כשהאמצעי הופך למטרה: אוסף מאמרים על הסטטיסטיקה המשטרתית

[בתמונה: כשהאמצעי הופך למטרה: הכל על הסטטיסטיקה המשטרתיתהתמונה באדיבות האתר: EUROSTAT: Statistics Explained]

[בתמונה: כשהאמצעי הופך למטרה: הכל על הסטטיסטיקה המשטרתיתהתמונה באדיבות האתר: EUROSTAT: Statistics Explained]

התופעה - של עיוות מדדים מספריים ושימוש מניפולטיבי בסטטיסטיקה - היא תופעה ארגונית מוכרת, בוודאי בארגונים ביורוקרטיים בקיפאון, כמו ארגוני משטרה רבים. ריכזנו עבורכם את כל המאמרים שהופיעו באתר 'ייצור ידע', אודות הסטטיסטיקה המשטרתית ושימושיה, על פי הכותבים (בסדר הא"ב). קריאה נעימה!

[לקובץ מאמרים בהקשר קרוב, על תרבות, סטייה ושחיתות שוטרים באתר ייצור ידע, לחצו כאן]

הדף הזה מוקדש לחברי, מוטי קליינמן שיזם את הוצאתו

עודכן ב- 18 באוגוסט 2022

התופעה - של עיוות מדדים מספריים ושימוש מניפולטיבי בסטטיסטיקה - היא תופעה ארגונית מוכרת, בוודאי בארגונים ביורוקרטיים בקיפאון, כמו ארגוני משטרה רבים. מרגע שנגדיר מדדים לארגון, תתחיל התארגנות עצמית בקרב מנהליו ועובדיו, לנסות ולסדר את הנתונים לכיוון המדדים הללו. באופן כזה סטטיסטיקות של פשיעה ושל תאונות דרכים והרוגים ופצועים בתאונות דרכים ושל עשייה משטרתית כתפיסות סמים וכמתן דוחו"ת תנועה, הן חלק מהמניפולציה המשטרתית מול הדרג הפוליטי והציבור.

רק שעל מה שבנקים וחברות פיננסיות משלמים הון עתק של כסף לרואי חשבון כדי לעוות נתונים, עושה המשטרה בחינם!

ריכזנו עבורכם את כל המאמרים שהופיעו באתר 'ייצור ידע', אודות הסטטיסטיקה המשטרתית ושימושיה, על פי הכותבים (בסדר הא"ב). קריאה נעימה: 

אוספי מאמרים נפרדים בעניין זה:

קובי אזולאי

יוסף זהר

ד"ר יוסף זהר, הינו עמית מחקר בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. מחקרו לתואר שלישי, "משפט פלילי בצל המיקוח – השפעת עסקאות הטיעון על המשפט הפלילי", נערך במסלול הרב-תחומי של אוניברסיטת חיפה, בהנחייתם של הפרופסורים ישראל אומן, אורן גזל-אייל ואלון הראל. יוסף הואשם ברצח שלא היה, ישב במעצר שלושה חודשים באבו-כביר וארבע וחצי שנים (!) במעצר בית עד שזוכה זיכוי מלא מכל אשמה. לאחר מאבק של ארבע שנים נוספות, הפרקליטות ומשטרת ישראל פיצו את זוגתו ואותו על הנזק והעוול שגרמו להם.

פנחס יחזקאלי

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר 'ייצור ידע'. בכרזה - האובססיה המשטרתית לאכיפת עבירות סמים קלים: [בתמונה: כרזת מחאה ברשתות החברתיות. המרדף האינסופי של המשטרה אחר הסטטיסטיקה; כאילו זה משנה משהו... היוצר אינו ידוע]

[בתמונה: כרזת מחאה ברשתות החברתיות. המרדף האינסופי של המשטרה אחר הסטטיסטיקה; כאילו זה משנה משהו... היוצר אינו ידוע]

פנחס יחזקאלי ועפרון רזי

ד"ר פנחס יחזקאלי ואינג' עפרון רזי הם מומחים בתחום האבחון הארגוני. מאמר זה מבוסס על פרק מספרם "אנטומיה של ארגונים צבאיים, שראה אור בהוצאת משרד הביטחון ומודן בשנת 2013.

חגית נעים

יאיר רגב

עו"ד יאיר רגב הוא קצין משטרה בגמלאות, שמילא תפקידים רבים במערך החקירות והמודיעין. בין היתר שימש כעוזר לראש האגף לחקירות ולמודיעין, ראש מפלג חקירות כלכליות וביטחוניות ביאחב"ל, ראש לשכת החקירות במרחב השפלה ועוד. רגב ניהל מספר רב של חקירות - בישראל ובחו"ל - כנגד ארגוני הפשיעה הפעילים בישראל, ופענח מקרי שוד ורצח רבים. הוא משמש כיום כעורך דין פרטי (משרד עורכי-דין‏ יאיר רגב ושות'); וכמרצה בסוגיות של חוק ופשיעה.

.

.

.

.

.

.

.

[בכרזה: הכול על הסטטיסטיקה המשטרתית... מקור התמונה: 'ייצור ידע']

[בכרזה: הכול על הסטטיסטיקה המשטרתית... מקור התמונה: 'ייצור ידע']

[לקובץ מאמרים בהקשר קרוב, על תרבות, סטייה ושחיתות שוטרים באתר ייצור ידע, לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!

5 thoughts on “כשהאמצעי הופך למטרה: אוסף מאמרים על הסטטיסטיקה המשטרתית

  1. Pingback: תרבות, סטייה, אלימות ושחיתות שוטרים באתר 'ייצור ידע' | ייצור ידע

  2. Pingback: תרבות, סטייה, אלימות ושחיתות שוטרים באתר 'ייצור ידע' | ייצור ידע

  3. מזה סטטיסטיקה משטרתית? מה, הם המציאו "מתמטיקה שימושית" מזן חדש? או שהתכוונת בדיפלומטיות להאשים את הכלי ולא זה שמשתמש בו בתור סיר לילה.

    • לא הכלי הוא הבעיה אלא ההפיכה שלו למדד שגוי להשגת מטרה. המשטרה איננה מורידה פשיעה וגם לא תאונות דרכים. אבל היא מודדת אותה בסטטיסטיקה שאין לה כלים לשנותה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *