פנחס יחזקאלי: הרחבת תפקיד – עוד עומס מאותו דבר…

תקציר: הרחבת תפקיד או הרחבת עיסוקים או איחוד מטלות אופקי הוא כלי ניהולי. הוא מוגדר כאיחוד תפקידים רוחביים והוספת מטלות נוספות באותה רמת אחריות ובאותה רמת קושי. זאת, להבדיל מהעשרת תפקיד או העשרת עיסוקים (Job enrichment) שהוא כלי להעצמת עובדים (worker empowerment) על ידי ההנהלה. זוהי האצלת סמכויות של תפקידים אנכיים והוספת מטלות, ברמת אחריות וברמת קושי גבוהים יותר. זאת, כדי לגרום למגוון כישורים נרחב יותר ולאוטונומיה גדולה יותר בתפקיד (ראו התרשים למטה).[בתמונה: הרחבת התפקיד אינה מעשירה אותו, אלא רק מעמיסה על העובד ומקשה על תפקודו, כמו נחש שבולע דבר מה הגדול ממדותיו. התמונה המקורית היא תמונה חופשית שהועלתה על ידי Šarūnas Burdulis לאתר flickr]

[לאוסף המאמרים על שביעות רצון ומחויבות ארגונית, לחצו כאן]

המאמר עודכן ב- 5 באוגוסט 2021

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

הרחבת תפקיד או הרחבת עיסוקים או איחוד מטלות אופקי הוא כלי ניהולי. הוא מוגדר כאיחוד תפקידים רוחביים והוספת מטלות נוספות באותה רמת אחריות ובאותה רמת קושי.

זאת, להבדיל מהעשרת תפקיד או העשרת עיסוקים (Job enrichment) שהוא כלי להעצמת עובדים (worker empowerment) על ידי ההנהלה. זוהי האצלת סמכויות של תפקידים אנכיים והוספת מטלות, ברמת אחריות וברמת קושי גבוהים יותר. זאת, כדי לגרום למגוון כישורים נרחב יותר ולאוטונומיה גדולה יותר בתפקיד (ראו התרשים למטה).

.

.

בדרך כלל, אין בהרחבת תפקיד תועלת לעובד, אלא אם זה משרת אותו במאבק בעוצמה בארגון.

יתרה מכך: הוא אינו תורם לחיזוק המחויבות הארגונית של העובד שיכול להרגיש מנוצל. ולכן, ואף עלול לגרום לחוסר שביעות רצון

[להרחבה על 'העשרת תפקיד', לחצו כאן] [להרחבה על 'העצמת עובדים', לחצו כאן] [להרחבה על מאבק העוצמה בארגונים, לחצו כאן] [להרחבה על 'מחויבות ארגונית', לחצו כאן] 

[לאוסף המאמרים על שביעות רצון ומחויבות ארגונית, לחצו כאן]

מקורות והעשרה