חפרפרת במשטרה

 

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית מאתר Pixabay]

[לריכוז המאמרים על על שחיתות שלטונית ואחרת, באתר 'ייצור ידע', לחצו כאן]

עוד 'חפרפרת' יצאה מהמחילה...

שוב חפרפרת במשטרה, והפעם כזו שהביאה ל'שריפתו' של מקור חיוני...

שוטר מתנדב במחוז הדרומי של המשטרה ראה מידע חיוני בנוגע לארגון פשיעה בעיר, כולל מקור הידיעה. הוא הבין את משמעותו, צילם בטלפון הנייד שלו את הפרטים מהמסך של המחשב המודיעיני המשטרתי ושלח את התמונה והפרטים לעבריינים עצמם על מנת להזהירם, כי חברם הוא בוגד...).

התוצאה: ארגון הפשיעה נקם בקרוב משפחתו של המקור, והפרשה מן הסתם, רחוקה מסיום!

[לכתבה המלאה של תומר סטיינמן במאקו, לחצו כאן]

[למאמרו של עו"ד יאיר רגב בסוגיה זו: "שוב מפקירים מקורות'', לחצו כאן]

המשגה

'חפרפרת במשטרה' היא אדם המושתל במשטרה על ידי בעלי עוצמה; או שעובד כבר בארגון ובעת מסוימת, 'גוייס' על ידי בעל עוצמה. זאת. בכוונה לסכל פעילות משטרתית ו/או 'להפיל' קציני משטרה, המסכנים את האינטרסים של אותו בעל עוצמה. התופעה הזו היא חלק ממה שמכונה 'שחיתות משטרתית'.

בשל 'הכסף הגדול' המעורב בכך, הפעלת 'חפרפרות' רווחת בכל שורות המשטרה - בעיקר על ידי ארגוני פשיעה. אולם, לעתים קורה הדבר בגלל סיבות טריוויאליות יותר, כמו למשל, קשר עם הנחקר. חפרפרות הן 'שחיתות של צווארון כחול'. משמע, שחיתות המתבצעת על ידי עובדים ברמת השדה, להבדיל מ-  'שחיתות של צווארון לבן', שהיא שחיתות, המבוצעת על ידי האליטות: פוליטיקאים בכירים ומנהלים ברובד הגבוה והאמצעי, שהם הקבוצות החזקות והעשירות. מרכיבי שחיתות הצווארון הכחול והלבן זהים. ההבדל הוא רק במבצע.

כשם שכמות הדגים העולים ברשת היא אינדיקציה למצב הדגה באותו מקווה מים, כך כמות ה'חפרפרות' המתגלות המשטרה היא אינדיקציה טובה לרמת השחיתות של המשטרה, ושל המדינה שבתוכה היא מתפקדת!

הסכנה ברמה הלאומית היא, בעיקר, מ'חפרפרות' המושתלות בתוך יחידות חקירה ארציות ויחידות מודיעין.

הפעלת 'חפרפרות' שנתגלו ביחידות החקירה: סקירה היסטורית

  • ביחידה לחקירות הונאה בתקופת זיגל היו מידעים ברורים על העברת מידע על החקירה ב"תיק אפרסק" ועל ההנחיות לעבות את התיק מודיעינית לפני פעולה חקירתית ללשכת השר בורג. עוזר השר בורג, אבי יעקובוביץ' הוקלט כשהודה בפני סוכן שנשלח אליו, כי הוא מקבל מידע שוטף מקצין משטרה ביחידה (לשם, 1988, ע' 193).

[תמונת החפרפרת המשטרתית שמשמאל: עו"ד פנחס פישלר]

  • סטניסלב יז'מסקי שהושתל כ"חפרפרת" ביחב"ל בתקופת משה מזרחי, הופעל בידי גורמי פשע, שנחקרו על ידי היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל). הוא גנב את קלטות אביגדור ליברמן, ברח איתן לחו"ל, ומשם להסכם עם היועץ המשפטי לממשלה. היועץ, אליקים רובינשטיין, החתים אותו על הסכם חסינות במסגרת כוונתו להעמיד לדין משמעתי את ראש אגף החקירות, ניצב משה מזרחי [יז'מסקי גנב חומר רב שאינו קשור לחקירה נגד מזרחי, ולכן קלושה האפשרות שפעל נגד מזרחי ממניעים מצפוניים (קרא, 2010)].

