פנחס יחזקאלי: גרילה – השלב השני במלחמות העצמאות של עמים קטנים

תקציר: גרילה או מלחמה קטנה (Guerrrilla) היא שיטת לחימה הניכרת בפעולות של יחידות עצמאיות קטנות - סדירות ולא סדירות - זריזות וגמישות, לרוב של רגלים וכוחות קלים, ועיקרה תחבולנות רבה ושיטה של פגע וברח. זוהי דרך המאפשרת למורדים להתמודד עם הצבא הסדיר הגדול של השלטון. בצה"ל נקראת לוחמת גרילה גם בשם לוחמה זעירה (שילוב של אגם תוהד, 1998, עמ' 99-98; וויקיפדיה).

גרילה

[בתמונה: לוחמי גרילה. מקור התמונה אינו ברור. בעל הזכויות בתמונה זו לא אותר. לכן, השימוש נעשה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. בעל הזכויות הראשי, אנא פנה ל: [email protected]]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר 'ייצור ידע'. ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה. *  *  * גרילה או מלחמה קטנה (Guerrrilla) היא שיטת לחימה הניכרת בפעולות של יחידות עצמאיות קטנות - סדירות ולא סדירות - זריזות וגמישות, לרוב של רגלים וכוחות קלים, ועיקרה תחבולנות רבה ושיטה של פגע וברח. זוהי דרך המאפשרת למורדים להתמודד עם הצבא הסדיר הגדול של השלטון. בצה"ל נקראת לוחמת גרילה גם בשם לוחמה זעירה (שילוב של אגם תוה"ד, 1998, עמ' 99-98; וויקיפדיה).

מקור המילה הוא ספרדית guerra פירושה מלחמה ו- guerrilla פירושה "מלחמה קטנה", כיוון ששימשה לראשונה לתיאור המאבק העממי כנגד הכיבוש הצרפתי של ספרד במהלך מלחמות נפוליאון, ומכאן בא המונח (גרילה-זעיר בספרדית).

מקורות והעשרה