פנחס יחזקאלי: עומק אסטרטגי

[בתמונה: משמעותו של עומק אסטרטגי, הלכה למעשה - נפוליאון בונפארט ושרידי ה'גראנד ארמה' נסוגים מובסים מרוסיה. התמונה היא נחלת הכלל]

[בתמונה: משמעותו של עומק אסטרטגי, הלכה למעשה - נפוליאון בונפארט ושרידי ה'גראנד ארמה' נסוגים מובסים מרוסיה. התמונה היא נחלת הכלל]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

מילון מונחי צה"ל מגדיר 'עומק אסטרטגי' (Strategic Depth) כך:

"המרחק בקו אוויר בין קו ההגנה הקדמי של מדינה או בין קו גבולה - לבין אותם מרחבים בתוכה, שכיבושם או פגיעה חמורה בהם מסכנים את עצם קיומה. נתוני העומק האסטרטגי הם גורם משפיע בעל חשיבות מכרעת במאזן העוצמה האסטרטגי, ולנתונים אלו יש חשיבות עליונה כדי להכריע את האויב הכרעה אסטרטגית, ולמנוע ממנו להכריע את כוחותינו" (אג"ם-תוה"ד, 1998, ע' 472).

היה זה העומק האסטרטגי של רוסיה, קרי, המרחבים העצומים שלה, שאפשרו לה להכיל את פלישת נפוליאון לרוסיה ב- 1812. המרחקים הבלתי נתפסים הללו אפשרו לרוסים למשוך זמן, באמצעות ניהול נסיגה מבוקרת, תוך הימנעות מקרב הכרעה, עד שירד החורף והפולש הותש ונאלץ לסגת.

[תמונה חופשית שהועלתה על ידי yashima לאתר flickr]

אותו עומק אסטרטגי הציל את הרוסים גם במבצע ברברוסה, עת פלשו צבאות גרמניה הנאצית לברית המועצות ב-22 ביוני 1941. המרחבים הבלתי נגמרים אפשרו לרוסים לסגת, כשהם מעבירים תעשייה חיונית הרחק לאחור, מעבר להישג ידו של הווארמאכט.

נתוני העומק האסטרטגי הם גורם משפיע בעל חשיבות מכרעת במאזן העוצמה האסטרטגי, ולנתונים אלה יש חשיבות עליונה כדי להכריע את האויב הכרעה אסטרטגית, ולמנוע ממנו להכריע את כוחותינו (ויקיפדיה).

כך למשל, השטחים שכבשה ישראל במלחמת ששת הימים ב- 1967, אפשרה לישראל לספוג את המתקפה הערבית ב- 1973, לבלום אותה ולצאת למתקפת נגד, בשתי החזיתות: המצרית והסורית.

[בתמונה: צה"ל נסוג מאפריקה בסוף מלחמת יום הכיפורים, 1973]

[להרחבה בנושא העומק האסטרטגי של ישראל, לחצו כאן]

שיקולים מרכזיים בעיסוק בעומק האסטרטגי הם, עד כמה פגיעים הנכסים למתקפת מנע מהירה, ועד כמה היא יכולה לספוג אובדן ראשוני של שטחים, ולייצר מתקפת נגד אפקטיבית רחוק ממוקדי הכוח של המדינה (ויקיפדיה).

בעיה משמעותית היא הפשרה שבין מרחב וזמן. כישלונה של גרמניה להביס את ברית המועצות בין 1941 ל-1942 הוא דוגמה היסטורית לכך. הסובייטים נסוגו בעת ההתקפה הגרמנית מפולין לפאתי מוסקבה, ובזמן שהקנו להם המרחבים העצומים של ברית המועצות, הם הסיטו את התשתית התעשייתית מזרחה מהרי אורל (ויקיפדיה).

הגדלה מלאכותית של העומק האסטרטגי

מדינה יכולה להרוויח - באופן מלאכותי - אלמנטים מסוימים שמקנה העומק האסטרטגי שלה בשתי דרכים עיקריות:

  • שימוש במדינה אחרת כגיבוי, אם לצורך קליטת תחומים שיש להגן עליהם; ואם לגבי יציאה לתקיפה ממנה. מעצמות אף נוהגות להחזיק בסיסים כאלה במדינות אחרות, דוגמת הבסיסים שמחזיקה ארצות הברית למשל באירופה ובדרום מזרח אסיה, או למשל, הבסיסים החדשים שהקימה רוסיה בסוריה.
  • שימוש בים כעומק אסטרטגי דרך החזקת צי (כולל נושאות מטוסים וצוללות) שיכול לשמש בסיס לתקיפה במידת הצורך.

מקורות והעשרה