אלי בר און: זה לא חיל האוויר, אלה הפצצות המדויקות!

[בתמונה: מערכות מונחות עצמאית. סוד עוצמתו של חיל האוויר; אל לא עוד... התמונה נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידי Przemyslaw "Blueshade" Idzkiewicz קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 2.5]

[לקובץ המאמרים על פער הרלוונטיות של חיל האוויר, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על 'קונספציה', לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על חימוש מדויק לכוחות היבשה, לחצו כאן]

אלי בר און הוא כלכלן המתמחה בניתוח מערכות וחקר ביצועים.

*  *  *

עד לפני מספר שנים היה ברור לכל בר דעת כי היכולת לנצח במלחמה - מוגבלת או כוללת - תלויה בעוצמתו של חיל האוויר. מספר המטוסים המשוכללים; רמת הניסיון והכישרון של הטייסים; ויעילות המערכת התומכת (התחזוקה); האימונים; המודיעין; התיאום והפיקוד - כל אלה היו, לכאורה, הבסיס לעוצמה הצבאית של המדינה, שבאה לידי ביטוי ביכולת ההפצצה הנרחבת והעוצמתית של חיל האוויר.

חיל האוויר היה זה שביכולתו הבלעדית ניתן לפגוע ולהחריב כמעט כל יעד: השמדת מטרות רכות ומטרות מבוצרות, מטרות נייחות ומטרות ניידות, מטרות בטווחים הקרובים והרחוקים; וכדומה.

רק שבניגוד למה שרבים בציבור סבורים, היכולת הזו לא הושגה ע"י המטוסים המשוכללים, וגם לא ע"י הטייסים המוכשרים; אלא ע"י החימוש המתקדם והמדויק, שנכנס לשימוש נרחב לפני כ- 20 שנים. 'הפצצות החכמות' ו'הטילים המדויקים' שמוטלים מהמטוסים, הם שפוגעים בדיוק במטרה ומחריבים אותה. אם חיל האוויר היה נותר עם פצצות הברזל הלא מדויקות - כמו אלה ששימשו אותנו במלחמת יום הכיפורים, פצצות שמחייבות לתקוף את היעד בקרבת מערכי הנ"מ - האבדות שלו היו כבדות מאוד (מה שארע במלחמת יום הכיפורים הוא דוגמה טובה לכך...). אם כך היה, הוא היה חסר ערך וחסר יכולת משמעותית להשפיע על המלחמה.

[לאוסף המאמרים על מלחמת יום הכיפורים, לחצו כאן]

[בתמונה: הדמיית תצוגת ראש ביות שואף חום מסורתי. הקובץ המקורי: Blueshade יצירה נגזרת: נחמיה ג. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 2.5]

פיתוח הפצצות מונחות הלווין (gps) ו/או מונחות התמונה - פצצות שגולשות מהמטוס למטרה בטווח בטוח למטוס (ממערכות הנ"מ); ושבוודאות גדולה גם פוגעות - וכן פיתוח הטילים המדויקים - שמשוגרים מהמטוס ופועלים ע"פ אותו העיקרון של הדיוק המוחלט - הוא זה שגרם לעליונות של חיל האוויר על זרועות היבשה והים. עליונות שמשמעותה המעשית והעכשווית היא, הקצאת מירב המשאבים הביטחוניים של המדינה להתעצמות ולתחזוקת חיל האוויר; וכן, העברת הביצוע של מרבית המשימות הביטחוניות החשובות לחיל האוויר. האם המצב הזה ימשיך גם בשנים הבאות?

אותה טכנולוגיה - שגרמה בעבר להגדלת חשיבותו של חיל האוויר - הגיעה כעת, בזכות הקדמה הטכנולוגית בעולם, גם לחיילות היבשה. יש לדעת (גם אם אנחנו - בניגוד לאויבינו - עדיין תקועים בקונספציה ונרדמנו בשמירה) כי הטכנולוגיה הזו נמצאת גם בידי רוסיה, סין איראן וארגון החיזבאללה.

היום ברור כי טכנולוגיית הטילים המדויקים תופעל נגדנו בכל מלחמה עתידית. היא תופעל נגד כל יעד חשוב, לרבות נגד חיל האוויר שעל הקרקע.

