פנחס יחזקאלי: מי פוחד מ'מדינת עומק' ('דיפ סטייט')?

[בתמונה: סר האמפרי, מנכ"ל המשרד בסדרה 'יס מיניסטר' - 'דיפ סטייט' בדמוקרטיה הוותיקה בעולם... התמונה היא צילום מסך מתוך הסדרה. אנו מאמינים שאנו עושים בה שימוש הוגן]

[לאסופת המאמרים אודות תופעת 'מדינת העומק' - ה'דיפ סטייט', לחצו כאן]

המאמר עודכן ב- 4 במרץ 2021

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

את ההגדרה הטובה ביותר למדינת עומק (דיפ סטייט) נתן ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ב- 21 בנובמבר 2019, לאחר שהודיע היועץ המשפטי לממשלה על הגשת כתבי אישום נגדו.

בנאום חריף וחסר תקדים, הצהיר ראש הממשלה שמדובר ב"ניסיון הפיכה שלטונית". הוא הודיע שימשיך לכהן למרות האישום - ותקף את מערכת אכיפת החוק ש"תפרה לו תיקים"; את היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט ש"נכנע ללחץ של (פרקליט המדינה) שי ניצן"; ואת חוקרי המשטרה ש"פעלו כבעולם הפשע". נתניהו טען: "לא חיפשו את האמת, חיפשו אותי"; וקרא "לחקור את החוקרים"...

.

[למאמר המלא של אזולאי ואייכנר ב- ynet, לחצו כאן]

אתחיל מהסוף: מדינת עומק (דיפ סטייט) קיימת בכל מדינה דמוקרטית, שיש בה עובדי ציבור ונבחרי ציבור.

לעולם ירכשו אלה גם אלה חוסר כבוד, בלשון המעטה, לבני הקבוצה השנייה. לעולם הם ינסו לנטרל את בני הקבוצה השנייה ויאמינו, באמת ובתמים, שהכל לטובת העם והמדינה; ושלפעמים צריך להציל את האחרים מעצמם.

המאבק הזה על עוצמה בין קבוצות מאפיין כל מערכת מורכבת. ובמאבקים כגון אלה הכל מותר: קונספירציות, תככים, מזימות, סיכולים... הכל - לפחות לכאורה - למען המדינה ותושביה.

[בעל הזכויות בתמונה זו לא אותר. לכן, השימוש נעשה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. בעל הזכויות הראשי, אנא פנה ל: [email protected]]

כן, אדוני השר...

דוגמאות מצוינת לכך הן קומדיית המצבים הבריטית "כן, אדוני השר" (Yes Minister)שנכתבה על ידי אנתוני ג'יי וג'ונתן לין, ושודרה לראשונה בטלוויזיה וברדיו על ידי ה- BBC בין השנים: 1980 ל-1984; וסדרת ההמשך, "כן, אדוני ראש-הממשלה" (Yes, Prime Minister), שהועלתה על המרקעים בין השנים 1986 ל-1988 (ויקיפדיה: כן אדוני השר)

הנושא המרכזי בסדרה הוא מאבקי הכוח בין ג'יימס (ג'ים) האקר, השר החדש במשרד (הבדיוני) לעניינים מנהליים, לבין הכפופים לו, עובדי השירות הציבורי, במשרד. הבכירים בפקידיו הם סר המפרי אפלבי, המכהן כמזכיר הקבוע (מנכ"ל בפועל) של המשרד, וברנרד וולי, המזכיר הפרטי הראשי של האקר. השפעה "מאחורי הקלעים" ניכרת אף היא כאשר סר המפרי מתייעץ (לעיתים על פי הזמנה) עם מזכיר הממשלה (או, בסדרת ההמשך, מזכיר הממשלה לשעבר) במועדון הג'נטלמנים של השניים בסיינט ג'יימס (ויקיפדיה: כן אדוני השר)

האידאלים השונים והמניעים האנוכיים של השר ועובד הציבור מתנגשים ביניהם פעמים רבות מספור

ויקיפדיה: כן אדוני השר):

  • בעוד שהשר האקר ניגש, חדשות לפרקים, לנושא חדש ברוח של אידיאליזם ורצון להיראות כמי שמצליח לשפר את מצב העניינים, לבסוף הוא לומד לראות בפופולריות שלו בקרב הציבור את המדד היחידי להצלחה. על מנת להשיג זאת הוא מוכרח להיראות בעיני בוחריו כיעיל, וכמגיב מידית בהתאם לדעת הקהל, ובעיני מפלגתו (ובסדרה הראשונה, ראש הממשלה) כנאמן ויעיל.
  • סר המפרי מצד שני, מאמין באמת ובתמים (בדומה לרוב עובדי השירות הציבורי בסדרה) שהשירות הציבורי הוא זה שיודע באמת מה טוב למדינה, ודבר זה מתברר 'במקרה' כמה שטוב גם למנגנון. רוב פעולותיו של סר המפרי נובעות מרצונו לשמור על יוקרה, כח והשפעה מהם הוא נהנה בתוך הארגון הגדול והביורוקרטי, וכן לשמור על הטבות רבות הנלוות למעמדו: כיבודים ותוארי אצולה, הכנסה גבוהה, גיל פרישה קבוע וקצבת-גמלאות גדולה וצמודה למדד, וכמובן חוסר היכולת לפטרו.

במה זה שונה ממה שאנחנו מכנים 'מדינת עומק' (דיפ סטייט) במקומותינו?

וגם:

[לאסופת המאמרים אודות תופעת 'מדינת העומק' - ה'דיפ סטייט', לחצו כאן]

מקורות והעשרה 

One thought on “פנחס יחזקאלי: מי פוחד מ'מדינת עומק' ('דיפ סטייט')?

  1. Pingback: 'דיפ סטייט' - 'מדינת עומק' באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.