  • גלעד גרנביץ' איש מודיעין  מיחידת לה"ב 433 (ראו בתמונה למטה), ששימש 'חפרפרת' ביחידה מטעם ארגונו של אלי מוסלי, והביא לחשיפת מקור משטרתי (אלי, 2014).

[בתמונה משמאל: אלי מוסלי. המקור: משטרת ישראל]

[להרחבה על אלי מוסלי, לחצו כאן]

  • השוטר משה סלמונוביץ' ממשטרת רעננה, שהיה מכור להימורים, סיפק מידע למשפחת הפשע של אבי רוחן, התראות למקומות ההימורים ברעננה מפני פשיטות משטרתיות. הוא נלכד לבסוף והועמד לדין. בית משפט השלום בכפר סבא גזר עליו שנת מאסר בפועל, שנה מאסר על-תנאי וקנס כספי (בן צור, 2008).
[תמונתו של אבי רוחן משמאל היא צילום מסך מתוך כתבת הערוץ הראשון]

[להרחבה על אבי רוחן, לחצו כאן]

[למאמר המלא לחצו כאן]

  • מהקלטות שנחשפו עלה, ש'חפרפרת' משטרתית העבירה - באמצע העשור הראשון של המילניום - מידע לארגונו של אסי אבוטבול. בשיחות שהוקלטו עימו היא חזרה והזכירה, שהיא מקבלת מידע מגורם במשטרה המדווח לה מתי ייערכו חיפושים אצלה ואצל אסי (הארץ, 2006).

[תמונתו של אסי אבוטבול משמאל היא צילום מסך מסרטון היו-טיוב של כתבת הערוץ הראשון: "העבריין צ'רלי אבוטבול מובא למנוחות"]

[להרחבה על אסי אבוטבול, לחצו כאן]

  • רפ"ק ערן מלכא פעל במשטרה בשליחותו של רונאל פישר. "הנאשם פגע בעבודת המשטרה", קבעו שופטי המחוזיבפתח הקראת גזר הדין, בו כינו את מלכה "חפרפרת". הם הוסיפו כי קצין המשטרה לשעבר "ביצע שורת עבירות לאורך ימים כחלק מתכנית עבריינית כמעט ממוסדת, ותוך שהוא מנצל את רום תפקידו ומעמדו, יוזם פעילות, מקבל שוחד וממשיך פעם אחר פעם" (גליקמן, 2015). עונשו של מלכא הופחת בשנה ע"י בית המשפט העליון (מערכת גל"ץ, 2016).

פנחס יחזקאלי - תופעת החפרפרות במשטרה

  • בפרשת 'ישראל ביתנו', נחשף כי עד המדינה בתיק העיד במשטרה, כי הלוביסט ישראל יהושע קיבל הדלפות מ"חבר במשטרה"... נתגלתה עוד 'חפרפרת' במשטרה. היא לא הראשונה, ובטח לא האחרונה. רק חלקם הקטן מתגלה. באשר ליתר, לא נדע, מן הסתם, לעולם...

    [לכתבה המלאה של גור מגידו בדה-מרקר, לחצו כאן]

2018: חפרפרת בחדרה...

בעת מעצרו של ראש עיריית חדרה, צביקה גנדלמן, הסתבר כי חוקר בתחנת המשטרה המקומית בעיר, רמי יוספיאן ורעייתו - עובדת עירייה המקורבת לגנדלמן - העבירו לו מידע על חקירת יאח"ה, לפני מעצרו בפרשת השחיתות. השניים נחקרו בחשד להעברת מידע ושיבוש הליכי חקירה והשוטר יצא לחופשה מרצון מהארגון (איתיאל, 2018) (מגידו, 2018).

[לכתבה המלאה של גור מגידו בדה מרקר, לחצו כאן]

[לריכוז המאמרים על על שחיתות שלטונית ואחרת, באתר 'ייצור ידע', לחצו כאן]

מקורות והעשרה