פנחס יחזקאלי: אתיקה מקצועית – עמוד השדרה הארגוני!

תקציר: כל פרופסיה המכבדת את עצמה חייבת לעסוק באופן עקבי ויסודי באתיקה המקצועית (Professional Ethics) שלה. תפיסת האתיקה הרלוונטית לענייננו היא זו של פרופ' אסא כשר, לפיה המיקוד איננו בשאלות מוסר, אלא בשאלות של זהות מקצועית של כאלה הרואים בעיסוקם פרופסיה מכובדת, שיש לשמור אותה תמיד, עדכנית ורלוונטית. משמע, אתיקה – כעמוד שדרה מקצועי – היא האמצעי לשמור על הארגון מפני גלישה לפער רלוונטיות!

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0,  שהועלתה על ידי Frank Balsinger לאתר flickr]

[לאוסף המאמרים על אתיקה לסוגיה, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על: 'אנטי אינטלקטואליזם וארגונים צבאיים', לחצו כאן]

המאמר עודכן ב- 27 ביולי 2021

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

כל פרופסיה המכבדת את עצמה חייבת לעסוק באופן עקבי ויסודי באתיקה המקצועית (Professional Ethics) שלה. תפיסת האתיקה הרלוונטית לענייננו היא זו של פרופ' אסא כשר, לפיה המיקוד איננו בשאלות מוסר, אלא בשאלות של זהות מקצועית של כאלה הרואים בעיסוקם פרופסיה מכובדת, שיש לשמור אותה תמיד, עדכנית ורלוונטית. משמע, אתיקה – כעמוד שדרה מקצועי – היא האמצעי לשמור על הארגון מפני גלישה לפער רלוונטיות!

ההתמודדות מול פער רלוונטיות מחייבת עיסוק מתמיד בשאלות הבאות:

  • מה המשמעות של להיות בתפקידי?
  • מה המשמעות של היות הארגון שלי מערכת בתוך מערכת גדולה יותר? בשביל מה ובשביל מי אני קיים? (למשל, המ המשמעות של להיות משטרה (או צבא) בתוך חברה דמוקרטית; או של משטרה צבאית בתוך צבא; וכדומה.
  • מהו השירות המיטבי שהארגון מבקש ממני, ושאני יכול לתת לו?
  • מה המשמעות של האתגרים העיקריים העומדים לפתחי לתפיסת התפקיד שלי?

[לקובץ המאמרים על 'פער רלוונטיות' והשלכותיו, לחצו כאן]

אתיקה מקצועית

[בעל הזכויות בתמונה זו לא אותר. לכן, השימוש נעשה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. בעל הזכויות הראשי, אנא פנה ל: yehezkeally@gmail.com]

דוגמה מרשימה של קוד אתי מקצועי היא המסמך המכונה: פילוסופיית השיטור בהסכמה (policing by consent) או 9 עקרונות השיטור של  רוברט פיל (Robert Peel’s 9 Principles of Policing), הוא פילוסופיית השיטור של המשטרה הבריטית ובנותיה, בארצות המערב, של חבר העמים הבריטי (בריטניה, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד וכדומה). המסמך הזה עיצב את משטרת לונדון, עם הקמתה ב- 1829, והוא שומר על המשטרות הללו ברמה גבוהה בהרבה, מכל יתר המשטרות בעולם הדמוקרטי, עד היום!

[למסמך 9 העקרונות של רוברט פיל, לחצו כאן]

[הכרזה: ייצור ידע]

[לאוסף המאמרים על אתיקה לסוגיה, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על מקצועיות ומקצוענות, באתר ייצור ידע]

מקורות והעשרה