אלי בר און: האם הטמענו את התפתחות הטכנולוגיה הצבאית ואת משמעויותיה?

[בתמונה: ההישג הטכנולוגי נעוץ ביכולת לייצר קנה, שיעמוד בלחצים העצומים הנדרשים, כדי שפגז במשקל של 45 ק"ג יעוף למרחק של 70 ק"מ. עלותם של פגזים מדויקים נמוכה מאוד, בהשוואה לעלות של טילים. לכן יהיה להם ביקוש גדול. התמונה היא צילום מסך]

אלי בר און הוא כלכלן המתמחה בניתוח מערכות וחקר ביצועים

*  *  *

אינני בטוח שראשי מערכת הביטחון שלנו מבינים את משמעות של ההתפתחות הטכנולוגית העולמית בשנתיים האחרונות; וכוונתי לשילוב של הארטילריה לטווח ארוך והחימוש המדויק בצבא היבשה. תותחים מתנייעים (תומ"תים) - שמשגרים פגזים כבדים מדויקים לטווח ארוך - וטנקים משוכללים מוגנים אקטיבית הם שיהיו אמצעי הלחימה המשמעותיים ביותר במלחמה בטווחים הקצרים יחסית; הרבה יותר מהשפעתם של מטוסים, רקטות וטילים.

האמריקאים כבר מבינים, באיחור ניכר, כי הם מצויים בנחיתות ביטחונית בהשוואה לרוסיה ולסין. אולי זה יהיה המזל שלנו; כי במקרים רבים, מה שטוב לארה"ב טוב גם לנו. במקרה הזו הם יצרו יתרון (זמני) בלחימה בטווח הקצר על פני יריביהם הפוטנציאליים.

הטווח הגדול, שמשיגה הארטילריה החדשה, כפול מהטווח של תותחי ההוביצר החדישים הנוכחיים. הוא מושג באמצעות קנה באורך של 9 מטר, מטען הודף גדול במיוחד;  וכאן ההישג הטכנולוגי: היכולת לייצר קנה שיעמוד בלחצים העצומים הנדרשים, כדי שפגז במשקל של 45 ק"ג יעוף למרחק של 70 ק"מ. עלותם של פגזים מדויקים נמוכה מאוד, בהשוואה לעלות של טילים. לכן יהיה להם ביקוש גדול.

מנגד, יש לדעת כי הרוסים - שנחשבים למומחים העולמיים במטלורגיה - כבר שוקדים לפתח מערכות דומות.

.

הנה לפניכם כתבה בסוגיה זו ב'ישראל דיפנס' המצוין:

[לכתבה המלאה של איל בוגוסלבסקי ב'ישראל דיפנס', לחצו כאן]

.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *