מי יעצור את המומחים?

הקוסם

["הקוסם", ציור מאת הירונימוס בוש; התמונה ברשות הציבור בארצות הברית ובמדינות שבהן זכויות היוצרים הינו עד 100 שנה ממות האמן]

[לסדרת המאמרים אודות 'מומחים', פרשנים ומאחזי עיניים, לחצו כאן]

המאמר מוקדש לחברי, אלון וילד, ששלח אלי את החומר!

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

מה עוד לא נכתב בנוגע למומחים? כמה פעמים חזרנו והדגשנו כי בגלל אי הודאות והדינמיות הגוברת של חיינו, ניטלה מאיתנו יכולת החיזוי? מפלת הסוקרים בבריטניה - שמזכירה מאוד את מפלת הסוקרים אצלנו - היא לקח נוסף כי יש מומחים (Expert) לעבר; אולי אף להווה; וגם כאלה בעלי מומחיות טכנית, אך אין ולא יהיו מומחים לעתיד!

אז הנה הגיע קרקס הסקרים של בריטניה ונתן לנו תזכורת. ערן הילדסהיים (2006) באתר, "הכלכלה האמתית" כתב זאת כה טוב, עד שלא נשאר לי אלא לצטט את תיאורו:

בשעה 22:00 שעון בריטניה נסגרו קלפיות משאל העם. נציג חברת הסקרים YouGov הגיע לאולפני סקאי ניוז כדי לבשר את הבשורה לאומה הבריטית: על פי הסקר האחרון תומכי ההשארות באיחוד זכו במשאל ברוב של 52% מול 48%. הנציג הסביר שכל הסימנים מראים שהניצחון הזה הוא וודאי. בדומה לאותו נציג גם  ניג’ל פרג’, שהוביל את קמפיין התומכים בעזיבת האיחוד, הודה ממש באותה שעה באופן נדיר (בהתחשב בהפרש הזעיר בסקרים בין שני המחנות) כי הוא וחבורתו כנראה הפסידו את המשאל. בכך, השניים ישרו קו עם דעת המשקיעים שחגגו רק כמה שעות קודם לכן בשווקים (אגב, לא רק סקאי ניוז טעתה במדגם. כך קרה גם ל- בי בי סי...).

ככל שחלף הזמן והגיעו תוצאות האמת ההפוכות, החלו התירוצים של נציג חברת הסקרים לצוף בשידור – “עדיין לא ספרו את קולות המצביעים בלונדון שהוא אזור גדול התומך בהשארות באיחוד” – הסביר במה שנראה כגרסה הבריטית לקולות הימאים אצלנו. כשהתוצאות האמת הפכו לתוצאות סופיות בבוקר, הנציג כבר נעלם פתאום מהאולפן.  לא ברור אם העלימו אותו או שמרוב בושה נעלם לבד. לעומתו פרג’ הודה בשמחה שהיה סקפטי. אם חושבים על זה קצת יותר לעומק, זה כלל לא הפתיע שאותו נציג, שהשוק כולו ואפילו מנהיג הקמפיין שהוביל את ההתנתקות, היו כל כך בטוחים שקמפיין “הנשארים באיחוד” הוא זה שינצח.

החוזים בכוכבים...

הנה עוד פלופ נמוג בקול ענות חלושה... מה שלא יפריע לתקשורת למלא את אולמה בפרשנים בכל אירוע חריג, ולנפח את אוזנינו בסקרים גם בבחירות ובמשאלי העם הבאים...

אגב, מי שרכש לו, בכל זאת, סוג של יכולת חיזוי מסוימת לעתיד, הוא ראש ממשלתה המתפטר של בריטניה דויד קמרון. כיוון שדפוסים במערכות מורכבות חוזרים על עצמם, הרי שקמרון למד עתה, על בשרו, דפוס חשוב כזה: "לעולם אל תהמר על משאל עם, שאינך בטוח מראש בתוצאותיו"...

הלקח של דוד קמרון...

[לסדרת המאמרים אודות 'מומחים', פרשנים ומאחזי עיניים, לחצו כאן]

מקורות והעשרה

One thought on “מי יעצור את המומחים?

  1. Pingback: מומחים, פרשנים ומאחזי עיניים באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *