אלעד רזניק: מלכוד 22 בנוסח עזה

[בתמונה: עזה אהובתי... מקור התמונה: התקשורת הפלסטינית. לחצו כאן]

מילכוד 22 הוא אחד הספרים היותר טובים שמציג את האיוולת וחוסר ההיגיון שבמלחמה. הספר עוסק בשאלת האי-שפיות המערכתית הקיימת במלחמה. הסופר עוסק בתיאור קורותיו של ג'ון יוסיראיין מטילן בטייסת B25 המוצבת בדרום איטליה. הספר מתאר את הקשיים בהם נתקל יוסראיין  דאגתו התמידית מהמוות והמרדף התמידי שלו אחר הגעה למספר המשימות הנדרש מהחיילים, על מנת לסיים את מספר הגיחות הנדרש ולחזור לארה"ב.

כל פעם שיוסראיין מתקרב למספר המשימות הנדרש מעלה מפקד הכנף את מספר המשימות ויוסיראיין מנסה למצוא אפיקי השתמטות חוקיים, מה שמייצר אין ספור סיטואציות פסיכיות למדי ומצחיקות רצח.

מערכה היא סך כל האירועים מדיניים כלכליים צבאיים ודיפלומטיים הנסובים סביב התרחשות X. הכרעה היא כפיית רצונך באמצעים מדיניים כלכליים צבאיים ודיפלומטיים על הצדדים היריבים, לזנוח את כוונותיהם האסטרטגיות.

מאז שזרקו אנשי החמאס את אנשי הפת"ח מהגגות ותפסו את השלטון ברצועה, ניהלה מדינת ישראל אין ספור מערכות בעזה; אבל מעולם, לא הצליחה להכריע. השד העזתי שהתחיל בקאסמים לשדרות בשנת 2000 כבר מצליח להגיע עד באעדה תל אביב; וכמו יוסיראיין מדינת ישראל מדינת ישראל מוצאת את עצמה רודפת אחרי מספר הרקטות הגדל על מנת להגיע לשקט.

אחת הדמויות היותר אהובות עלי בספר היא זאת של סג"מ מיילו מיינדביינר. מיילו הוא איש רב פעלים שמצליח להקים סינדיקט מסחר בשיתוף עם הגרמנים ומצליח להפיק רווח אישי אדיר מכל המלחמה הזאת.

[למאמר: “יוסריאן חי!”… הצדעה לג’וזף הלר ול'מלכוד 22', לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על 'הכרעה', לחצו כאן]

באחד הפרקים הוא קונה כותנה...

 • סג"מ מילו מינדביינדר: אני רוצה להגיש את זה לצוותים, תטעם את זה ותגיד לי מה אתה חושב.
 • יוסראיין: מה זה.
 • סג"מ מילו מינדביינדר: כותנה מצופה בשוקולד.
 • יוסיראיין: תגיד השתגעת.
 • סג"מ מילו מינדביינדר: כ"כ לא טוב ?.
 • יוסיראיין: אפילו לא הוצאת את זרעי הכותנה.
 • סג"מ מילו מינדביינדר: זה ממש לא טעים?
 • יוסיראיין: זה כותנה !!!

את משוואת חוסר השפיות שהתקיימה עד לאחרונה ברצועה, מפרים האיראנים עם התכנית האסטרטגית שלהם; והתעצמות ארגוני הטרור ברצועה מקבלת לאט לאט נופך אחר לנגד עיננו. הרצועה על קן הצרעות שלה הופכת מאיום טקטי, כמעט חסר משמעות - שאפשר היה להתעלם ממנו - לחלק מאיום אסטרטגי רחב הרבה יותר וגדול הרבה יותר מגבולותיה של עזה.

למרות שרוב אזרחי מדינת ישראל מבינים שבעזה אנחנו בלופ של חוסר שפיות, מדינת ישראל עדיין מנסה לשכנע את אזרחיה שכותנה מצופה בשוקולד זה מחליק בגרון. הנה, דובר צה"ל הוציא הודעה על הישגי המערכה... הוא קצת טעה, והשמיט חלק מההישגים. אז עזרתי לו בצבע צהוב:

וכפי שכבר נוכחתם, זה לא נגמר!

מקורות והעשרה

2 thoughts on “אלעד רזניק: מלכוד 22 בנוסח עזה

 1. התוכנית האיראנית ברורה לכל מי שלומד את הנושא.
  הקפת ישראל בחגורה עבה של רקטות וטילים כאשר האחת פעילה והיא החית העזתית.
  תפקידה להתיש אותנו ולרוקן את מלאי המיירטים שלנו מהסוג של כיפת ברזל.
  והאחרת החזקה פי 10 תופעל אם וכאשר ננסה לפעול נגד תוכנית הגרעין האיראנית.
  לצערי
  בחרנו להתמודד עם הבעיה בדרך לא חכמה, יקרה וחסרת תועלת.
  צ
  מצבנו מדרדר מדחי אל בכי

 2. חייבים לגבש תכנית עם הכסף הסוני ולאכוף אותה בעוצמה האמריקאית ואסרטיביות ישראלית.
  בהיבט הצבאי חייבים לייצר כח משימה הטרוגני משולב יכולות ולהכות כמו פטיש האלים ולצאת ולא עוד שוב חטיבת גולני שנזרקת לאיש ומפקדי הטנקים שחוטפים מצלפים.
  לכל בעיה יש פתרון אולי צא אידאלי אבל בטח מא עוד מאותו דבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *