תסמונת מינכאוזן

[בתמונה למעלה: תסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח]

תסמונת מינכהאוזן (Münchhausen Syndrome) או "סינדרום התמכרות לבתי חולים", היא תסמונת נפשית מתחום ההפרעות הפסיכיאטריות, הגורמת לחולים לעשות פעולות על מנת לרכוש מהסביבה תשומת לב ואהדה. התסמונת פוגעת באחוזים בודדים באוכלוסייה, בעיקר בטווח הגילים 30-20.

קיימות שתי וורייציות של התסמונת

  • תסמונת מינכהאוזן הקלאסית: נפגעיה מעמידים פני חולים ו/או בעלי טראומה פסיכולוגית - ואף פוגעים בעצמם - על מנת למשוך תשומת לב. זאת, כיוון שתפקיד החולה מוכר ומנחם והוא ממלא צרכים פסיכולוגיים רבים, בהם: אהדה, סימפתיה ודאגה. בניגוד לסובלים מהיפוכונדריה, שאינם מודעים למצבם, הלוקים בתסמונת מינכהאוזן מודעים להגזמתם בתסמינים הרפואיים ולהעמדת הפנים, אבל מוכנים לכך ובלבד שיזכו לאשפוז ולטיפול של המערכת הרפואית.
  • תסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח (Munchausen by Proxy Syndrome - MSbP) או תסמונת מינכהאוזן באמצעות צד שלישי: במקרה זה פוגעים הלוקים בה באנשים אחרים, על מנת למשוך דרכם תשומת לב אליהם. תופעה זו היא סוג של התעללות, שעלולה להסתיים, לא אחת, בפגיעה חמורה בחסרי האונים ואף לגרום למותם. הסובלים מהתסמונת פוגעים בבני זוגם או בחבריהם, על מנת לטפל בהם. זאת כדי להוכיח לאחר מכן את אהבתם ואת יכולות הטיפול המסור שלהם. במקרים אחרים פוגעים הורים בילדיהם, כדי לגרום לאשפוזם בבית החולים, מתוך צורך כפייתי לזכות בתשומת לבו של הצוות הרפואי או כדי לקבל את תשומת לב ילדיהם באמצעות יצירת תלות וניכוס עצמי של דימוי המושיע.

[בתמונה למעלה: תסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח. כתבת ynet מתאריך 18/2/17]

מקורות