אדגיש שוב: מי שמאפשר את מימוש העוצמה הביטחונית שלנו הוא החימוש החכם ולא הפלטפורמה והאדם, לאמור המטוס המשוכלל או הטייס המוכשר. לחימוש המדויק שמשוגר מהקרקע ו/או מספינות חיל הים; לפגז מונחה הלוויין (gps) ללייזר ולטילי הקרקע קרקע המדויקים, מספר יתרונות על המטוס, כשכאמור כבר עשור שנים כל הפצצות שהוא נושא הן פצצות "חכמות" ומדויקות:

1. התחום החשוב ביותר הוא זמן סגירת מעגל האש. לאמור, כמה זמן חולף מרגע שאיתרנו את המטרה העוינת, ועד להשמדתה. לעיתים, פרק הזמן שבין הופעת משגר הטילים, שיוצא ממקום מסתור, ביצוע השיגור למרכזי האוכלוסייה שלנו וחזרת המשגר למקום המסתור, נמדד בדקות ספורות בלבד. זמן זה קצר משמעותית, לעיתים קצר בשיעור של סדר גודל, בהשוואה לזמן הנדרש לחיל האוויר להגיע לאזור ולפעול נגד האיום.

כאשר האמצעים המדויקים ארוכי הטווח הם ברשות זרוע היבשה, אין צורך להמתין להגעת המטוס, שברור שלא יגיע בזמן כדי לסכל את האיום. לאחר קבלת נקודת ציון, הטיל/הפגז המדויק, משוגרים ממשגרים/תותחים שמצויים כל הזמן, 24/7 על הקרקע ובקרבת הגבול; והם מסוגלים לשגר מיד את הטיל/הפגז שיחסל את המשגר המסוכן; לעיתים, בטרם זה ישגר את מטענו המסוכן שמיועד לפגוע בנו (ראו התמונה למטה):

[בתמונה: משגר אוטונומי כידון קסום נשק מערכת הגנה טילים קרדיט: תע"ש]

2. העלות הכלכלית, ולא אפרט סכומים: עלות הרכש, התחזוקה וההפעלה של חיל טילים, נמוכה משמעותית מהעלות המקבילה של הרכש, התחזוקה והפעלת של חיל האוויר, לרבות אימון הטייסים. לאמור, מקבלים הרבה יותר ביטחון מכל דולר של השקעה בביטחון.

עלות הטיל המדויק גבוהה, אמנם, משמעותית מעלות הפצצה החכמה שמטיל המטוס, ויותר קרובה לעלות טיל אוויר קרקע. אך עלות הפלטפורמה, המשגר או התותח זניחה; וכך גם עלות התחזוקה והתפעול שלהם זניחה ביחס לעלות המטוס. כך גם העלות המשוכללת של הפעלת חיל הטילים ביחס להפעלת חיל האוויר.

3. בנוסף יש לדעת, כי הפגזים והטילים המדויקים הם בתוצרת כחול לבן, תוצרת התעשייה הביטחונית החשובה שלנו. מעבר לחשיבות הכלכלית ולתעסוקה בתנאים טובים ולשנים רבות, לאלפי משפחות, קיים הנושא של לחץ בינלאומי: חיל האוויר רוכש את כל מטוסיו ומרכיבים רבים נוספים מארה"ב. גם בין ידידים יש לעיתים קרובות חילוקי דעות ואינטרסים מנוגדים; והיו בעבר מצבים של אמברגו. הקטנת התלות שלנו בגורמי חוץ, היא נכס לביטחון הלאומי של ישראל!

4. המזל"טים המתאבדים נחשבים לטילים מדויקים לכל דבר ועניין. גם להם יש את אותם היתרונות מבצעיים וכלכליים על המטוסים המאוישים; וגם הם מייצור התעשייה הביטחונית שלנו.

[לקובץ המאמרים על פער הרלוונטיות של חיל האוויר, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על 'קונספציה', לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על חימוש מדויק לכוחות היבשה, לחצו כאן]

מקורות והעשרה

11 thoughts on “אלי בר און: זה לא חיל האוויר, אלה הפצצות המדויקות!

 1. Pingback: חימוש מדויק לכוחות היבשה, באתר ייצור ידע - ייצור ידע

 2. Pingback: הכל על פער הרלוונטיות הגובר של חיל האוויר באתר ייצור ידע - ייצור ידע

 3. אני רואה שאתה עובר מלכתוב על נושא אחד שאתה לא מבין בו דבר
  לנושא אחר שאתה לא מבין בו דבר

  חה"א מפעיל חמ"מ ממלחמת ההתשה כשהתשקיף והאגרוף הוכנסו לשימוש בחה"א

  במבצע ערצב 19 לפני 39 שנה חה"א כבר עושה שימוש נרחב למדי בחמ"מ

  בקיצור תפסיק להיות חושם תפסיק לכתוב על דברים שאתה לא מבין בהם דבר

  רק דבר אחד ברור – את המוטו הצבאי אימצת…נכון לא נכון דבר בביטחון

  • אלעד,
   אני לא מוצא את האפשרות להגיב ישירות לאדון אלי בראון, אז אני כותב כאן… להגיד שאתה יותר צודק מצודק. הנ"ל, מר בראון, ממש, אבל ממש, לא מבין כלום בנושא שהוא כותב עליו, ואגב, לא רק בנושא הזה. לפעמים, כמו הפעם, הוא אפילו מתעלה מעל עצמו בשטויות שהוא כותב.
   דן רוגל
   dan.rogel@gmail.com

   • דן רוגל, אני רגיל לחרפות ולגידופים ממי שיש להם רגשי נחיתות אז אל תעלה אין אני לא מתייחס אליך ברצינות.
    להערכתי הבנתי בתחום הטילים והחימוש המדויק העולמי עולה על שלך, אני גם מעודכן בנעשה בהווה בפיתוחים העתידיים.
    לכן אני שוב קובע כי כניסת חימוש מדוייק, פגזים וטילים לשימוש כוחות היבשה, כניסה שהתעשיה הביטחונית בארה"ב והקשורים אליה בלמו זמן רב תביא למצב בו חילות היבשה יהיו יותר אפקטיבית ויותר פעילים במלחמות ובמב"מ

   • ממש לא מסכים איתך בר און מאוד מדייק ויודע שמקורותיו נכונים ,יש כאלו שלא אוהבים את הדברים שלא נעים לישמוע,מה לעשות.וזה חשוב

  • רזניק או איזה שם אחר בו אתה מכנה את עצמך
   1, אני מבין בתחום החימוש המונחה המדויק לא פחות מכל אחד שאני מכיר, סביר שיש שמבינים יותר ממני, עוד לא זכיתי לפגוש בהם.
   2, תנאי להבנה יסודית של הנושא הוא שילוב של חקר ביצועים והבנה פיזיקלית של המערכת.
   אין אתה חסר את הידע המעניק באחד מהנ"ל מבנתך לקויה, את כלי ריק.
   3, סיפורים על חיל האוויר אני מכיר, אין להם קשר לכתבה.
   הראשונה והמובילה בתחום החימוש המדויק היא ארה"ב ומשם הגיעו מרבית הפצצות
   4, אני חוזר על קביעתו כי הפצצה האווירית המדויקת היא האחראית למעמדם המועדף של חילות האוויר העולם.
   כעת יש להערך לכניסת החימוש המדויקת לצבא היבשה ובמקביל תפילות במעמדו של חיל האוויר.

   • אלי בר און תשובה יוצאת מהכלל,אתה מיקצועי מאוד תמשיך להגיד את האמת ורק את האמת,יש כאלו שקשה להם לקבל דברים שאנחנו לא סופרסטאר,ויש גם טובים מאוד בעולם כולל בחמס באירן בחיזבאללה,חותים.בורא עולם נתן לכולם אותו שכל
    תמשיך תותח ואדם מיקצועי

  • ברצוני לחזק את דבריו של בר און
   יודע מצוין מה הכוונות ,הוא מחזיר אותנו לויכוח עים ליברמן על הקמת חייל טילים. בר און צודק לחלוטין ,וכן התערבות חייל אוויר נגד לא הייתה מוצדקת כי בעתיד נוכל אותה בענק.
   שימו לב טוב טוב חייל אוויר לא גירד את משגרי החמאס וזה כישלון לכל האזרחים במדינה, הפחד חדור בנו גם עכשיו ובילדנו. מיבחן התוצאה חייל אוויר לא ייתן לנו פתרון; אלא רק בזכות מיכון מדויק בעזרת מל"ט או רחפנים; וחייל הטילים יטפל במידי במקור השיגור.

 4. Pingback: הכל על פער הרלוונטיות הגובר של חיל האוויר באתר ייצור ידע - ייצור ידע

 5. Pingback: הכל על הקונספציה באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *