יותם הכהן: כמה זמן נתניהו יוכל לכדרר ברחבה?

[מקור התמונה: דף הפייסבוק של בנימין נתניהו]

יותם הכהן

יותם הכהן הוא יועץ בכיר במערכת הביטחון ובמגזר הציבורי, עוסק בתחומים של חשיבה מערכתית ואסטרטגית, בפיתוח מתודולוגיות למידה מתקדמות ובעיצוב סביבות טכנולוגיות תומכות שיתוף ולמידה. יותם שימש בעבר כראש צוות תפיסת הביטחון הלאומית במכון ראות.

ליצירת קשר עם יותם הכהן: טל: 054-4702895; דוא"ל: [email protected]

*  *  *

כשנשאל אלוף העולם בשחמט, גארי קספרוב לאחר ניצחונותיו הראשונים על (המחשב) 'כחול עמוק', כמה מהלכים חישב מראש, הוא השיב: "רק אחד, אבל היה זה המהלך הטוב ביותר".

קספרוב טען כי יתרונה של התבונה האנושית הוא ביכולתה לייצר פרדוקסים ואי-מובנות. יתרון זה לא הועיל לו בהמשך, כי שחמט הוא לא באמת משחק, כפי שטענו מייסדי התחום של תורת המשחקים (אין בו באמת אי ודאות, רק אתגר חישובי מורכב). עד מהרה המין האנושי הובס לעד.

[להרחבת המושג 'פרדוקס', לחצו כאן] [להרחבת המושג, 'אי ודאות', לחצו כאן]

אסטרטגיה של אי תכנון

הרעיון של אסטרטגיה של אי-תכנון, קיבל ביטוי בעשיה, בהגות ובספרות הרוסית לפחות מאז נפוליאון.

הטיעון הטוב ביותר בשבחה של הגישה יסביר כי המציאות חזקה יותר מכל תכנון אנושי. לכן, עדיף לתכנן כמה שפחות.

דווקא המערב - שהגה את רעיון היד הנעלמה (אדם סמית; ראו דיוקן משמאל) - מתקשה מאוד ליישם חשיבה מסוג זה במערכותיו השונות.

[דיוקנו של אדם סמית הוא נחלת הכלל]

גם בישראל לא כל כך אוהבים לתכנן, אבל מסיבות הפוכות. הגישה האקטיביסטית והיזמית הרווחת בישראל, רואה בתכנון ארוך הטווח להג-שווא, שמונע עשייה כאן ועכשיו.

עם זאת, בישראל עדיין נשמעים הדים לחשיבה אסטרטגית מרחיקת ראות. צורת חשיבה זו דעכה, עד שהובסה על התעלה בימים הראשונים של מלחמת יום הכיפורים: כשהאסטרטגיה מפספסת היא מפספסת בגדול...

[להרחבת המושג: 'אסטרטגיה של אי תכנון', לחצו כאן]

[התמונה המקורית: באדיבות אתר דואלוג ובאישור המחבר]

[להרחבה בנושא אסטרטגיה של אי תכנון, לחצו כאן] [לריכוז המאמרים בנושא מלחמת יום הכיפורים, לחצו כאן]

מי שקם במקום האסטרטגים היו יזמים טקטיים – מפקדי הטנקים, טייסים, ואחר כך קב"רים וסטרטאפיסטים.

הסכם אוסלו היה פרפור החיים אחרון של החשיבה התכנונית, תחת היומרה כי ניתן לארגן מחדש את כל תחומי החיים בין הישראלים והפלסטינים ולהסדירם לתמיד.

מתוך הטראומה הציבורית של השתבשות המהלך, קם בנימין נתניהו.

[בתמונה משמאל: 'כחול עמוק'... בסופו של יום - כמו במקרה של קספרוב - המחשב יפצח את כל המהלכים האפשריים, ויכריע את המערכה... התמונה נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידי James the photographer קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY 2.0]

נתניהו לא גיבש את תפיסתו האסטרטגית באחת – בתחילה עוד כתב שיש בידו פתרון. אבל במרוצת כהונותיו, גלש באופן מובהק לאסטרטגיה של אי עשייה. כך נהג כמעט בכל תחום של החיים הציבוריים בישראל; ובדיעבד, אפילו בשאלות של ביטחון לאומי - כמו הגרעין האיראני וקריסת המערכת הסורית.

לשיטתו, מתערבים רק מתי שאין ברירה ובמטרה לחזור כמה שיותר מהר לאי עשייה. דימוי רווח על ראש הממשלה - שנשמע גם במסדרונות משרדו - מציג את נתניהו כמי שמכדרר כמה שיותר זמן ברחבה; אבל, אף פעם לא בועט לשער.

ההצלחה הגדולה ביותר של אסטרטגיית אי העשייה עולה ממצב העניינים בגדה המערבית. העשור האחרון מתאפיין בשקט יוצא דופן ביהודה ושומרון, ברווחה וצמיחה כלכלית, ובניהול סכסוך, שמזמן הפך להיות ניהול חיים משותפים-למחצה. זהו ניהול במובן התנ"כי – "ואני אתנהלה לאיטי". נתניהו, מצידו, הקפיד לעשות כמה שפחות, כדי שהמציאות הזו תתהווה.

[להרחבה על המושג: 'התהוות', לחצו כאן]

חוסר העשייה הצליח לשבש את גישת שתי המדינות. הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לאסטרטגיה, זה שהאויב יהיה בלתי מובן. חוסר המובנות, במקרה שלנו, לא נבע מתחבולה מתוחכמת, אלא מהיעדר תחבולה שהיא מחוכמת עוד יותר: בעשור הזה, ישראל:

  • לא יישבה רבבות יהודים אך גם לא גירשה מאות מחבלים;
  • לא עצרה וגם לא דחפה את פרויקט הגדר;
  • לא נלחמה ברשות וגם לא אימצה אותה.
  • בפה אחד טען נתניהו כי הוא מאמין בפתרון שתי המדינות; ובלב אחד עשה הכל (כלומר מעט מאוד...) כדי להוריד את רעיון הפתרון – כל פתרון – מעל בימת ההיסטוריה.
לגישתו, אין לשנות מציאות שהיא הרע במיעוטו מכל העולמות האפשריים. האופן שבו מנהל נתניהו את ענייניו המשפטיים כמעט זהה. נתניהו לא נלחם ישירות במערכת; אך גם לא נלחם על חפותו בתוכה – הוא מעדיף לדחות את הזמן ככל שניתן. אלא שבניגוד לסוריה, לכלכלה, ולפלסטינים, במערכת המשפט אין מציאות מתהווה, רק קונבנציה אנושית. וכאן, אי העשייה - ממש כמו המהלך של קספרוב - מצליחה לשבש את המערכת רק לשעה. בסופו של יום, המחשב יפצח את כל המהלכים האפשריים, ויכריע את המערכה.

מקורות והעשרה

One thought on “יותם הכהן: כמה זמן נתניהו יוכל לכדרר ברחבה?

  1. Pingback: אסטרטגיה של אי תכנון: 'לזרום' עם אי הודאות... - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.