פנחס יחזקאלי: אחשוורוש, 'עם הגב אל הקיר'…

[בתמונה: עם הגב אל הקיר... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי MabelAmber לאתר Pixabay]

[בתמונה: עם הגב אל הקיר... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי MabelAmber לאתר Pixabay]

מילון השפה העברית מגדיר את המושג "עִם הַגַּב אֶל הַקִּיר" כ"מצב של חוסר ברירה הגורם לפעולה קיצונית, שלא הייתה ננקטת בנסיבות רגילות". ואכן, העמדת יריב בכל יכולת "עִם הַגַּב אֶל הַקִּיר" מוכרת כטעות אסטרטגית מהמעלה הראשונה, שנפלו - ועוד יפלו - בה רבים וטובים...

[לאסופת המאמרים אודות פורים, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים בנושא קבלת החלטות, לחצו כאן]

המאמר עודכן ב- 16 במרץ 2022

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר 'ייצור ידע'.

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

פודקסט מוסרט של המאמר, בסרטון וידאו המצורף בסוף. 

*  *  *

התנ"ך בכלל, ומגילת אסתר בפרט, הם עבורנו מקור בלתי אכזב לדוגמאות של 'עשה' ו'אל תעשה' בתחום האסטרטגיה. בית ספר לאסטרטגיה ממש.

המאמר הזה מוקדש לאחת הטעויות האסטרטגיות, ש'מציפה' מגילת אסתר, שנפלו - ועוד יפלו - בה רבים וטובים:

זו הנטייה השכיחה בקרב מקבלי החלטות - הן בשדות הקרב האמיתיים; והן הוירטואליים של הפוליטיקה הארגונית – לאתגר את היריב ולדחוק אותו לפינה, כ"שגבו אל הקיר".

[לאסופת המאמרים על מגילת אסתר ופורים, לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'אסטרטגיה', לחצו כאן] [לאוסף המאמרים בנושא קבלת החלטות, לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'פוליטיקה ארגונית', לחצו כאן]

[בתמונה: עם הגב אל הקיר... תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0,  שהועלתה על ידי Aicha Price לאתר flickr]

[בתמונה: עם הגב אל הקיר... תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0,  שהועלתה על ידי Aicha Price לאתר flickr]

מילון השפה העברית מגדיר את המושג "עִם הַגַּב אֶל הַקִּיר" כ"מצב של חוסר ברירה הגורם לפעולה קיצונית, שלא הייתה ננקטת בנסיבות רגילות".

מקבלי החלטות בוחרים להעמיד את יריבם / אויבם כשגבו אל הקיר, כאשר הם בטוחים בעליונותם בסדרי כוח משמעותיים. הם רואים בכך, הזדמנות להשמידם ולהיפטר בכך מן הבעיה אחת ולתמיד.

רק שפעמים רבות מעורבים בהחלטה כזו גם האגו והרצון להעצים את הניצחון הצפוי; וכמו תמיד, אין ארוחות חינם, ולהחלטה כזו יש מחירים לא מבוטלים; ופעמים רבות, מיותרים.

כשאינך משאיר ליריבך / אויבך דרך נסיגה, ובהיעדר מוצא, כמו חייה במלכודת, היריב יהיה חייב לאזור כוח ולעשות שימוש במלוא עוצמתו כדי לצאת מן המלכוד, גם אם היה מעדיף לוותר על העימות ולהסתלק.

נפוליאון בונפארט למשל – אסטרטג מיומן – היה נמנע תמיד, בתכנוני הקרבות שלו, מליצור מצב שבו ימצא אויבו את עצמו "עִם הַגַּב אֶל הַקִּיר". תמיד דאג שייוותר לו נתיב בריחה לוותר על הקרב בשלב מסוים ולסגת. אויביו גם נטו לנצל את פתח המילוט הזה; עד הקרב האחרון בווטרלו שם נהגו אחרת (אבל זה כבר נושא למאמר אחר...)

[התמונה משמאל למעלה היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Clker-Free-Vector-Images לאתר Pixabay]

[להרחבת המושג 'ניצחון', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'אין ארוחות חינם', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'עוצמה', לחצו כאן]

עתה נשוב למקרה הבוחן שלנו החביב שלנו, למגילת אסתר:

את הטעות הזו – להעמיד יריב אל הקיר - עשתה המלכה ושתי - שבמקביל למשתה המלך - ארגנה לעצמה משתה נשי – כנראה פרוע - משלה. היא בחרה לסרב לרצון המלך, שנאמר בפומבי. סירוב פומבי - בניגוד לסירוב בארבע עיניים - הוא קריאת תגר, המחייבת תגובה פומבית, כיוון ששלטון אוטוקרטי מבוסס על ציות.

כאשר כפתה המלכה ושתי על המלך אחשוורוש עימות מתוקשר בנוכחות אחרים, היא העמידה אותו "עם הגב אל הקיר" ואילצה אותו להגיב, פן תיפגע יוקרתו והרצון לציית לו. זו – כפי שכולנו כבר יודעים – הייתה טעות אסטרטגית קשה, שמחירה יקר מנשוא!

איך עושה מלכה טעות אסטרטגית כזו?

מן הסתם, הייתה לאחשוורוש חולשה למלכתו; ואהבתו אליה גרמה לה לאשליה שהמעשה יעבור בשתיקה כשיתנדפו אדי האלכוהול. גם תגובתו של אחשוורוש למעשה מעידה שאין לו רצון רב לוותר על המלכה הסוררת; הוא מנסה לחלץ אותה דרך מה שמכנים אצלנו היום "מינוי וועדת מומחים" ונכשל; ולזה נקדיש מאמר נפרד.

ובינתיים זכרו: לעולם אל תתמרנו את יריביכם כשגבם אל הקיר ללא מוצא. בעיקר כשאינכם בטוחים כיצד יגיבו.

הפודקסט המצולם:

[למאמרו של האלוף במיל' גרשון הכהן: 'האסטרטגיה של אחשוורוש', לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!

[לאסופת המאמרים אודות פורים, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים בנושא קבלת החלטות, לחצו כאן]

מקורות והעשרה

One thought on “פנחס יחזקאלי: אחשוורוש, 'עם הגב אל הקיר'…

  1. Pingback: מתענית אסתר עד פורים באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *