פנחס יחזקאלי: חדשנות משבשת

תקציר: חדשנות משבשת או חדשנות פורצת דרך או  מוצר משבש (Disruptive Innovation) היא חדשנות - בדרך כלל טכנולוגית - אשר מובילה ליצירת קטגוריות חדשות ושוק חדש, אשר משנים את הסביבה העסקית ובכללותה; ולפיכך, מייצרים צרכים חדשים ודרכי פעולה חדשות להתמודדות עמם. כתוצאה מכך, משתבש השוק הקיים (המסורתי), עד להפיכת הקטגוריה החדשה לדומיננטית תוך דחיקתה והחלפתה של הקטגוריה המסורתית שהופכת ללא רלוונטית...

[התמונה היא צילום מסך]

[לאוסף המאמרים על 'חדשנות', לחצו כאן]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

חדשנות משבשת או חדשנות פורצת דרך או  מוצר משבש (Disruptive Innovation) היא חדשנות - בדרך כלל טכנולוגית - אשר מובילה ליצירת קטגוריות חדשות ושוק חדש, אשר משנים את הסביבה העסקית ובכללותה; ולפיכך, מייצרים צרכים חדשים ודרכי פעולה חדשות להתמודדות עמם.

כתוצאה מכך, משתבש השוק הקיים (המסורתי), עד להפיכת הקטגוריה החדשה לדומיננטית תוך דחיקתה והחלפתה של הקטגוריה המסורתית שהופכת ללא רלוונטית.

המושג ההפוך מחדשנות משבשת הוא חדשנות תוספתית (אינקרמנטלית), המתייחס לייעול וליצירת מענים חדשים מתוך הידע הקיים (ראו התרשים למטה).

[לאוסף המאמרים על 'חדשנות', לחצו כאן]

[התרשים: ייצור ידע]

  • דוגמה למוצר משבש הוא הטלפון החכם (מחשב שניתן גם לדבר בו), שהחליף את הטלפונים הניידים ה'רגילים'.
  • דוגמה נוספת היא ניתוח רשתות ארגוניות (Organizational Network Analysis - ONA, שהוגדר כמוצר משבש ביחס לאבחון הקלאסי, המתבצע על ידי יועצים ארגוניים.
  • מוצר משבש נוסף הוא הרכב האוטונומי, שעתיד להפוך את הנהיגה הידנית ללא רלוונטית.

[לאוסף המאמרים על 'חדשנות', לחצו כאן] [למושג 'חדשנות טכנולוגית', לחצו כאן]

מקורות והעשרה