פנחס יחזקאלי: מנוסת מוות – התנהגות עדרית של קבוצה, שמסתיימת במוות

[בתמונה: שעטה של עדר סוסים שנכנסו לאמוק ודורסים כל מה שעומד בדרכם... התמונה נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידי Dietmar Rabich. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 4.0]

[לאוסף המאמרים על 'קבוצות', לחצו כאן] [לסדרת מאמרי ל"ג בעומר ואירועי מירון, לחצו כאן]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

התופעה של מנוסת מוות או שעטת מוות או אירוע דחק היא תופעה טבעית שאיננה אופיינית לבני אדם דווקא; היא קיימת גם בקבוצות גדולות של בעלי חיים אחרים (ראו התמונה שבראש המאמר); שנתקפות פניקה; אבל, מאז החלו בני אדם לחיות בקבוצות גדולות בערים, חוזרת התופעה הזו שוב ושוב.

יוסף בן מתתיהו מספר לנו, למשל, כי בשנת 66 לספירה, בסביבות תחילת המלחמה הרומית-היהודית, חייל רומאי נתקל בעולי רגל יהודים שעלו לבית המקדש לקראת חג הפסח; וחילופי הדברים ביניהם הובילו להתפרעות רבתי, שבה צעירים יידו אבנים על החיילים. החיילים הזעיקו תגבורת ונוצרה בהלה המונית. במנוסת עולי הרגל, נמחצו למוות עשרת אלפים יהודים. התופעה הזו קרויה, כאמור מנוסת מוות או שעטת מוות:

מנוסת מוות - שעטת מוות: המשגה

נגדיר מנוסת מוות או שעטת מוות (stampedes and crashes) כהתנהגות קולקטיבית - התנהגות עדרית של קבוצה - המצויה בצפיפות יתר - שנתקפה פניקה ושאיבדה שליטה. במהלך הבריחה המהירה והמבוהלת, נמחצים חלק מחבריה, כמו גם כאלה שעומדים בדרכה. כיוון שמדובר בתופעת טבע, היא איננה נחלתן של מדינות נכשלות דווקא.

[להרחבת המושג: התנהגות קולקטיבית - התנהגות עדרית, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על 'קבוצות', לחצו כאן]

[בצתמונה: מסלול הולכי הרגל במכה, ששם התרחשה מנוסת מוות, ב- 2015]

אירועים ידועים בתקופתנו של של מנוסת מוות הם, למשל:

ספירת מלאי...

ויקיפדיה האנגלית הקדישה לתופעה דף מיוחד תחת השם: רשימה של מנוסות מוות של בני אדם - List of human stampedes and crushes. הסקירה הזו מתחילה בתיאורו של יוסף בן מתתיהו, משנת 66 לספירנ; וסוקרת מקרים שתועדו מהמאה ה- 18 ועד ימינו.

[הכרזה: ייצור ידע]

[לאוסף המאמרים על 'קבוצות', לחצו כאן] [לסדרת מאמרי ל"ג בעומר ואירועי מירון, לחצו כאן]

מקורות והעשרה