגדלת המומנט של הגוף השני. באופן דומה, 

[בתמונה משמאל: מקור המושג במילה 'מנוף'. הפותחן שלפנינו פועל על פי העיקרון הזה. תמונה חופשית שהועלתה על ידי interestedbystandr לאתר flickr]

באופן דומה, אנו מבקשים להשיג בעזרת 'מנוף ההשפעה' תוצאות מרביות במינימום מאמץ והשקעה. לכן, הכלי הזה שכיח בכל תחום שבו יש צורך להשפיע על מקבלי החלטות, בתחומים שונים.

ככל שנקודת המשען או נקודת הלחץ טובה יותר, תהיה השפעת המנוף אפקטיבית יותר בהתאמה!

המחשה נוספת לשימוש במנופי השפעה היא בקרב מגע. בסרטון למטה ממחישה מדריכת קרב מגע כיצד היא מכניעה תוקף שכבד ממנה ב- 11 ק"ג בעזרת הפעלת מנופים על נקודות התורפה שלו. למשל, התמקדות בפרק כף היד:

[להרחבת המושג, 'מערכת מורכבת', לחצו כאן]

השימוש במנופי השפעה בעולמות הריגול, הריגול העסקי והפשיעה

השימוש במנופי השפעה מוכר מאוד בעולמות כמו ריגול, ריגול עסקי; וגם בתחום הפלילי של סחיטה. כך למשל, פרסם הכתב, שמעון איפרגן במגזין מאקו ב-3 לינואר 2018, כתבה תחת הכותרת: אמנות הפיתוי, על צעירים וצעירות הנשלחים לפתות אחרים; ובעזרת הראיות שנצברות, לאפשר לשולחיהם להשתמש בתמונות, בסרטים ובהקלטות שנצברו כמנוף השפעה לגרום להם לעשות את רצונם (איפרגן, 2013).

"... השימוש בנערות פיתוי הוא גם דפוס פעולה מוכר של עבריינים. בישראל ידוע על עשרות מקרים שבהם שלחו עבריינים נערות פיתוי ליריביהם כדי שאלה יפלילו אותם, ובתמורה לאי הפצת התמונות המפלילות הם יסכימו למכור את עסקיהם או לעזוב את שטחי המחיה שלהם לטובתם... היו גם מקרים שנערות פיתוי הופעלו על ידי גורמים פליליים שרצו להשתלט על עסקים לגיטימיים, או נשים שנמצאות בהליכי גירושים או מתכוונות להתגרש ומפעילות נערות פיתוי נגד בעליהן כדי לסחוט אותם ולזכות ברכוש רב בהסדר הגירושים..." (איפרגן, 2013).

שמעון איפרגן בחדשות מאקו: אמנות הפיתוי הם מתלבשים יפה, עוטים על עצמם זהות בדויה ומתחילים לפלרטט במטרה לחשוף מידע וסודות כמוסים: בישראל פועלים כ-100 נערות ונערי פיתוי, וחוקרים פרטיים בכירים משתמשים בהם בעיקר בשביל ריגול עסקי, אבל לא רק. דרישות התפקיד: יכולת אלתור גבוהה, כריזמה ותחושה של חיים בסרט ריגול. "אין לי ייסורי מצפון", אומרת נערת פיתוי, "אני הכוכבת של הסרט וצריכה לספק את הסחורה"

[לכתבה המלאה של שמעון איפרגן בחדשות מאקו, לחצו כאן]

[לאוסף המאמרים בנושא קבלת החלטות, לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!

מקורות והעשרה

17 thoughts on “פנחס יחזקאלי: מנוף השפעה – הדרך להשיג הרבה בפחות…

 1. Pingback: גרשון הכהן: מבצע 'עלות השחר' - סיכומים - ייצור ידע

 2. Pingback: פנחס יחזקאלי: 'דיפלומטיית בני ערובה' (Hostage Diplomacy) - ייצור ידע

 3. Pingback: פנחס יחזקאלי: מאפיינים של עוצמה במערכת מורכבת - ייצור ידע

 4. Pingback: פנחס יחזקאלי: שעתנו היפה ביותר. רעיונות מחוללים בעידן של חוסר ודאות - ייצור ידע

 5. Pingback: שוקי וייס: הגישה המעגלית לפתרון בעיות - ייצור ידע

 6. Pingback: שאול שלו: 'תווך' לילדיך את המציאות... - ייצור ידע

 7. Pingback: גרשון הכהן: השלום בהגיון דמי חסות - ייצור ידע

 8. Pingback: משתנה משפיע: הגורם הקטן שעושה את ההבדל... - ייצור ידע

 9. Pingback: - ייצור ידע

 10. Pingback: גרשון הכהן: מדינה פלסטינית מסוכנת יותר מאיראן - ייצור ידע

 11. Pingback: חרדים - משטרה: 0:1 - ייצור ידע

 12. Pingback: בדרך לאירופה מאוחדת? - ייצור ידע

 13. Pingback: שוקי וייס: הגישה המעגלית לפתרון בעיות - ייצור ידע

 14. Pingback: שאול שלו: 'תווך' לילדיך את המציאות... - ייצור ידע

 15. Pingback: נושא לימוד: שינוי במשטרה - האתגר והקושי - ייצור ידע

 16. Pingback: סין: הרעיון המחולל העוצמתי מכולם קרס על ממציאיו... - ייצור ידע

 17. Pingback: נושא לימוד: הרעיון המחולל - תיאוריה - ייצור ידע

Comments are closed.