גרשון הכהן: לא שחר של יום חדש אבל בהחלט יום חדש

[תמונתו של אבי גבאי נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידי Nimrod Zuk קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 4.0]

לא בשורה חדשה מביא עמו אבי גבאי אלא כוחות מחודשים. פוטנציאל לחדירה אל אותה מסה רחבת היקף של המוני עם ישראל, היגעים בעמל יומם ומייחלים לשיפור במצבם הכלכלי. לזה יש יכולת לחולל כאן מערכת חדשה.

אבל כבר בפתיחת נאומו בחר להשתמש בחיצי שנאה מוכרים: הבטחה לדאוג לדימונה ולא לעמונה. כאילו שאי פעם עמונה לקחה משהו מדימונה.

כן, יש בקולו החדש אמירה שיכולה לחבר אליה את אנשי דימונה אופקים וקרית שמונה, אבל הוא פונה אל מצוקותיהם היומיות, ושוב מדחיק את כמיהתם היהודית לגאולת ציון. שוב אותה הבטחה לטכנאות ביטחונית הסדרית, בבקעת הירדן בחסות אמריקאית, כאילו ביטחון טכני לגוש דן הוא משאת נפשנו.

שוב התעלמות מקוממת ממגמה, המביאה בכנפיה השפלה לאומית בגירוש וחורבן לעשרות אלפי יהודים. כאילו רק שיפור רמת חיים מעסיק יום ולילה את המוני בית ישראל.

את מצוקת הצפיפות ברצועת החוף - על מצוקת הדיור שהיא מחוללת - הוא לא סופר. ככל יתר חבריו שוכני הפנטהאוזים, שלא באמת קולטים את מצוקת המרחב של שוכני הדירות מתחתם.

לפנינו מאבק עם אנרגיה חדשה, המחייב גם אותנו להתארגנות חדשה, בניגוד לאבי גבאי - שלא הביא באמת בשורה חדשה - אנו נדרשים לבשורה חדשה: ״ללא שנאה כלפי איש, / ברגש נדיבות כלפי הכל, / באמונה תקיפה בדרך הנכונה...״ (הנשיא אברהם לינקולן בנאום ההשבעה בבחירתו השנייה, לאחר סיום מלחמת האזרחים, מרץ 1864).

[בתמונה משמאל: הנשיא לינקולן. התמונה היא נחלת הכלל]

3 thoughts on “גרשון הכהן: לא שחר של יום חדש אבל בהחלט יום חדש

  1. לא הבנתי מה הכוונה: "מדחיק את כמיהתם היהודית לגאולת ציון."
    ולמי אתה מכוון במשפט: "המחייב גם אותנו להתארגנות חדשה"

    • כשאבי גבאי אומר: "לדימונה ולא רק לעמונה" אין לי ספק שקצת שויון ביניהם לא היה מזיק. אורית נוקד (שרת החקלאות לשעבר) משפיים שישבה בממשלת הליכוד תחת נתניהו, עשתה מה שאמרו לה היועצים במשרד החקלאות ולא בהכרך מה שטוב לחקלאים. כנ"ל שמחון לפניה מאבן מנחם. פעם קראו להם פקידי הברון. לידיעתך האלוף גרשון הכהן יאיר בן ארי ז"ל מעין חרוד מאוחד, הוא בנו של בן ארי (האבא) שחשב שעין חרוד מאוחד לא מספיק אידיאולוגית ומשך אחריו אנשים חכמים ואידיאולוגים, והקימו את הקיבוץ "אפעל" ליד כפר מלל. כשהתפרקה אפעל קם בשטחה סמינר רעיוני של הקיבוץ המאוחד, שכיום לצערי מוחזק כנכס נדלני, "יד טבנקין" ותרשה לי לפקפק ברמתו האידיאולוגית כיום. ובאשר ליאיר בן ארי, מורי וחברי הטוב, גוש אמונים קלטו אותו לשורותים,כמו רבים וטובים מבני עין חרוד. בשלב מסוים יאיר נבחר למזכירות גוש אמונים, וכשנודע לו שפרט להתישבות הם מדברים גם על " ג א ו ל ת ה מ ש י ח " הוא עזב את מזכירות גוש אמונים. אשמח לשמוע את תשובתך, או שתפנה אותי למאמר שלך. יוסי רן 052-3738294. המאמרים שלכם מענינים מאוד,ובהחלט, נותנים נקודות נוספות למחשבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *