מהי תמונת הניצחון של המשטרה בשימוש בכוח?

[מקור התמונה: פייסבוק]

[לאוסף המאמרים על תורות הפעלה במשטרה (דוקטרינה), לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על 'משטרה בחברה דמוקרטית', לחצו כאן]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

פודקסט מוסרט של המאמר, בסרטון וידאו המצורף בסוף. 

*  *  *

אנשים חכמים יודעים לשאול את השאלות הנכונות. קצינת משטרה חכמה שאלה אותי היום, מהי לדעתי "תמונת הניצחון" לעבודת משטרה נכונה בתחום ההפגנות והסדר הציבורי.

אז לא המצאתי כלום... את הגישה הזו למדתי מאיש חכם אחר, שוטר גם הוא: צ'יף ראובן גרינברג, מהבולטים במפקדי המשטרה בדרום ארה"ב בעשורים האחרונים של המאה הקודמת, ששימש בתפקידו במשטרת צ'רלסטון-דרום קרוליינה, מ- 1982, כמעט עד תחילת המילניום.

גרינברג הצליח להפחית באופן דרסטי את האלימות והפשיעה האחרת בעירו. הוא טען, כי כאשר המשטרה אינה אלימה, מגיב הרחוב בהתאמה. עם כניסתו לתפקיד החליף את האקדחים האוטומטיים של שוטריו באקדחי קולט ישנים, מפחידים למראה, בנוסח המערב הפרוע, אולם כבדים וקשים לתפעול...

[בתמונה: עם כניסתו לתפקיד החליף את האקדחים האוטומטיים של שוטריו באקדחי קולט ישנים, מפחידים למראה, בנוסח המערב הפרוע, אולם כבדים וקשים לתפעול... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Momentmal לאתר Pixabay]

גרינברג התגאה בכך, שבשמונה שנות כהונתו הראשונות (אז פגשתי אותו...) נורה רק אדם אחד למוות על-ידי המשטרה; אחרי תקופה אלימה למדי לפני שנכנס לתפקידו. באירוע זה בוקרה המשטרה בתקשורת על שאיחרה לירות ולהרוג...

גרינברג שמר את העיתונים, מסגר אותם ותלה אותם בתחנה. הוא הטיף לשוטריו, שהביקורת על אי הפעלת כוח היא ההוכחה הטובה ביותר לכך שהמשטרה פעלה נכון ושיש לה לגיטימציה להפעיל כוח. כך, גם לאזרחים – בעלי הבית של המשטרה – ברור שאין מנוס מכך!

[בתמונה משמאל: צ'יף ראובן גרינברג - הביקורת על אי הפעלת כוח היא ההוכחה הטובה ביותר לכך שהמשטרה פעלה נכון ושיש לה לגיטימציה להפעיל כוח... התמונה לקוחה מתוך מסרו של גרינברג: "Let's Take Back Our Streets" (ראו תמונת כריכה בסוף המאמר). אנו מאמינים שאנו עושים בה שימוש הוגן]

לכן...

זו, לטעמי, "תמונת הניצחון" של המשטרה בעת שימוש נכון בכוח. כך נראתה התקשורת בבוקר שאחרי הריגתו של סולומון טקה ז"ל:

כזכור, השאיר המפכ"ל מוטי כהן את אנשיו בתחנות המשטרה המותקפות ואסר על יצירת חיכוך עם המפגינים. אם היו עוד נפגעים ממפגיני העדה האתיופית באותו לילה, קל וחומר הרוגים, היה הקרע בעם ישראל כזה שקשה לראות אותו מתאחה.

אבל הכאוס יצר גב ציבורי עצום למשטרה להפסיק בכוח את ההתפרעות. הראשונים שקלטו את זה היו מובילי ההפגנות; הם הבינו שהרוח שינתה את כיוונה; נתלו בבקשת משפחת טקה לשמור על השקט וחדלו מאלימות.

אז זו תמונת הניצחון שלי. כשהציבור דוחק במשטרה להפעיל כוח והאלימים מבינים ומתקפלים!

[להרחבת המושג: 'כאוס', לחצו כאן]

לשיחה המוקלטת: 

מקורות והעשרה

2 thoughts on “מהי תמונת הניצחון של המשטרה בשימוש בכוח?

  1. Pingback: הכל על תורות הפעלה במשטרה (דוקטרינה) - ייצור ידע

  2. Pingback: הכל על משטרה בדמוקרטיה באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *